Veroordeling Contador neemt twijfels niet weg 241 sport 2 Ajax wacht weer onrustige week Kromme schaats mAéém AZ woensdag al op bezoek bij ADO "IeL' al dinsdag 7 februari 2012 GfóS&SSiXGBt'X&mX&J ®8f®5ffiffi®!8K!55SSi9i®i555IJKOT8M Stilte voor de storm. Zo kunnen de dagen voor het NK mara- thonschaatsen op natuurijs dat morgen in Emmen wordt verre den wel worden omschreven. En dan zijn er ook de speculaties rond het al dan niet doorgaan van de Elfsteden tocht. Natuurlijk hou ik de diverse weersites nauwlettend in de gaten. En inderdaad, het ziet er hoopvol uit. Echt neiveus word ik er niet van. Als de Elfstedentocht komt, dan komt-ie. Veel ingewikkelder hoef je er wat mij betreft niet over te doen. Aanvankelijk zou ik gisteren al zijn afgereisd naar Emmen om voor het gemak vlak in de buurt van het NK-parkoers en de wedstrijd van vandaag op het Groningse Schild- meer te zijn. Op het laatste nippertje zijn de plannen gewijzigd. Het Schildmeer laat onze ploeg schieten. We zetten alles op het NK. Begrijpe lijk, want op een nationale titelstrijd goed presteren is superbelangrijk. En daar moet alles voor wijken. Van daag gaan we de NK-ronde verken nen. En we bespreken de tactiek voor morgen. Gisteren was ik nog een dagje extra thuis in Middelburg. Veel heb ik niet uitgevoerd. Een beetje rusten en een half uurtje losfietsen op de rollen- bank. Dat was het wel. Best lekker ook na enkele mooie, maar zeer in tensieve schaatsweken in Oostenrijk. Aan de Alternatieve Elfstedentocht hield ik zaterdag helaas een kromme schaats over. Gelukkig is m'n ploeg genoot Timo Verkaik van Habo- vo-Bwaste een echte techneut. Hij gaat aan de slag met die scheve buis. Ik hoop dat hij de boel in orde krijgt, want anders moet ik m'n reserve- paar gebruiken. Ook prima, maar die zijn voor op het kunstijs. Er zou behoorlijk aan gesleuteld moeten worden, want ze zijn toch anders dan natuurijsschaatsen. Zo hebben natuurijsbuizen vooraan een ronder Nederland is in de ban van marathonschaatsen op natuurijs. Ook de elfstedenkoorts stijgt naar het kookpunt. Marathonschaatser Erwin Mesu uit Middelburg vertelt in deze krant over zijn ervaringen. puntje, waardoor je gemakkelijker over bobbeltjes rijdt. Ook maken ze een kleine buiging naar binnen. Dit is beter voor je afzet, want daardoor stuurt je schaats gemakkelijker te rug. Op het kunstijs rij je voortdu rend bochten tegen de klok in. Daar om is je linkerschaats dan volledig recht. Als dit niet zo zou zijn, zou je die bochten veel moeilijker kunnen nemen. Best een technisch verhaal, maar niettemin van groot belang om goed te kunnen presteren. En dat ben ik morgen zeker van plan. Net als m'n broer Niels. Hij komt vandaag vanuit Friesland naar Em men. Hij traint al geruime tijd in Heerenveen. Daar beschikt Niels over goede faciliteiten. Z'n school, de Agrarische Hogeschool in Leeuwar den, is ook vlakbij in de buurt. Hij heeft het prima voor elkaar daar in het Hoge Noorden. Hopelijk kunnen we morgen allebei iets moois laten zien. r/ssxe^/s^xsecxsass. ZEIST - De eredivisiewedstrijd tus sen ADO Den Haag en AZ wordt morgen om 19.00 uur ingehaald. Het duel tussen beide clubs kon za terdag niet doorgaan, omdat het veld in het Kyocera Stadion onbe speelbaar was. AZ kan bij winst op gelijke hoogte komen met kop loper PSV, dat zondag bij Heracles Almelo niet verder kwam dan een gelijkspel. De wedstrijd tussen De Graafschap en FC Twente wordt pas volgende maand ingehaald, op 7 of 21 maart. Alberto Contador krijgt een sch van twee jaar. De Spaanse wielrenner Alberto Contador moet zijn zege in de Ronde van Frankrijk in 2010 inle veren. Het sporttribunaal CAS heeft bepaald dat Contador de regels heeft overtreden. Bij de Spanjaard zijn tijdens die Tour dopingsporen gevonden. door Ad Pertijs LAUSANNE - De uitspraak van het internationale sporttribunaal CAS om Alberto Contador alsnog twee jaar te schorsen en hem zijn Tour zege van 2010 af te nemen, oogstte gisteren meer verwondering dan instemming. Temeer omdat de rechters van het CAS aangeven dat nergens het onomstotelijke bewijs van dopingffaude te vinden is. „Maar dat hoefde in deze zaak ook niet", voegden ze daar aan toe. Het CAS heeft alleen de aangedragen scenario's, die kunnen verklaren waarom er bij een controle op 21 juli 2010 een minuscule hoeveel clenbuterol in de urine van de Spaanse wielrenner aanwezig was, naast elkaar gelegd en daaruit een conclusie getrokken. Die balans slaaf voor Contador door naar de voor hem verkeerde kant. Zijn ontlastende scenario van het besmette vlees wordt min der aannemelijk gevonden dan de theorie dat verboden voedingssup plementen de oorzaak zijn. Ook een derde scenario, dat van de bloedtransfusie, wordt minder waarschijnlijk geacht dan dat van de voedingssupplementen. De uitspraak van het CAS wordt toegelicht in een dossier van hon derd pagina's. Daarin laten talloze experts en betrokkenen hun licht schijnen over allerlei gevonden bloedwaarden en andere metin gen. De een ziet er het gebruik van een bloedtransfusie in, de ander spreekt dat weer tegen. Uit het dos sier blijkt ook hoe verbeten het in ternationale antidopingagentschap Wada ten strijde is getrokken in de zaak-Contador. Zo wordt aange voerd met welke 'dopingverdach- te' mensen de Spanjaard heeft ge werkt. Van zijn oude ploegleider Manoio Saiz, renners van Astana tot Bjarne Riis, die nota bene pas na de Tour van 2010 zijn teambaas werd. Deze 'elementen' illustreren volgens het Wada' dat eerder ge dacht moet worden aan een do- pingscenario dan aan voedselbe- smetting. Duidelijk is ook dat Contador al leen de vervuilde biefstuk als onbe doelde boosdoener kon aanvoeren in zijn verdediging. Dat verhaal blijkt nu te zwak te zijn geweest. De algemene aanname is dat er in tegenstelling tot landen als Mexico en China geen hormonenpro bleem is met vlees uit Europa. Bo vendien ging de Spanjaard enkele keren draaien als het gaat om de herkomst van het vlees. De ene keer was het tijdens de rustdag ge kocht op de markt in Pau. De an dere keer had iemand het vacuum verpakt laten overkomen uit Span je. Dat laatste moest verklaren waarom er ook delen van weekma kers (plastic) in de urine zijn aan troffen. Weekmakers kunnen dui den op het gebruik van infuuszak- ken. Door het vernietigen van de eerde re vrijspraak van de Spaanse bond, zal de wielerwereld zich na giste ren weer wat vogelvrijer voelen. Het CAS (of het Wada?) maakt duidelijk dat in de sport andere wetten gelden dan in de gewone wereld. Twijfels leiden in de bur gerrechtspraak tot vrijspraak. Maar een renner die de twijfels niet hele maal kan weghalen, hangt ge woon. Contador kan weliswaar nergens onomstotelijk aantonen dat hij in deze zaak onschuldig is. Maar het CAS en aanjager Wada kunnen evenmin keihard het te gendeel bewijzen. Dat maakt de uitkomst van de zaak onbevredi gend. Heeft Contador zich nu wel of niet vergrepen aan de clenbu terol om zijn zwakte in de Tour van 2010 te lijf gaan? Het CAS denkt van wel, maar de meeste wielrenners blijven geloven in zijn onschuld. De uitspraak zal in ieder geval door een concurrent van Conta dor als uiterst onbevredigend zijn ontvangen: Lance Armstrong. De Amerikaan kreeg vorige week te horen dat de openbare aanklager in Amerika na twee jaar onder zoek afziet van verdere strafvervol ging. Vermoedelijk omdat het ge vonden bewijs juridisch te licht is voor een veroordeling. Het Wada heeft al laten weten dat zij wel iets kan met wat er is gevonden bij Armstrong. Alberto Contador en zijn ploeg Saxo Bank hebben voor vanavond een persconferentie belegd. „De uitspraak is uiteraard niet wat we gehoopt hadden, we nemen even tijd om de regels en de documenta tie te bestuderen, zodat we de be slissing beter kunnen begrijpen", liet teambaas Bjarne Riis weten. AMSTERDAM - Trainer Frank de Boer krijgt deze week met het eer ste elftal van Ajax vermoedelijk de tijd om in alle rust toe te werken naar de wedstrijd tegen NAC Bre da. De aandacht bij de club zal vooral weer uitgaan naar de al maanden durende machtsstrijd, die deze week een vervolg krijgt. Het gerechtshof doet vandaag uit spraak in het hoger beroep van het kort geding dat johan Cruijff en een aantal trainers tegen de nv Ajax en vier leden van de raad van commissarissen hadden aange spannen. Drie dagen later is de bij zondere algemene vergadering van aandeelhouders (bava) van Ajax, waarin de vertrouwensvraag over de huidige raad van commissaris sen centraal staat. De commissarissen Steven ten Ha ve, Edgar Davids, Paul Römer en Marjan Olfers stelden zonder me deweten van Cruijff, ook lid van de rvc, algemeen directeur Louis van Gaal en interim-directeuren Danny Blind en Martin Sturken- boom aan. In december beschouw de de rechtbank in Haarlem in een kort geding de voorgenomen be noemingen van Van Gaal en Stur- kenboom als rechtsgeldig. Toch werden de aanstellingen opge schorst, omdat de rechtbank liever eerst ziet of de aandeelhouders nog vertrouwen hebben in de hui dige raad van commissarissen. De nv Ajax en Ten Have, Davids, Olfers en Römer gingen tegen die uitspraak in beroep, dat in januari diende en waarvan de uitkomst vandaag duidelijk wordt. De kans dat de aandeelhouders vrijdag hun vertrouwen uitspre ken in de raad van commissarissen is nihil. De vereniging Ajax, met 73 procent grootaandeelhouder, heeft net als de supportersvereniging al laten weten geen vertrouwen meer te hebben in de rvc. Wel willen ze Cruijff in een ande re functie voor de club behouden. Er is bij het kamp-Cruijff en veel supporters ontevredenheid over de volgorde van agendapunten voor de aandeelhoudersvergade ring van vrijdag. Punt 2 op de agen da is de voorgenomen benoeming van Van Gaal en Sturkenboom. En bij punt 3 gaat het over het ver trouwen in de huidige rvc. „Nu loopt Ajax het risico dat als de rechter het wil, de door de rvc gekozen directie vrijdag bij de aan deelhoudersvergadering kan wor den aangesteld, terwijl de commis sarissen bij het volgende agenda punt weg worden gestuurd", zo stelde Cruijff gisteren in zijn co lumn in De Telegraaf „Daarmee regeert de rvc dus- over z'n graf heen en dreigt een situatie die Ajax veel geld kan gaan kosten." Volgens Cruijff is de voorberei ding op het volgende seizoen in het geding. „Je zag het al tijdens de winterstop, toen Ajax op de trans fermarkt niets heeft gedaan, ter wijl met alle blessures de situatie daar wel om vraagt." Naomi van As (rechts) passeert Hannah Kruger tijdens de wedstrijd Neder- land-Duitsland. foto Eduardo Di Baia/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24