De grootste leegstand moet nog komen Politie Veere zet nu ook bikers in i8l zeeland Agrimarkt blijft aantal tankstations uitbreiden 'Ik heb me nooit alleen gevoeld' Henk Boers /PxAutofeam Leegstand In Memoriam 1952 - 2012 dinsdag 7 februari 2012 door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De politie gaat vanaf dit voorjaar bikers inzetten in de gemeente Veere. In navolging van Vlissingen en Middelburg zullen de fietsende agenten zich vooral richten op de horeca. Met name discotheek Jojo in Zou- telande en de cafés in het gebied Stationsstraat/Kerkstraat in Dom burg krijgen extra aandacht. Daar veroorzaken jongeren veel over last. De politie verwacht door de inzet van de bikers, vanaf mei, sneller te kunnen ingrijpen. Het gaat voorlopig om twee bi- kers. Er worden twee agenten van het bureau Serooskerke voor opge leid. „Er was grote belangstelling voor. Als die twee straks klaar zijn, heb ben we er in totaal twintig in Vlis singen, Middelburg en Veere." De politie probeert de bikers in te zetten bovenop de vaste weekend- ploeg van vier agenten (twee au to's). Teamchef Middelburg/Veere Sjaak Poppe: „Dat moet wel an ders hebben we in het weekeinde nog maar één auto rijden. Dat is te weinig." door Nadia Berkelder WEMELDINGE - Supermarkt- en brandstofconcem Agrimarkt - uit Wemeldinge blijft groeien. Binnen kort opent het bedrijf een serie nieuwe tankstations in Brabant. Gisteren werd een nieuwe tankwa gen in gebruik genomen. Agrimarkt en Agrisneltank zijn on derdelen van de landbouwcoöpera tie CZAV. Die verkoopt nu benzi ne en diesel in twintig onbeman de tankstations in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en sinds kort ook in West-Brabant. „We willen binnenkort uitbreiden in de richting van Breda", zegt Rob Augustijn. „En we beginnen met een bemand tankstationcon cept." Dat de CZAV in de benzine LJt voel je v r i j Goes, Peary weg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2 „Maar toch: dit is niks vergeleken met de jaren tachtig. Toen kon ik als startend ondernemer in Middelburg kiezen uit wel twintig panden op prominente plekken. Zo erg is het nu niet." Volgens Poppe zijn bikers niet al leen makkelijker te benaderen maar ook sneller en onopvallen der. „Een politiewagen zie je vanaf een kilometer al aankomen. Bikers kunnen ook op veel meer plaatsen komen. Zo zijn er vaak problemen met Vlissingse jongeren die naar Zoutelande trekken. Op de fiets, onderlangs de duinen. Met een po litieauto richt je daar weinig uit." De sluitingstijden van horeca in Domburg en Zoutelande zijn ge lijk, om twee uur 's nachts komt de jeugd buiten. Met de bijbeho rende problemen. Poppe: „Geen grote zaken, maar als je daar woont is het rotvervelend. Binnen hoeven we eigenlijk nauwelijks in te grijpen. Dat gaat goed." De politie heeft goede ervaringen met de bikers in Middelburg en Vlissingen. De horeca daar is blij met de snelle opkomst en afhande ling van problemen. Poppe: „Bikers zien meer dan agen ten in de auto. Ze zijn ook makke lijker aan te spreken. Dat contact is belangrijk. Eigenlijk zouden alle agenten wat vaker op de fiets moe ten stappen. Net als vroeger." door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Als het over leeg staande winkels gaat, kijkt men au tomatisch naar Vlissingen. Maar Middelburg is al lang met een in haalslag bezig. Daar is het aantal le ge vierkante meters zelfs gestegen, en in Vlissingen fors gedaald. Waar dat 'em in zit, kan de voorzit ter van de Middelburgse onderne mersvereniging ook niet precies duiden. „Wel weet ik dat een aan tal straten die het altijd al moeilijk hadden, nu een nog hardere douw krijgen." Henk Boers bedoelt bij voorbeeld de Sint Janstraat, de Heerestraat en de Vlasmarkt. „Dat komt enerzijds door de Mortiere, hoewel dat in praktijk nog best blijkt mee te vallen, en anderzijds natuurlijk door de crisis. Maar vooral ook door de verkoop via in ternet. Daarom proberen we on dernemers te helpen met het op zetten van webwinkels." Maar toch: dit is nog niks vergele ken met de jaren tachtig, toen Boers een sportwinkel begon in de binnenstad van Middelburg. „Toen kon ik kiezen uit wel twin tig panden op prominente plek ken. Zo erg is het nu niet." Nóg niet. Want zijn collega van de Vlissingse ondernemersvereni ging, Pim Kraan, denkt dat het erg ste nog moet komen. „Het cen trum loopt bij ons goed, er is wat doorstroom geweest naar grotere zaken op A-locaties, maar ik zie steeds meer leeg staan in de Bad huisstraat, Scheldestraat en, hoe mooi opgeknapt ook, Walstraat- zit komt doordat het bedrijf van oudsher brandstof inkocht voor machines van aangesloten boeren. Volgens Augustijn is de verkoop van 'groene' benzine erg succesvol. Dat is gewone Euro 95, die twee cent duurder is. Met die opslag geld worden in Zee land duurzame projecten gefinan cierd. Vijf tot tien procent van de klan ten tankt volgens de CZAV deze 'Green Label' benzine. „Via onze benzine investeer je direct in de Zeeuwse samenleving: we subsi diëren bijvoorbeeld zonnepanelen. Dat vinden veel mensen beter dan één of ander C02-compensatiebos in Kenia." zie ook de video op www.pzc.nl/video Schoenenzaak Van Haren aan de Lange Delft in Middelburg breidt uit door Zuid. En ik ben bang dat daar nog meer leegstaand bij komt." In een 'achterafstraatje' als de Sint Jacobsstraat zijn huurprijzen ver laagd, wat direct effect heeft. Dat straatje loopt als een trein. Kraan vindt dat pandeigenaren in andere straten daar voorbeeld aan moeten nemen. „Anders is het aanloopver lies en dus de drempel om een winkel te starten, te groot. 36.000 euro per jaar, ik noem maar wat, is niet voor iedereen op te brengen. Daar moeten we over praten." 'Het centrum loopt goed, maar in de straatjes eromheen ontstaat steeds meer leegstand.' Leegstand winkels: Vlissingen (centrum): 2012: 15,8% (51 van de 332) 2011: 14,8 (50 van de 337) 2010:14,9% (50 van de 336) Middelburg (centrum) 2012: 9,4% (54 van de 574) 2011:8,9% (51 van de 575) 2010: 8,4 (49 van de 582) Leeg winkelvloeroppervlakte (in vierkante meters) Vlissingen (centrum) 2012: 16,8 (4.599 van de 27.422) 2011:19,5 %(5.617 van de 28.866) 2010: 22,9 (6.509 van de 28.460) Middelburg (centrum) 2012: 12,7 (7.357 van de 57.848) 2011: 9,7 (5.530 van de 56.832) 2010: 8,5 (4.829 van de 57.002) Bron: Onderzoeksbureau Locatus houdt in Nederland gegevens over het vastgoed in de detailhandel bij. Let op! Geld lenen kost geld?-^ Mede dankzij de niet aflaten de inzet van Lientje Laven is het Hofje Onder den To ren in Middelburg behoed voor sloop. „Als je ergens voor gaat, moet je het ook afmaken." Ze woonde er niet eens, maar Leuntje Maria Lavën - roepnaam Lien tje - voerde het verzet te gen de sloop van het bijzondere hofje aan. Met gedeeltelijk succes: de bewoners moesten er uiteinde- Lientje Lavën lijk toch weg, maar het complex bleef behouden. Het verkreeg uit eindelijk zelfs een monumenten status. Dat het toch werd ver bouwd tot complex met woonwin kels, was 'de minst slechte oplos sing', zei ze berustend na het fina le raadsbesluit over het hofje in 2001. „Je gaat je ermee bemoeien, om dat het hofje een unieke plek is in Middelburg", verklaarde Lientje Lavën haar betrokkenheid. Ze wist zich bovendien gesteund door heel veel stadsgenoten. Tiendui zenden handtekeningen kreeg ze als steunbetuiging. „Ik heb me nooit alleen gevoeld." Zeven jaar duurde de strijd voor het hofje. Die maakte haar tot een bekende Middelburgse. Bekend bleef ze daarna dankzij haar eigen antiek-speelgoedmuseum Lientje, aan de Goese Korenmarkt, waar zij woonde. Daar verwezenlijke ze ook in 2011 een lang gekoesterde droom: een grote overzichtstentoonstelling van het werk van de Middelburgse illustrator Jac. Prince (1927-1973). Lientje Lavën is zestig jaar gewor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18