~Él 3 Stralend winterzonnetje verdrijft strenge vrieskou #zc Ijs op kanaal Sluis-Brugge nog te dun ALLES HALVE PRIJS! DELSCHER commentaar Cito-toets Vrolijke zeehond filmpje YouTube blijkt doodziek dinsdag 7 februari 2012 LAATSTE 2 DAGEN Grote Markt 11-13 Goes 0113 227607 www.delscher.nl door Eugène Verstraeten Op deze maandag op de Hulster weekmarkt heb ben de wegblijvers onge lijk. Het is windstil en zo kan een uitbundig stralend winterzonnetje de vrieskou terugbrengen naar een alleszins acceptabele drie graden onder onder nul. Er slenteren veel minder mensen over de markt dan anders. „De Belgen zijn er niet", weet Siegfried Huysman van 't Kippekot. „Daar wordt veel min der gestrooid dan hier, dus durven ze de weg niet op." De heerlijke geur van de ronddraaiende kippe tjes aan de gril verspreidt zich over de markt. WERKEN IN DE KOU Postbode Grietje Plansoen legt uit wat ze van het winterse weer vindt, zie video op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw winterfoto in ons album WINTER2012 op www.pzc.nl/foto André Soeters uit Terneuzen staat bij zijn textielkraam te genieten van de zon. „Lekker weer, ideaal ei genlijk", vindt hij. „Alleen ont breekt het een beetje aan klandi zie." Op een hele ochtend heeft hij drie klanten gehad. In de textiel branche is het nu sowieso een slap pe tijd. Soeters: „Het publiek waar ik het van moet hebben zijn voor al ouderen. Die gaan bij dit weer de deur niet uit." De ambulante handelaars zijn zeer te spreken over de gemeente Hulst. Op de Markt is bijna geen spatje sneeuw meer te zien. Soeters: „Een pluim, ze hebben de sneeuw keurig net jes opgeruimd." Dat was volgens hem zaterdag op de markt in Axel SLUIS - Schaatsliefhebbers kunnen voorlopig nog niet terecht op het kanaal van Brugge naar Sluis. Er liggen nog te veel gevaarlijke wak ken en het ijs is te dun. Het ge meentebestuur van Sluis en de brandweerdiensten van Brugge en Knokke-Heist zijn gisteren gestart met de dagelijkse metingen van de ijsdikte. Die varieerde tussen de vier en acht centimeter. Frank Ver- craeye, voorzitter van ijsclub 't Vrije, en Zijn team zaten maandag aan tafel met de zuiderburen om wel even anders. „Daar moet je zelf strooien. De gemeente Terneu zen doet niets, terwijl ze toch we ten dat het markt is." In een groentekraam dat is afge schermd met plastic zeilen helpen Daphne Martheze uit Axel en Erik Boogmans uit Sas van Gent de klanten. Een warmtekanon op pe troleum blaast de kou weg. „Om te voorkomen dat het fruit en de groenten bevriezen", zeggen ze. Een kritiek moment is vooral 's morgens bij het uitpakken van de koopwaar. Zelf hebben ze een dik ke jas aan zodat ze zeker geen kou hebben. Het is wel minder druk aan het groentekraam, maar de vas te klanten komen toch hun weke- de nodige voorbereidingen te tref-* fèn voor de grensoverschrijdende toertochten. „We verwachten vrij dag of zaterdag het ijs te kunnen vrijgeven voor de tochten naar Damme en Brugge. Alles is in ge reedheid gebracht om het tijdig rond te krijgen. We zitten woens dagmorgen opnieuw met onze Vlaamse partners aan tafel. Dan hopen we meer duidelijkheid te kunnen geven. Pas bij een dikte van twaalf centimeter op het hele traject kunnen de toertochten lijkse voorraadje groenten en fruit aanvullen. Het kacheltje van vis handelaar Jacky Ghijsels uit Bres- kens houdt de temperatuur in de verkoopwagen op vijf graden. „Goed te doen", zegt hij. Ook hij heeft het een stuk minder druk, want het merendeel van zijn klan ten bestaat nog altijd uit Belgen. Er zijn niet veel marktkooplieden weggebleven. De bloemenverko per is er niet, maar dat is logisch, gezien de vorst. Ook een visboer die zaterdag in Axel ook al slechte zaken, deed laat verstek gaan. De wenskaartenkraam is er ook niet. De uitbaters vertoeven op Gran Ca nada. Tja, daar kan zelfs geen Huls ter winterzonnetje tegenop. doorgaan. Liefhebbers moeten dus nog even geduld oefenen" weet Vercraeye. Burgemeester Dirk Bis schop van Damme op zijn beurt waarschuwt uitdrukkelijk voor het betreden aan Vlaamse zijde. Het politiekorps van Knokke - Heist en Damme blijft intussen regelma tig patrouilleren langs het kanaal om waaghalzen van het ijs te ha len. De rode vlaggen langs het ka naal, die op het schaatsverbod wij zen, blijven voorlopig nog even wapperen. Oefenen, oefenen, oe fenen. Op diverse basisscholen wordt alles op alles gezet om te zorgen dat leerlingen van groep 8 goed presteren tijdens de Cito-toets. Soms krijgt dat nog een vervolg, want er zijn ouders die hun kinderen thuis ook laten oefenen. Dat is niet verwonderlijk, want veel ouders vinden het belangrijk dat hun kind een zo hoog moge lijk schooladvies krijgt. Aan relativerende opmerkin gen is tijdens de weken rond de Cito-toets geen gebrek. Een slechte score is geen ramp, zo wordt van diverse kanten verze kerd. Bovendien leert de erva ring dat twintig procent van de leerlingen na het eerste jaar niet op het schooltype zit dat werd geadviseerd. Dat neemt niet weg dat de toets een rele vante indicatie geeft. Deze indi catie plus het advies van de leer kracht geven kind en ouder houvast. Daarom is het zaak dat de kinderen drie dagen gecon centreerd - maar zonder stress - aan de slag kunnen. door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - De zeehond die in een filmpje op YouTube zo vrolijk lijkt te spelen met een Rottweiler op het Grevelingenstrand bij Scha- rendijke, is doodziek. Het dier heeft longwormen en is gisteren door de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) naar Pieter- buren gebracht. In de crèche wordt geprobeerd het verzwakte dier te redden. „Ik hoop dat de Rottweiler van die mevrouw die het filmpje maakte, is ingeënt", zegt Jaap van der Hiele van de EHBZ. „Want de zeehond hoestte bloed op en deze infectie is be smettelijk." Gezonde zeehonden zoeken volgens Van der Hiele het strand niet op. „Maar dit, ongeveer acht maanden oude dier, is korta demig en wilde uitrusten. We hiel den hem al sinds vrijdag in de ga ten. Hij bleef telkens op 1,5 meter van de kant liggen. Vangen lukte steeds niet. Maar vandaag hebben we hem met behulp van een ge leend overlevingspak en een vang- stok te pakken gekregen." Daphe Martheze en Erik Boogmans hebben het niet koud in het groentekraam op de Hulster weekmarkt. Ze hebben warme winterkleding aan en er staat ook een heteluchtkanon de hele dag warmte te blazen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3