BuuunSt Biutm t/Mt fwurkld tof dcocotouie RUujeoi met (deuce -mooseü Het is rond 1900 als Lou HMinderhoud uit Westka- pelle de boer op gaat. Zijn kist, gevuld met sieraden, staat op de kruiwagen. Zo bezoekt hij zijn klanten. Later gaat de kist voor op zijn fiets en trekt de juwelier langs boerderijen en dorpen op Wal cheren. Hij deed ongetwijfeld goede zaken, want Zeeuwse streekdrachten: daar horen sieraden bij. Nog steeds is Minderhoud een bekende als het gaat om goud en zilver uit de streek. Winkels zijn te vinden in Westkapelle en Arnemuiden. Vraag naar de Zeeuwse knop is hier altijd ge weest zegt verkoopster José Faasse. „Toeristen. Ze nemen een ring, een hanger of oorbellen mee naar huis als souvenir." Vooral de laatste jaren neemt de verkoop een vlucht wanneer ook veel Zeeuwen de winkels bezoeken. „Steeds meer mensen vinden nog oude Zeeuwse knoppen of andere oude streeksieraden. Soms van een oma of opa. Daar laten ze dan in ons atelier een trendy juweel van maken. Het is mooi dat het oude goud en zilver uit de laatjes tevoorschijn komt en een nieuwe bestemming krijgt." De herkomst van de knoop ligt in de tijd toen het gebruik ervan nog puur functioneel was. Al voor de 18e eeuw dragen mannen ze in het hemdboord, onder hun kin. De keelknopen zijn gemaakt van goud of zilver, al naar gelang de inhoud van de portemonnee van de eige naar. Later is dit gebruik uit de burgerdracht overgenomen in de streekdrachten en wordt een paar knopen een vast onderdeel van het mannenkostuum. Hemdsknopen hebben er niet altijd hetzelfde uitgezien. De 'doorwerkte' of'doorluchtige' knopen zijn de oudste die bekend zijn. Ze bestaan uit een frame van draadwerk waarop 'spinnetjes' zijn gesoldeerd. Een spinnetje is een spiraaltje dat rond is gezet tot een krans. In het midden hiervan is een klein rond bolletje vastgezet. De achterzijde van de knop bestaat uit eenvou dig draadwerk. Bij de latere knopen ligt de nadruk meer en meer op de dopjes. dinsdag 7 februari 2012 De Zeeuwse knop staat in volle bloei. Bij tal van juweliers gaan ze verwerkt in ringen, halssieraden en oorbellen als zoete broodjes over de toonbank. Veel creatievelingen geven hun eigen draai aan de braamvormige knoop. Bakblikken, gas- tenzeepjes, bonbons en kazen zijn enorm populair. Het van oudsher functionele gebruiksvoorwerp is uitgegroeid tot een trendy Zeeuws product. Foto's Lex de Meester Als de keelknopen in de 19e eeuw steeds groter worden, bepalen de doppen het uiterlijk. Steeds meer krijgen ze de vorm van een braam. Rond 1870 krijgt de Zeeuwse knop de vorm zoals wij die nu nog steeds kennen. Langzamerhand wordt de benaming Zeeuwse knop in bijna heel Nederland gebruikt, maar vooral zilversmeden in Dordrecht en Schoon hoven produceren deze sierwerkjes. En niet exclusief voor de Zeeuwen. Ook in Urk, Staphorst en op de Veluwe dragen mannen ze om hun hemd te sluiten. Later raakt de knop ook bij de Zeeuwse vrouwen als mutsspeld in de mode. Goudsmid Niek Clarijs in Heinkenszand koopt de Zeeuwse knop nog steeds in Schoonhoven. In zijn atelier laat hij ze in hun ruwe vorm zien. Dozen vol. Van klein naar groot en alle maten er tussenin bewaart hij in zijn werk plaats. Onbewerkt zilver is dof en omdat de knoppen uit een mal komen zit hier en daar een oneffenheid. Pas als hij zijn eigen draai aan het zilverwerk heeft gegeven wordt het gepolijst en gaat het de vitrinekast in. „Het is een hype. Zelf alle knoppen maken is onbe taalbaar. Daar gaat enorm veel tijd in zitten." Naast werk met de traditionele knop maakt de goudsmid meer en meer sieraden met een Zeeuws tintje. Hij wijst op een hanger ter grootte van een ouderwets dubbeltje. De afbeelding is duidelijk herkenbaar als de Zeeuwse eilanden. „Het eerste exemplaar heb ik zelf gemaakt. Het is behoorlijk priegelwerk. Met een figuurzaag heb ik de eilanden uit het zilver gezaagd. Pas toen ik helemaal tevreden was, heb ik een malletje laten maken. Nu kan ik ze bijbestellen. Zoveel ik maar wil." www.juwelierminderhoud.nl www.a telierclarijs.nl Elian van 't Westeinde - Goudsmit Niek Clarijs in Heinkenszand Niek Clarijs gebruikt niet alleen de Zeeuwse knop in zijn sieraden. Hij laat zich daarnaast vooral inspireren door Zeeland. Zo maakt hij stoere ringen waarin hij zand van het strand verwerkt. Haaientanden inspireren hem tot het maken van bijzonder gevormde ringen die eveneens kunnen dienen als hanger. In de vitrinekasten liggen exclusieve juwelen die namen dragen als blaaswier, basalt of eb en vloed. Voor de mosselliefhebber maakt hij ringen afgezet met een rij mini-mosseltjes. Van deze mosseltjes maakt hij ook pandora bedels die je aan een armband rijgt. Volgens de goudsmid zijn naast de Zeeuwse knop kralen ook de mossels een hit. Lilian de Bruijn uit Vrouwenpolder wint in 2008 een wedstrijd met een Zeeuwse knop uit poly- meerklei. Later volgen de gastenzeepjes en chocoladebonbons. Op www.origineelzeeuws.nl zijn de verkoopadressen te vinden. Beeldend kunstenaar Tinka Leene uit Sint Laurens bracht een bakvorm op de markt. Meer hier over via www.zeeuwseknop.nl. Informatie: De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000, Waanders Uitgevers, Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35