meubels wonen7 1 De eredivisie van de W: Panton chair Zigzagstoel Lounge chair vrijdag 3 februari 2012 laatste versie in samenwerking met Verner Panton ontstaan. De varianten in traditioneel hard schuim zijn nu collectors items. De Pantonstoel won veel designprijzen en maakt deel uit van de collectie van grote designmusea. In 2006 bracht het merk Vitra een kleurrijke variant voor kinderen op de markt. H www.vitra.com/nl De eerste editie van de beurs Design Icons heeft plaats op 11 en 12 februari in Amsterdam- Noord, op bedrijventerrein De Overkant (foto boven). Naast vintage meubels van zo'n zestig aanbieders, biedt de beurs een schat aan achtergrondinformatie over iconische meubels door de jaren heen. Doe mee met een rondleiding of loop zelf een rondje langs de talloze meubels uit de twintigste eeuw. Parkeren is gratis. Er is kinderopvang. www.design-icons.nl stoel xo weinig mogelijk ruimte mocht innemen in de woonkamer. Vooral de houtverbindmgen zijn uniek fei| meubelen van Rietveld. Dat geldt ook voor de Ztgxagstoct, waarvoor onder meer gebruik is gemaakt van iwakwstaartverbim dingen in de rug en de sitting. wwvv.cassma.it Op de nieuwe beurs 0 Design Icons is een imposante verzameling designklassiekers te vinden. Niet zo maar een paar leuke meubels bij elkaar, maar de meest ultieme en tijdloze ontwerpen van beroemdheden als Panton, Rietveld en Eames. door Suzanne Dijkstra Zonder erbij na te denken, zitten we tegenwoordig op kunststof'stoelen. Dat was begin jaren zestig nog (nage noeg) ondenkbaar. Pas in 1967 lukte het de Deense designer Verner Pan ton een massa-geproduceerde kunst stof stoel uit één stuk te ontwerpen. Panton droomde er al jaren van. Het slede-onderstel en de ergonomi sche vorm, in combinatie met het flexibele materiaal geven de stoel een Ook uit eigen land komen legenda rische meubelontwerpen. Bijvoor beeld van Gerrit Rietveld. Als archi tect was hij uiteraard revolutionair, maar ook zijn meubels baarden op zien. 'Zitten Is een werkwoord", was één van ïijn bekende witspra-1 ken. Dat geldt voor de rood-blauwe stoel, maar ook voor de Zigzag- stoel (foto naast). Vorige maand stal dit ontwerp nog de show op de stand van Cassina op de meubel beurs in Keu ten. De blankhouten versie is de bekendste, maar de stoel is er ook in felle kleuren. Aan het ontwerp is sinds 1932 vrij wel niets veranderd. Het is niet een van de meest comfortabele stoe len, wel een van de meest intrige rende. Uitgangspunt was dat de Liefhebbers van iconische meubelen kun nen op li en 12 februari hun hart opha len tijdens de beurs Design Icons in Am sterdam. De klassiekers die in de hoofd stad worden getoond (en verkocht), ge ven aan dat sommige meubels actueel blijven, ook al zijn ze vijftig jaar geleden ontworpen. Dus niet alleen geschikt om in een museum te bekijken, maar ook om op te zitten en van te genieten. „Designklassiekers zijn momenteel heel populair", weet Margriet van der Wiel van RetroStart, de or ganisator van de beurs Design Icons. „Mensen zoe ken persoonlijkheid en duurzaamheid in hun inte rieur. Goed ontworpen meubels hebben kwaliteit. En ze vertellen een verhaal over de periode waarin ze zijn ontworpen." goed zitcomfort. De Pantonstoel (fo to boven) is in de loop der tijd verbe terd, onder meer dankzij de komst van technieken als spuitgieten. Panton (1926-1998) was vastbeslo ten er een betaalbaar, industrieel ge produceerd product van te maken. Dat lukte pas in de jaren tachtig, toen de stoel van relatief goedkoop en re cyclebaar polypropyleen kon worden gemaakt. Eind jaren negentig is de Design Icons Op zich is het vreemd dat een fau teuil als de Lounge chair (foto links) van Charles en Ray Eames voor veel mensen het ultieme meubelstuk is. De logge, pompeuze stoel is immers geen toonbeeld van elegantie. Toch is het wel degelijk een designicoon. Het ontwerp was uniek in de jaren vijftig, alleen al door de constructie technieken die toen voor het eerst werden gebruikt. Charels en Ray Eames erkenden des tijds zelf ook dat hun Lounge chair niet extreem fraai is. 'Het ontwerp heeft een soort lelijkheid in zich, maar desondanks geeft het meubel veel mensen plezier', oordeelde het koppel. Het ontwerp moest doen denken aan een gebruikte honkbal handschoen en een Engelse clubfau teuil, waarin je lekker kunt wegzak ken. Filmmaker Billy Wilder kreeg in 1956 één van de eerste exemplaren. Sindsdien is de fauteuil talloze ma len geproduceerd. Met de Lounge chair verwierf het Eames-echtpaar al om bekendheid. Het is bovendien nog altijd een van de bestsellers van Vitra. De Lounge chair is verkrijgbaar in zwart en wit leer, naar wens met bijpassende ottoman (voetenbank). In 2010 is het ontwerp van zitting en rugleuning aangepast. Mensen zijn langer geworden en wensen te genwoordig een ander zitcomfort. De Lounge chair past moeiteloos in verschillende interieurstijlen. www.vitra.com/nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47