Makkelijker 'draagkind' binnenland 17 De twist* die elke dag relaxed maakt Navo-rapport: Taliban winnen donderdag 2 februari 2012 Teeven wil duidelijker regels voor ouders die naar buitenland gaan Staatssecretaris wil versoepe ling beleid commercieel draag moederschap. Juridische status draagmoeder probleem voor wensouders. Nederlandse ambassades in buitenland willen geen pas poort verschaffen. door Maaike Boersma DEN HAAG - Het moet in de toe komst makkelijker worden om met hulp van een buitenlandse draagmoeder een kind te krijgen. Dit schrijft staatssecretaris Fred Teeven van Justitie in een brief die hij naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Teeven wil het beleid omtrent commercieel draagmoederschap versoepelen. „Het is gebleken dat er in de Nederlandse samenleving geen helder beeld bestaat van wat wel en niet mag ten aanzien van draagmoederschap." Ook het strafrecht is daarin niet duidelijk. Zo is het bemiddelen en adverteren voor commercieel draagmoederschap strafbaar, maar het draagmoeder zijn niet. Door de komst van het internet en de bijbehorende globalisering gaan mensen steeds vaker de grens over om hun kinderwens te ver- vulleh. Wensouders zoeken hun toevlucht in landen als Oekraïne en India, waar commercieel draag moederschap legaal is. Maar als de baby eenmaal geboren is, lopen de wensouders aan tegen de onduidelijke juridische status van commercieel draagmoeder schap in Nederland. De Nederlandse ambassades in de betreffende landen willen geen paspoort verstrekken om het kind mee naar huis te kunnen. Volgens de Nederlandse wet is het niet mo gelijk om het juridisch ouderschap van de draagmoeder over te dra gen aan de wensouders, wat in lan den als Oekraïne en India wel kan. De rechter is er vorig jaar tot twee keer toe aan te pas gekomen om in het belang van het kind het minis terie van Buitenlandse Zaken te be velen toch een reisdocument af te geven. Maar een kind van een Ne derlandse wensvader en een bui tenlandse draagmoeder is daarmee nog steeds stateloos en illegaal in Nederland. Dat wil Teeven nu veranderen. Hij wil dat straks commercieel draag moederschap door Nederland wordt geaccepteerd wanneer er ten minste één wensouder gene tisch verwant is aan het kind en de andere genetisch ouder van het kind bekend is. Als géén van beide ouders genetisch verwant is, kan het kind nog steeds naar Neder land komen, maar dan via de weg van adoptie. Ook wil Teeven af van de veroor deling van de onkostenvergoeding die de buitenlandse draagmoeders voor hun dienst ontvangen. Het zijn bedragen die vaak oplopen tot tien- a twintigduizend euro. „Het vereiste van 'geen winstoogmerk' zoals dat nu in Nederland geldt, is in de praktijk niet goed te handha ven", aldus Teeven.- De staatssecretaris moet zijn plan nen nog voorleggen aan de minis ters van Buitenlandse Zaken en Immigratie. Ook moet de Kamer zich er nog over buigen. „Het zal me verbazen als ze eruit komen", laat zijn woordvoerder weten. „Het is een heel precair onder werp." zie onze websiterbinnenland De bouwers geven uitleg bij de sloop van boormachine Noortje telen. Haar boorschild blijft staan en is straks een deel van de tunnels. foto Lex van Lieshout/ANP Degenen die de Taliban trouw blij ven zijn volgens de Navo aan de win nende hand. DEN HAAG - De elementen waren op zich wel bekend. Maar nu ze al lemaal in één nota staan op het briefpapier van de Navo en met het stempel 'geheim' erop, slaat het nieuws in als een bom. Kort komt het erop neer dat meer dan elf jaar strijd van een internationale troe penmacht - zo'n ïoo.ooo man - te gen de Taliban in Afghanistan wei nig heeft opgeleverd. De beweging is sterker dan ooit en de populari teit onder de Afghanen stijgt. In el ke regio waar de internationale troepenmacht zich terugtrekt en het Afghaanse leger plus de politie, voor de veiligheid moet gaan zor gen, grijpen de Taliban de macht Veelal bijgestaan door leger en poli tie. Als eind 2014 de buitenlandse soldaten het land verlaten, zullen de Taliban de macht naar zich toe trekken. De Taliban hebben steun pilaren binnen de Afghaanse rege ring. En werken nauw samen met de Pakistaanse geheime dienst ISI. In mei is er een Navo-top in Chica go. Daar moeten alle lidstaten nog eens bevestigen dat ze tot in 2014 actief blijven in Afghanistan. Ontdek de twist®. De meest relaxte fauteuil van Nederland. Een slanke designstoel die verbaast door zijn verborgen talent. Bewonder het revolutionaire draaisysteem waarmee de ergonomische voetensteun volledig onder de zitting verdwijnt. Een briljant idee van ontwerper Matthias Fischer. Het Nieuwe Relaxen is begonnen! Bel 0341 - 26 06 76 voor meer informatie, kijk op twistcollection.nl voor de gratis brochure of kom vrijblijvend proefzitten. Breda, Grenssteen 15 Goes, Albert Plesmanweg ic Waalwijk, Prof. Zeemanweg 3 'onair 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7