Opnieuw zelfmoord aspirant agent 'Kind onder het ijs is meest T©@S 4l maandag 6 februari 2012 Opstelten: Alerter zijn op welzijn diender De zelfdoding van een agent in opleiding in Groningen afgelopen weekeinde doet de discussie oplaaien over het meenemen van dienst- wapens naar huis. door Floor Ligtvoet Het levenloze lichaam van de agent in oplei ding, Friso Wouda (30), werd afgelopen za terdagmiddag gevonden in een ho telkamer in Zandvoort. Waar schijnlijk gebruikte hij zijn dienst- wapen voor de zelfmoord. Het is voor de derde keer in twee maanden dat een agent in oplei ding zich met zijn dienstwapen van het leven heeft beroofd. Minis ter Ivo Opstelten (veiligheid en jus titie) heeft de Politieacademie en de korpsen opgeroepen alerter te zijn op het welzijn van aspirant agenten. Vorige week vrijdag beroofde een 20-jarige agent uit IJmuiden zich van het leven met zijn dienstwa pen. In december schoot een agent in opleiding in Almelo eerst zijn ex en daarna zichzelf neer met zijn dienstpistool. Minister Opstelten kondigde na het fatale incident in Almelo al aan de regels voor het gebruik van het dienstwapen buiten diensttijd te onderzoeken. De voorschriften verschillen per korps, meldt Op- steltens woordvoerder. Volgens het Platform Bezorgde Dienders is het in principe de be doeling om het wapen na werktijd in een persoonlijke kluis op het po litiebureau op te bergen. Maar er zijn wel uitzonderingen waarbij het wapen mee naar huis kan wor den genomen. Bijvoorbeeld als de agent de volgende dag heel vroeg met een dienst moet beginnen. Net als politiebond ACP ziet de Raad van Korpschefs het dienstwa pen niet als 'de schuldige' van de persoonlijke drama's. Het wapen is slechts een middel, legt woordvoerder Ron Looije uit. „Wie zelfmoord wil plegen, kan dat ook op andere manieren." Ook ligt het niet aan het feit dat de agenten in opleiding over het wa pen buiten werktijd beschikten, denkt hij. „We kennen helaas ook voorbeelden waarbij agenten on der diensttijd zelfmoord pleeg den." Wel wordt de laatste tijd meer aandacht geschonken aan de mentale weerbaarheid van agen ten. Zo is er een loket gekomen waar agenten, die psychisch in de knoop zitten, of hun collega's of fa milieleden die dit signaleren, te recht kunnen. Dan wordt direct hulp geboden, aldus Looije. Politiebond ACP noemt het overlij den van de Groningse agent 'bui tengewoon vreselijk' en pleit voor een onderzoek. Gekeken moet worden of er signalen zijn geweest van neerslachtigheid van de agent die mogelijk niet zijn opgepikt. Overigens vraagt de bond zich wel af of de zelfmoorden echt een poli tieprobleem zijn of dat het ook on der andere beroepsgroepen voor komt. „Er is waarschijnlijk iets heel anders aan de hand, iets gro- ters", vermoedt ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. Hij wijst op de maatschappelijk tendens waar bij jongeren in toenemende mate kampen met drank- en drugs- en financiële problemen. „Het gaat om de mentale weerbaarheid van alle jongeren", denkt hij. „Niet al leen die van jongeren die bij de po litie solliciteren of een opleiding volgen." Er wordt momenteel gewerkt aan een protocol om suïcide onder po litieagenten beter te registreren. Be doeling is dat zo ook sneller kan worden achterhaald of de omstan digheden op het werk aan de zelf doding hebben bijgedragen. zie onze websiterbinnenland Onderzoeker Timmer: politie heeft geen zicht op zelfmoord PAUL KUSTERS RAYONHOOFD TOOS OP DE IJSDIKTE VAM ONZE RELATIE KUM JE IM DE ZOMER MO© SCHAATSEM... door Manon van Ketwich en Dik van Herwaarden De tienjarige Michael van Dijk uit Luttel- geest is gevonden. Zijn lichaam werd gisterochtend om ne gen uur aangetroffen in de Liittel- geestervaart, nabij een vissteiger. Duikers van de Defensie Duikers- groep vonden hem met behulp van sonarcamera's onder het ijs. De politie gaat er vooralsnog van uit dat het om een noodlottig on geval gaat. „We hebben geen idee hoe de jongen te water is geraakt", zegt politiewoordvoerder Sven van der Burg. „Er zijn geen aanwijzin gen voor een misdrijf" Een politie man ter plaatse kon Michael identi ficeren, waarna de ouders zijn geïn formeerd. Michael van Dijk werd sinds woensdagavond vermist, en wat werd gevreesd is uitgekomen. Ook burgemeester Aucke van der Werff van gemeente Noordoost polder had eigenlijk weinig hoop op een goede afloop: „Wat ieder een al vreesde is nu uitgekomen. Ik ben met mijn gedachten bij de ouders, familie en buurtbewoners van Michael." Michael werd woensdagmiddag om vier uur voor het laatst gezien. Hij was bij zijn grootouders langs geweest en sindsdien ontbrak elk spoor van het geestelijk gehandi capte jongetje. Een grootscheepse zoekactie werd op touw gezet en door de politie werd een Amber Alert uitgegeven. Op de Zonnebloemschool, de school voor zeer moei lijk lerende kinderen in Emmeloord waar Michael naartoe ging, kwam directeur Aart Reus- sing samen met een deel van het personeel. „We moeten kijken hoe we dit morgen aanpakken op school. We hebben nu alle direct betrokkenen, zoals de klasgenoten en leraren van Michael, gebeld met het nieuws. De meesten wis ten het al wel, zulk nieuws gaat snel via internet. Iedereen reageer de geschokt. Op de een of andere manier houd je altijd hoop." Op in ternet is een condoleanceregister aangemaakt voor Michael. Reac ties stroomden gistermiddag al bin nen op de website www.condolean- ce.nl. Hoe de eerste schooldag na het weekend zal verlopen weet Reus- sink nog niet. „Morgen zullen we met alle leerlingen en personeel bij elkaar komen. Of het een her denkingsbijeenkomst wordt, weet ik niet. We zullen in elk geval sa men bidden en zingen." De duikcompagnie van de marine had zaterdag de 500 meter van de Luttelgeestervaart bij het dorp afge speurd met sonarbeelden en een onderwaterrobot. De vaart ligt langs de looproute van het huis van Michael's grootouders naar zijn nabijgelegen ouderlijk huis. Door sonarapparatuur te gebrui ken, hoefden ze niet steeds het ijs koude water in. Voordeel bij de zoekactie onder water was dat de Luttelgeestervaart vorig jaar nog gebaggerd is, waardoor de waterbo dem vrij schoon is. Het maakte het zoeken aanzienlijk eenvoudi- SWEETDEAL VAN DE DAG Je geliefde verrassen met een bloemetje voor Valentijn? Profiteer van 50% korting op een waardebon t.w.v. 20,- bij het Bloemenpaleis Beukenhof in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4