'Wij willen dolgraag werken' werken 15 Nelly valt met de neus in de boter ZEELAND HELPT*® zaterdag 4 februari 2012 Het gros van het ontslagen personeel van het failliete aluminiumbedrijf Zalco zoekt naarstig een baan. Enkelen, met specifieke kennis en goede papieren, hebben op ei gen kracht werk gevonden. Het leeuwendeel, niet in de laatste plaats de oudere werk nemers, zit thuis en dat voelt niet goed. Ze zijn gemotiveerd, ze willen werken. Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 in- leenkrachten verloren hun baan. De PZC be steedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toekomst van de ont slagen werknemers. Danny Meier (27) uit Vlissingen: 'Het liefst word ik procesoperator' Sija Paardekooper (56) uit Middelburg: 'Niet zeuren, maar aanpakken' Humphrey Eendragt (62) uit Middelburg: 'Dynamisch en fit genoeg' Bij Zalco werd ik in 2003 smelter. Ik heb me met de jaren opgewerkt naar vijfde smelter. Dat is de assis tent van de teamleider. Vorig jaar promoveerde ik tot teamleider. Ik had het ernaar mijn zin. Leuk werk en een leuke ploeg. Prettig vond ik dat je je eigen werk kon indelen en een stuk vrijheid had om te hande len." „Inmiddels heb ik de knop omgezet. Ik ga niet wachten op een eventuele doorstart van Zalco. Je moet verder en een andere baan kan juist een uitdaging zijn. Ik heb wel wat ervaring in de elektrotechniek, maar dat is minder mijn ding. Ik ga het liefst weer aan de slag in de industrie, als procesoperator." „Momenteel volg ik een opleiding tot procesoperator. Als teamleider bij Zalco was je daartoe verplicht. Ik zit nu in mijn tweede jaar en dat is nou net het probleem. Alle uit zendbureaus die voor industriële bedrijven werken, vra gen een afgeronde opleiding. Ik heb wel open sollicitaties gestuurd naar Zeeland Refinery, Eastman, Thermphos en EPZ. Er loopt er nog eentje bij BASF in Antwerpen. Ik hoop dat ik bij zo'n bedrijf mijn opleiding kan afmaken. Je zult ook het praktijkgedeelte ook moeten halen en dat kan alleen op de werkvloer. Ik ben op zich optimistisch. Met de sector chemie gaat het best goed." „Mijn plussen en minnen? Ik ben een beetje een binnen vetter en laat dan soms dingen gaan. Daar tegenover staan mijn goede kwaliteiten: rustig, secuur, gemotiveerd, team- worker, altijd op tijd en zelden ziek." Opleidingen: mavo4, elektrotechniek bedrijfsschool Kon. Schel de, volgt nog opleiding tot procesoperator. Ik hou van werken en ik wil dolgraag werken! Ik heb sinds het faillissement van Zalco de gelegenheid gehad om klusjes in het huis af te maken. Dat is het positieve van het Zalco-verhaal, maar de klusjes zijn af en nu zit ik thuis, samen met mijn katten. Alleen die zeggen niet zo veel. Ik mis de contacten die ik op het werk had." „Wat ik zoek? Dat is voor mij heel breed. Bij voorkeur iets administratiefs, al ben ik niet te kieskeurig. Ik mag ik blij zijn dat ik op mijn leeftijd weer aan het werk kom." „Bij Zalco was ik assistent-inkoper en later adviseur oplei dingen. Ik heb gesolliciteerd op dat soort functies: inkoop, commercieel, personeel en organisatie. Ik merk dat je op je 56e niet meer wordt uitgenodigd voor een gesprek. Je profiel sluit aan bij de vacature en vervolgens krijg je de vraag: 'heeft u veel ervaring?' Nou ja! Daarna volgt een af wijzing." „Ik heb een flink aantal opleidingen en trainingen gevolgd en kan best heel veel. Ik heb zelfs aanvragen voor Europe se subsidies verzorgd. Ik denk dat ik een flink aantal plus jes meebreng. Ik ben een doorzetter, optimist, sociaal vaar dig en accuraat. En ook wel echt Zeeuws: niet zeuren, maar aanpakken!" Afgeronde opleidingen/trainingen: mavo4 (diploma), NEVII Assistent Inkoper, NEVI MIL Mede werker Inkoop Logistiek, NEMAS Personeelsmanagement, Be drijfspsychologie (NHA), Begeleiden in een CGO-omgeving voor procestechniek (PMLF), Effectieve Gesprekstechnieken (NCOI), Professioneel Kennismanagement (Euroforum), Mon delinge Communicatie voor Leidinggevende (NCOI), Brand wacht, Brandwacht ie klasse, Hoofdbrandwacht. Tja, ik ben 62 jaar - net hoor, vier dagen geleden was ik jarig -maar ik ben dynamisch en fit ge noeg om nog een paar jaar te werken. Ik ben niet het type voor achter de geraniums. Eigenlijk vind ik dat verplichte thuiszitten een hel. Zalco was mijn leven, ik mis het werk, de contacten, de voldoening. Nu fiets ik eens een rondje, ik leg een kaartje en kook een lekkere maaltijd. Dat is leuk voor even, niet voor elke dag." „Formeel loopt mijn opzegtermijn 16 februari af Ik heb het mobiliteitscentrum hulp gevraagd bij de zoektocht naar vacatures. Ik heb bijna 33 jaar bij Zalco gewerkt en nog nooit gesolliciteerd. Het is allemaal nieuw voor me." „Bij Zalco ben ik opgeklommen tot teamleider in de smel- terij. Dan geef je leiding en draag je zorg voor procesbe heersing. Ik was tevens een tijdje specialist milieubescher ming. Ook ben ik acht jaar voorzitter van de Onderne mingsraad geweest en heb'in die functie al de overnamege- sprekken met Gary Klesch meegemaakt. Het liefst wil ik weer aan de slag in de metaal, al mag het best iets anders zijn. In het bedrijf van mijn vader in Suriname deed ik de boekhouding, dus daar heb ik ervaring mee. Een baan in .de catering? Ja, waarom niet." „Mijn sterke kanten zijn leiderschap, coaching van colle ga's, rust en relativeringsvermogen. Ik kan wel ongeduldig worden als zaken te lang duren. Ik ben ook bereid om te verhuizen. Ik wil dolgraag werken." Opleidingen/trainingen: ulo, mulo, teamleider opleiding, mid dle management basis, div. veiligheidstrainingen, communica tietrainingen voor onder meer zijn werk in de ondernemings raad, sap, excel, heftruckrijbewijs. Nelly van Gunst Na regen komt zonneschijn. Koud een maand nadat Nelly van Gunst (42) uit Middelburg haar baan bij Zalco ver loor, heeft ze een nieuwe baan gevonden. En niet zo maar een baan, nee eentje die precies aansluit bij haar vorige functie als hoofdassistent geneeskundige dienst/re-integra tieconsulent. „Die baan is me eigenlijk op een presenteerblaadje aangeboden. Het bedrijf Health@work uit Vlissingen nam contact op met het mobiliteitscentrum. Ze hadden in de PZC mijn relaas gelezen en zochten precies zo iemand als ik. Nou ja, op zoiets hoop je natuur lijk, maar je verwacht het niet. Dit soort functies is buitengewoon dun gezaaid in Zeeland, terwijl mijn hart toch echt wel bij de ver zuimbegeleiding ligt. Ja, ik val met mijn neus in de boter." Nelly is woensdag (1 februari) aan de slag gegaan in het kleine, doch groeiende Vlissingse bedrijf „Dat is me goed bevallen. Ik werk nu in een klein team van drie mensen en een stagiair. Het bestaat een jaar of vijf, zes, maar het ontwikkelt zich goed. Ik denk dat ik met mijn kennis, routine en ervaring wel wat voor het bedrijf kan betekenen. In deze functie kan ik ook nog verder groeien. Er is toekomstperspectief. Nelly is tenslotte gepokt en gemazeld als het gaat om ziektever zuimbegeleiding. „Dat merkte ik bijvoorbeeld al op de eerste dag. De vaktermen zijn me bekend, alleen het computersysteem is an ders dan bij Zalco. Maar goed, dat is een kwestie van snel onder de knie krijgen. Dat moet geen probleem zijn." Haar nieuwe salaris ligt wel lager dan bij Zalco. „Daar verdiende je goed. Dat heeft zijn oorsprong in de Pechiney-tijd. Het bedrijf was een zootje en om mensen vast te houden, werden de primai re en secundaire arbeidsvoorwaarden opgeschroefd. Je verdiende ter compensatie dus meer dan gemiddeld. Maar geld vind ik nu iets minder belangrijk. Ik ben blij dat ik een baan heb. Werk geeft je voldoening en waardering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49