Eerste Zeeuwse Kinderkunstweek cultuur 113 Stiefel spreekt zijn eigen innerlijke taal agenda Biografen te gast op middag over Han G. Hoekstra dinsdag 7 februari 2012 -e Initiatiefnemers hopen dat project uiteindelijk landelijk navolging krijgt Zet uw winterfoto in ons album WINTER2012 op www.pzc.nl/foto een evenwichtige verdeling over de provincie. „Volgend jaar willen we het Zeeland breed uitzetten", al dus Ginsberg. „Het doel is om in twee jaar tijd de Kinderkunstweek structureel neer te zetten." Daarmee houdt de ambitie niet op. De hoop en verwachting is dat het concept bij succes ook in ande re provincies wordt overgenomen. Op die manier kan het - jaarlijks in de laatste week van maart - een landelijk initiatief kan worden, ver gelijkbaar met de Kinderboeken week. Louws: „Een belangrijk ver schil is dat de Kinderboekenweek zich richt op kinderboeken, terwijl de Kinderkunstweek juist beoogt kinderen in contact te brengen met volwassenenkunst." Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg De schrijver Ernest van der Kwast, be kend van de roman 'Mama Tandoori' (2010), is te gast bij Stichting Literaire Ac tiviteiten Zeeland (SLAZ). Aula Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur -* Oostburg Lezing van Jaap Clement over kunst kij ken en kunst begrijpen. Ledeltheater, 19.30 uur. kery in Middelburg. Te gast zijn Joke Linders en Janne- ke van der Veer, van wie eind vo rig jaar de biografie van Hoekstra werd gepresenteerd. Daarnaast zal de Zeeuwse auteur en kunstenaar -»• Van 21 maart tot en met 1 april wordt, verspreid over de hele provincie, de eerste editie van de Kinderkunstweek gehouden. Het gaat om een proefproject van twee jaar, waarvan wordt ge hoopt dat het uiteindelijk lande lijk navolging krijgt. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Jonge kinderen over de drempel trekken van plaatsen waar moderne kunst is te zien. Dat is het voornaamste doel van de Kinderkunstweek. „We willen in één week alles waarbij kinderen en beeldende kunst centraal staan, bundelen", zegt directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland, een van de initiatiefnemers. De aanzet voor de Kinderkunst week werd gegeven door schrijver, dichter en illustrator Ted van Lies hout, die in oktober 2010 een le zing in Middelburg gaf Direct na afloop werden de eerste plannen gesmeed. De centra voor kunstedu catie, maar ook galeries, musea en kunstenaars bleken daarna volop bereid mee te werken. „Onze opzet is niet om een nieu we organisatie in het leven te roe pen, maar om organisaties die zich bezighouden met kunsteducatie en het exposeren van kunst samen te brengen", zegt John Louws, die het project coördineert. Omdat die op pad gaan om exposities of ate liers te bezoeken. Om dat te stimuleren, krijgen ze een Kinderkunstbon. Per activiteit is een sticker te verdienen. Wie een volle kaart heeft (twee activi teiten binnen de school en twee er buiten), maakt - voor een beschei den bedrag - kans op een heus kunstwerk. De gerenommeerde Zeeuwse kunstenaar Marinus Boe zem heeft voor de gelegenheid, in een oplage van 200 exemplaren, een collage gemaakt die aansluit bij het thema 'Beweging' en bij zijn recente werk. Dit jaar doen 22 scholen (in totaal zo'n 3500 kinderen) en rond de dertig musea, galeries en ateliers mee. Daarbij is goed gekeken naar Christoph Stiefel (midden), met drummer Lionel Friedli (links) en bassist Thomas Lahns. MIDDELBURG - Leven en werk. van dichter en journalist Han G. Hoekstra (1906-1988) staan mor genmiddag centraal op een bijeen komst in boekhandel De Drvk- door Mischa Beckers De Zwitserse pianist Chris toph Stiefel begon in 1980 de fiinkband Stiletto. Hij bekwaamde zich steeds meer in fu sion en jazz en formeerde, na een verblijf van vijfjaar bij Andreas Vollenweider, zijn eigen jazztrio en -kwartet. Stiefel ontwikkelde een eigen muzikaal concept. Bij de uitvoering daarvan zijn vergelijkin gen met onder meer het Esbjörn Svensson Trio of Keith Jarrett op zijn plaats. Morgen speelt Stiefel met zijn Inner Language Trio, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, in 't Schuttershof Middel burg. Inner Language is gebaseerd op de ideeën van de Russische psycho loog en filosoof Lev Vygotksi. Stie- - fel gebruikte die om de muzikan ten in het trio elk hun eigen muzi kale taal te laten spreken zonder dat er één domineert. Maar hij heeft ook een pragmatischer invul ling. „Het idee is dat we met deze benaming trio ons concept com municeren, dus dat we niet de nor male, traditionele jazzpaden vol gen. We volgen meer onze eigen muzikale visies en spreken onze ei gen innerlijke taal." Dat resulteert in jazz met een flin ke dosis energie maar ook grooves opgebouwd uit kalme en lyrische klanken. Een typische component daarin zijn overlappende ritmes of isoritmiek. „Isoritmiek is een mal om te componeren, waarbij de me lodie en de daarbij behorende on derdelen elkaar niet per se hoeven te volgen. Misschien zelfs verschil lende maatsoorten, die gelijktijdig plaatsvinden. Ik gebruik dit con cept meer intuïtief op mijn eigen manier. Het basisidee daarbij is dat een interessante spanning ge creëerd kan worden." Daarvoor legt Stiefel over een (waarneembaar, maar soms niet gespeeld) basisritme, andere varië rende ritmische sequenties. Deze patronen en motieven variëren ook weer melodisch. Voor zowel de spelers als de luisteraars ont staat zo een fascinerende muzikale beleving. Met het concept loopt de Zwitser voor de troepen uit, maar dat het werkt bewees inmiddels ook een aantal van zijn bekende collega's. „Je vindt wellicht één of twee com posities gebaseerd op isoritmiek op albums van enkele van de grote moderne jazzmusici zoals Kurt Ro- senwinkel, Brad Mehldau en Keith Jarrett", aldus de pianist. „Hoewel geen van hen zich echt focust op dit concept." Het roept natuurlijk herinnerin gen op aan Nick Bartsch's Ronin, Stiefels landgenoten die in maart 2011 't Schuttershof betoverden aanpak aansluit bij het beleid van de provincie, was die ook bereid subsidie te verlenen. De doelgroep bestaat uit kinderen van 4 tot 12 jaar. Die worden be reikt via de basisscholen. Er is een ideeënboek ontwikkeld waaruit leerkrachten kunnen putten voor lessen rondom kunst. Daarnaast is het de bedoeling dat de kinderen met hun aangrijpende grooves en zenfunk. Ook Bartsch gaat uit van overlappende ritmiek. Maar dat is net als bij Stiefel slechts het begin punt. „Er is geen relatie tussen onze con cepten. Slechts die overlap gebrui ken maakt nog geen muziek. An ders zou het een soort minimal music zijn. Dat is prima maar niet wat wij willen. De overlappende ritmiek vormt de basis die een in teressante spanning en sfeer op werpt waarin de muziek zich kan afspelen. Uiteindelijk volgt dus de muziek: sterke melodieën, interes sante harmonieën en, het belang rijkst, improvisatie en interactie tussen de muzikanten. Met andere woorden: alles wat we graag doen, en horen, in jazz." Christoph Stiefel Inner Language Trio, morgen in 't Schuttershof, Middelburg. Aanvang: 21.30 uur. Wim Hofman werk van Hoekstra voordragen. De bijeenkomst begint morgen om 16.00 uur. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Jan van Damme blogt over recent verschenen Zeeuwse boeken op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. BOEKENBLOG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13