Facebook nestelt zich in ons leven 9 X Effect vorst op natuur vaak ongewis 61 binnenland PvdA-plan voor meer huizen op maat Hells Angel Sociale mediagigant Facebook hoopt nog groter te worden met de aangekondigde beursgang van vijf miljard dollar. 845 miljoen amazoi vrijdag 3 februari 2012 DEN HAAG - Gemeenten, corpora ties en marktpartijen moeten per regio of gemeente samen bepalen waar huizen worden aangeboden voor welk bedrag en voor welke doelgroep. Dat wil de PvdA. De partij hoopt op deze wijze meer betaalbare huizen te verwe zenlijken voor mensen die door de inkomensgrens van 34.000 eu ro niet voor een sociaal huurhuis in aanmerking komen. Marktpartijen vinden het niet erg aantrekkelijk om voor de midden inkomens te bouwen. Als ze het ondanks genoemd overleg met ge meenten en corporaties straks nog steeds niet doen, worden de hui zen voor die middeninkomens meer en meer een publieke zaak en dus een taak voor dé corpora ties. Die zouden mogelijk ook voor deze huizen aantrekkelijker moeten kunnen lenen, zonder dat het volgens Brussel oneerlijke con currentie wordt. De PvdA kreeg gisteren, in de 1\veede Kamer niet meteen alle handen op elkaar voor het idee, al ziet met name het CDA er zeker brood in. De Kamer ziet overigens al veel langer het liefst een verho ging van de inkomensgrens van 34.000 euro, maar dat is niet een voudig te regelen. Minister Lies- beth Spies (Binnenlandse Zaken) gaat naar Brussel om informeel haar licht op steken over de inko mensgrens van 34.000 euro voor sociale huurhuizen die de EU han teert. Haar voorganger Piet Hein Donner zag helemaal niets in zo'n trip. Gisteren werd ook bekend dat de huren op 1 juli met maximaal 2,3 procent omhoog gaan. Voor huurders die meer dan 43.000 eu ro verdienen, kan de huurprijs met maximaal 7,3 procent stijgen. BEURSGANG AMERSFOORT - De Nationale Re cherche heeft in Amersfoort op nieuw een Hells Angel aangehou: den. De 'sergeant at arms' werd ge arresteerd op verdenking van han del in vuurwapens en drugs. Geen enkele internetgebrui ker lijkt zich nog te kunnen onttrekken aan Facebook. Zelfs voor mensen zonder account lijkt de blauw-witte datafabriek onontkoombaar. door Michiel Philippart De één houdt van Facebook om de communicatieve mogelijkheden en het ontspannen tijdverdrijf, de an der walgt van de commerciële in formatie-uitwisseling en verloede ring van de privacy. Of Facebook nu wordt geliefd of gehaat, steeds meer dringt het binnen in het le ven van de internetgebruiker. Niet alleen op de website van Face book word je gevraagd allerlei in formatie te delen, op miljoenen an dere sites zijn functies van het so ciale netwerk geïntegreerd. Soms zelfs zo sterk dat het niet hebben van een Facebookaccount serieuze beperkingen oplevert voor de internetgebruiker. Het verschilt van het niet meer kunnen reageren op nieuwssites tot het meedoen aan prijsvragen. Ook wordt soms de toegang tot het kopen van bepaalde producten onmogelijk gemaakt, net als het ge bruik maken van populaire inter nettoepassingen. Een van die handige toepassingen is Spotify. Tot een halfjaar geleden konden gebruikers op dit internetplatform anoniem en onbeperkt muziek luisteren. Tegenwoordig is de muziek alleen nog toegankelijk als er met het per soonlijke Facebookaccount is inge logd. 'Registratievereenvoudiging', aldus de oprichter van Spotify „Het is heel zorgelijk. Facebook weet door registratie van mijn mu ziek mijn gemoedstoestand", zegt onderzoeksjournalist Brenno de Winter, gespecialiseerd in IT-bevei- liging en privacy. „Dit is een voorbeeld dat Facebook geen vrijheden kent. Privacy speelt totaal geen rol. Alleen informatie vergaring. Hoe groter het medium wordt, des te groter de sociale druk om maar een account aan te maken." Ook reacties plaatsen op gewone internetsites is soms onmogelijk zonder een account van 's werelds grootste sociale netwerk. De site van poppodium 013 uit Til burg is er een voorbeeld van. Maar ook op de nieuwe app van RTL en de site van de Leeuwarder Cou rant (LC) is reageren alleen moge- Hoogtepunt van 2012 op Wall Street De beursgang van netwerksite Facebook wordt gezien als een van de hoogtepunten op Wall Street dit jaar. Facebook heeft een officiële aanvraag ingediend voor een beurs gang. Het hoopt vijf miljard dollar (3,8 miljard euro) te krijgen voor de aandelen die het op de markt brengt. Mogelijk verandert het uit eindelijke bedrag de komende drie tot vier maanden nog als de ban kiers van Facebook de vraag van in vesteerders peilen. Het bedrijf verdient vooral geld aan online advertenties. Het basis salaris van topman en oprichter Mark Zuckerberg (27) was vorig jaar 500.000 dollar. Zuckerberg richtte Facebook acht jaar geleden met een aantal andere studenten op. lijk als je Facebookgebruiker bent. „Anonieme reacties zijn verleden tijd, omdat vrijwel iedereen met zijn echte naam op Facebook zit. De discussies worden er beter van en mensen zijn minder vulgair in hun reacties", aldus Linda Zegge- laar van het dagblad. „De nadelen zijn dat sommige ge bruikers via dit kanaal weigeren te reageren en dat je de reacties uit handen hebt gegeven aan Face book. Daar kunnen we mee le ven." Andere beperkingen die een leven zonder Facebook met zich mee brengen, zijn commerciëler van aard. Prijsvragen en reclame-acties gebeuren steeds vaker alleen via Facebook. Een andere nieuwe tactiek om meer van de klant te weten te ko men, gebruikt door Heineken en Axe, is dat niet de eigen website, maar de Facebookpagina wordt ge promoot in reclame. Het komt ook voor dat Facebook als verkoopkanaal dient en dat een eigen site niet eens meer bestaat. Ook vindt er gezichtsherkenning van persoonlijke foto's en intemet- registratde van websites door Face book plaats. Het nieuwste verzinsel van de in ternetgigant is de 'timeline'. Hier kunnen mensen allerlei informa tie over hun leven vóór de komst van Facebook, vanaf hun geboorte, op een tijdlijn plaatsen. Alles staat in het teken van het vergaren van zo veel mogelijk persoonlijke infor matie van de gebruiker. De beurs gang van Facebook moet het be drijf nog krachtiger maken in de felle strijd met Google, Apple en Microsoft om het leven van de in ternetgebruiker. zie onze website:economie Commentaar op de beursgang: 'Wall Street gaat veranderen' gebruikers Si! Webwii Marktwaarde bij €333 mi Huidige marl €66 mi 'De ontwikkeling van de lente komt in de winterstand' door Peter de Jaeger Eind januari stonden haze laar en els al in bloei. 'De lente is al begonnen', kop ten de media. De eerste hooikoortsklachten werden ge hoord. Deze week sloeg het weer acuut om en begon het te vriezen. „De ontwikkeling van de lente komt in de winterstand. Een won derlijke situatie die erg zeldzaam is", zegt bioloog Arnold van Vliet van de Natuurkalender. Vroege voorjaarsbloeiers als kor noelje, speenkruid en fluitenkruid krijgen volgens hem een terugslag. Ze sterven af tot aan de grond en beginnen in het late voorjaar op nieuw. Bij veel mensen stonden ro zenstruiken in bloei. Van Vliet: „Die bloemen zijn nu bevroren, maar dat betekent niet dat de plan ten dood zijn. De takken lopen in het voorjaar weer uit en gaan op nieuw bloeien. Waarnemers vra gen zich wel af of dit een nabloei is van het najaar of een eerste bloei van het nieuwe jaar." Sommige bloembollen staken een maand vervroegd de kop op, zoals krokussen, narcissen en sneeuw klokjes. „Er is nog nooit onder zoek gedaan naar wat vorst doet met bolgewassen die al in blad of in bloei staan. Maar de ervaring leert dat ze redelijk wat vorst kun nen verdragen", zegt Van Vliet. Met de huidige strenge vorst is het echter aan te raden om de bloem bollen af te dekken met snoeisel uit de tuin. Delen van de plant die bevroren zijn kunnen verkleuren. Wanneer de stengel is bevroren wordt het watertransport belem merd en blijft de plant korter. Tul pen met korte steel zijn het gevolg. Ook de bolrokken kunnen los ko men te zitten door de vorst. Op zulke verzwakte bollen kunnen ziekten en plagen eerder toeslaan. Maar ook hiernaar is nooit echt studie gedaan. Bomen in de knop zijn meestal geen probleem, weet Van Vliet. „Fruitbomeju als appels en peren zijn nog in diepe winter- rust. Wanneer deze lange vorstpe riode een maand later was ingeval len en de sapstromen al op gang waren gekomen, dan zou het hout kunnen afsterven. Dat levert jaren lange schade op. Nu is dat niet het geval. Daarom is het ook veilig om de fruitbomen te snoeien." Ook de dierenwereld is in de war. De eerste grutto's zijn al gesignaleerd. Onbekend is hoe die reageren op de kou. „Misschien dat ze terug trekken naar warmere streken." Ook winterkoninkje en ijsvogel krijgen het moeilijk, ondanks hun naam. Een ijsvogel wil stekelbaars jes vangen in de sloot. Maar als daar ijs op ligt heeft hij geen voed sel." Kikkers en vissen zijn te hel pen door wakken te slaan in tuin en stadsvijvers en sneeuwvrij te maken. Er moet licht in het water komen om de algen zuurstof te la ten produceren. Zonder zuurstof geen leven. Er zijn al kikkers, pad den en salamanders actiefin de na tuur. „Hopelijk vinden die tijdig een beschutte plek, anders vriezen ze dood."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6