Afrika weer helemaal terug bij af 31 door Wilber Hack DEN HAAG - Begin jaren negentig waren er voetbalkenners die rie pen dat het niet lang zou duren voor Afrika het wereldvoetbal zou domineren. Roger Milla, de inter national van Kameroen, had wat leukje dansjes opgevoerd na zijn doelpunten bij het WK. Het was een teken: het zwarte continent kwam eraan. De stellige overtuiging dat Afrika het zou gaan maken, was voor de mondiale eindronde in Zuid-Afri- ka al vervlogen. Issa Hayatou, de president van de Confederation of African Football, sprak slechts 'de hoop' uit dat een Afrikaans land de wereldtitel zou grijpen. Een halfjaar eerder was nog maar eens gebleken hoe kwetsbaar het Afri kaanse voetbal is. Een aanslag op de teambus van de nationale selec tie van Togo op de grens van Con go met Angola kostte twee levens. De voetballers van Togo vielen ten prooi aan vrijheidsstrijders. Togo trok zich na die gebeurtenis terug en ontsnapte pas na vele protesten aan een schorsing. Sportief maakte later bij het WK in Zuid-Afrika alleen Ghana in druk op 'eigen' bodem. Pas in een strafschoppenserie in de kwartfina le moest Ghana het hoofd buigen voor Uruguay. Met een handsbal ten koste van een rode kaart had Luis Suarez in de officiële speeltijd voorkomen dat een Afrikaans land zich in de mondiale top vier kon nestelen. Asamoah Gyan trapte de penalty over. Tijdens de 28e editie van de Afrika Cup lijkt mondiaal succes verder weg dan ooit. Het toernooi heeft zich inmiddels voortgesleept naar de kwartfinales. De gastlanden Equatoriaal Guinea en Gabon bouwden een paar fraai ogende stadions. Die zitten alleen vol als één van de twee thuislanden een wedstrijd speelt. De bezettings graad bij de reguliere duels is nog geen twintig procent. Het toernooi, dat door de uitscha keling van enkele toplanden al kwaliteitsarm was, raakte in de eer ste ronde naast Senegal ook nog de lichtgewichten van Marokko kwijt. Die struikelden op een veld vol kuilen over Gabon. Ivoorkust en Ghana zijn nu de twee topfavo rieten, met Tunesië als outsider. Het toernooi wordt sinds woens dagavond bovendien overscha duwd door de gebeurtenissen in het land van de laatste winnaar van Afrika Cup, Egypte. Bij rellen na de wedstrijd tussen Al-Masry en Al-Ahly in Port Saïd vielen 74 doden. Mogelijk vormden politie ke motieven de grondslag voor de rellen. Het wrange is dat er geen ongeregeldheden - en dus doden - waren geweest als Egypte zich voor de eindronde van de Afrika Cup had geplaatst. Dan had de competitie stilgelegen en had alles moeten wijken voor het belang van de nationale selectie. Senegal verscheen nog wel aan de aftrap van de Afrika Cup, terwijl het land in aanloop naar de verkiezin gen intern verscheurd raakte. Aan hangers van Youssou N'dour bots ten met de oproerpolitie omdat de zanger niet mee mocht doen aan de presidentsverkiezingen. Ook daar waren doden te betreuren. Zo is er altijd wel iets met Afri kaanse landen. De selectie van Botswana, dat zich voor het eerst voor de eindronde plaatste, raakte verstrikt in een triviaal conflict. De spelers steggelden met de voet balbond over de dagvergoedingen, zoals Nigeria (WK 1994) en Togo (WK 2006) dat ook al bij een groot eindtoernooi hadden ge daan. Botswana verscheen nog- wel aan de aftrap tegen Guinée, maar liet zich gewillig naar de slachtbank leiden. vrijdag 3 februari 2012 SAINT-AMBROIX Kittel wint sprint in Ster van Bessèges Marcel Kittel heeft de tweede etap pe van de Ster van Bessèges gewon nen. De Duitse wielrenner van Pro ject iT4i was na een etappe van nog geen 59 kilometer - de organi satie besloot het parkoers drastisch in te korten wegens de sneeuw en de kou - de snelste in de massas print. Hij bleef de 24-jarige Belg Kris Boeckmans van Vacansoleil voor. De Fransman Nacer Bouhan- ni, die woensdag de ritzege opeis te, finishte als derde en moest de leiderstrui afstaan aan Kittel. BRUSSEL Stybar kiest voor 'Boom-constructie' In navolging van Lars Boom gaat ook een andere serieuze concur rent van de Belgische veldrijders het seizoen in de modder onderge schikt maken aan het wegseizoen. De Tsjech Zdenek Stybar, tweevou dig wereldkampioen, rijdt vanaf volgend seizoen de veldritten al leen nog als voorbereiding op de wegwedstrijden. „De combinatie tussen het rijden op de weg en het veld is niet meer mogelijk", sprak Quick-Step-ploegleider Wilfried Peeters. TAMPA Roemrijke bokstrainer Dundee overleden De legendarische bokstrainer Ange- lo Dundee, die ruim twintig jaar sa menwerkte met bokslegende Mo hammed Ali, is woensdag op ne gentigjarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn zoon Jimmy bevestigd te genover de Amerikaanse tv-zender ESPN- Dundee werkte in het verleden met vijftien wereldkampioenen boksen, onder wie grootheden al Sugar Ray Leonard, George Fore man en Jimmy Ellis, maar hij kreeg de meeste bekendheid met zijn pu pil Mohammed Ali. BRUSSEL EU wil hooligans over de grenzen weren Het Europees Parlement heeft in een rapport over de toekomst van het sportbeleid ervoor gepleit er kende hooligans ook buiten de landsgrenzen te weren bij evene menten. Een Nederlands stadion verbod zou automatisch voor de rest van de EU moeten gelden. Ook nu is het al de afspraak dat na tionale politiediensten hun buiten landse collega's bij risicowedstrij den uitgebreid informeren over ge registreerde voetbalvandalen die hun club willen volgen. ROSARIO Maartje Paumen beste hockeyster van 2011 Maartje Paumen is gisteren tijdens de Champions Trophy in Rosario door de internationale hockeyfede- ratie FIH uitgeroepen tot beste speelster van het jaar (2011). De 26-jarige aanvoerster van Oran je kreeg na de zege van Nederland tegen Nieuw-Zeeland in de kwartfi nales (3-0) de onderscheiding uitge reikt In dat duel scoorde de straf cornerspecialiste één keer. Met 24 doelpunten is Paumen in middels topscorer aller tijden tij dens de Champions Trophy voor vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31