Afval ophalen is soms puzzel i8l zeeland Onteigeningsprocedure leidt niet tot vertraging rondweg Aardenburg 'Brandmelders in veestallen verplichten' Donateursactie carnaval Fucky Duck,es De PZC brengt in de serie Vrijbuiters portretten van mensen die hun leven grotendeels in de buitenlucht doorbren gen. Vandaag: De vuilnisman. almanak Stroom donderdag 2 februari 2012 Ktxsssssmessasossx door René Hoonhorst AARDENBURG - Onteigeningsproce dures om de laatste ontbrekende stukjes grond te verwerven, staan aanleg van de rondweg om Aar denburg niet in de weg. De provin cie heeft het werk twee weken te rug gegund aan H4A en die aanne mer kan elk moment beginnen, meldde een woordvoerder van de provincie gisteren. Inwoners van Aardenburg vragen al decennia lang om een rondweg om van het doorgaande verkeer door de oudste stad van Zeeland af te komen. Dagelijks kronkelen vele personen- en vrachtwagens over de traverse (Peussensstraat, Sassenstraat, Marktstraat, Markt, Oude Kerkstraat, Beekmanstraat) naar de Rijksweg om bij Eede de grens over te gaan. In 2004 beslo ten Provinciale Staten dat er een rondweg zou komen. Ondanks een aantal aankondigin gen dat het werk 'nu ieder mo ment kan aanvangen', bleven spa des en graafmachines tot nu toe in de opslagloodsen. Vorig voorjaar kondigden Gedeputeerde Staten aan dat er nog slechts één perceel moest worden aangekocht. Het da gelijks provinciebestuur schatte in dat dat snel kon gebeuren. Maar driekwart jalar later is de aan koop van de grond ppg niet hele maal in kannen en kruiken. De provincie start zelfs onteigenings procedures voor drie grondeigena ren op, blijkt uit de besluitenlijst van GS. Een woordvoerder van de provin cie legt uit dat met één grondeige naar totaal geen overeenstemming is bereikt. Een tweede wil wel ver kopen, maar wil zeker weten dat niet wordt getornd aan andere be langen van hem. Met ruim dertig eigenaren van een piepklein stukje grond, allen natuurliefhebbers, was de provincie wel tot overeen stemming gekomen door op diver se plaatsen natuurcompensatie maatregelen te nemen. Maar dege ne van wie de actievoerders de grond kochten, meent recht van te rugkoop te hebben. De juridische procedures, die de provincie nu moet volgen, leveren geen verdere vertraging op, be zweert een woordvoerder. „De aan leg van de rondweg kan beginnen. Mochten we binnenkort niet als nog tot overeenstemming komen met grondeigenaren dan kan het tracé een heel klein stukje worden verlegd. De voortgang van de werk zaamheden komt dus niet in ge vaar." Als er geen nieuwe kinken in de kabel komen, moet de rond weg vóór 2015 in gebruik zijn. door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst moet veehouderijen verplichten brand- meldsystemen te installeren in de stallen. Daarmee kan worden voor komen dat bij brand grote aantal len dieren omkomen in de vlam men. Daarvoor pleit de 'Hulster Pv- da-raadsfractie. „Ik lees herhaalde lijk over fikse branden in veestal len waarbij vee sterft, omdat de brandmelding te laat kwam", zei Frank Smits in de commissie Alge mene Bestuurlijke Zaken. Volgens hem worden branden in veestal len vaak ontdekt door toevallige passanten, als de vlammen al om zich heen grijpen. En dan is het meestal te laat om de dieren nog te redden. Veestallen moet aan een heel oerwoud van regeltjes vol doen, maar aan een brandmeldin- stallatie worden geen eisen ge steld. „Dat is een hiaat", aldus Smits. „Kunnen wij als gemeente hier een verplichting voor maken dat er professionele brandmeldap- paratuur wordt geïnstalleerd? Wat voor invloed kan de gemeente daarop hebben als wij dat echt wil len?" Volgens gemeentersecretaris Syl vester ter Wal klopt het inderdaad dat er bij veebedrijven geen eisen worden gesteld met betrekking tot brandmeldinstallaties, omdat ze onder de categorie 'lichte indus trie' vallen. Wel moet de bouw van de stallen voldoen aan de ei sen uit het Bouwbesluit. Burgemeester Jan Frans Mulder be loofde te zullen natrekken in hoe verre de gemeente veehouderijen kan verplichten om een brand- meldinstallatie aan te leggen. „Maar zo'n bedrijf heeft toch ook een eigen verantwoordelijkheid", vond Mulder. „We kunnen ze daar ook op wijzen. Ik ga het in ieder geval uitzoeken." De vuilnisman, staand en half hangend ach ter op de reinigings- wagen, zie je niet meer in Zeeuws- Vlaanderen. Het zware tilwerk is grotendeels gemechaniseerd. Afval ophalen is vooral een kwestie van logistiek. Een puzzel voor reken meesters zoals Rudi de Caluwe (58), de coördinator in West- Zeeuws-Vlaanderen voor de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD). Zijn ontspanning na het werk: de sudoku. „Even de boven kamer leegmaken." Het werk van de vuilnisman is af gelopen dertig jaar veel veranderd. Rudi de Caluwe (58) heeft dat aan den lijve ondervonden, want hij heeft die termijn er inmiddels op zitten bij de reinigingsdienst. Be gonnen op het dorp Waterland- kerkje, bij particulier bedrijf Bron BV. Daarna werd het Verstraeten Verbrugge. Inmiddels is zijn offi ciële werkgever DELTA Milieu in Nieuwdorp, met de Zeeuwse Rei nigings Dienst verantwoordelijk voor de inzameling, recycling en verwerking van afval voor de Zeeuwse gemeenten. Het ophalen van huisvuil is in di verse opzichten gemoderniseerd. Dat heeft alles te maken met ar beidsomstandigheden, verklaart Rudi tijdens zijn rit door Aarden burg. Hij vertelt ontspannen, ter wijl hij vanachter het stuur de me chanische arm controleert, waar mee de afvalbakken worden gegre pen en leeg gekieperd in de contai ner achter op zijn auto. De zware zakken die steeds moes ten worden opgepakt en weggedra gen naar de vuilniswagen zijn ver vangen door klikobakken. Inmid dels is de reinigingswagen voor zien van een grijparm, die de bak ken pakt en leegt in de container. Met een klep bepaalt de chauffeur in welk deel van de container het afval wordt gestort, afhankelijk van het soort; gft dat tot compost wordt verwerkt, of restafVal voor verbranding. Rudi heeft twee schermpjes naast zijn stuur. Op het linker geeft een rood streepje aan, wanneer hij pre cies naast een kliko staat. „Dan kun je hem pakken", doceert Ru di. Daarna springt het beeld over naar een andere positie. Daarop is te zien hoe de inhoud in de contai ner wordt gestort en door een vij zel met schroef wordt geplet. Het rechter scherm toont gedetailleerd dat de grijparm, bestuurd via een joystick, zich sluit om de bak. „Vroeger was het fysiek veel belas tender, nu mentaal", zegt Rudi. „Je moet je schermpjes steeds in de gaten houden, zit de gehele dag tv te kijken, maar wel naar hetzelf de programma. Daarom kruip ik 's avonds niet meer achter de compu ter, maar buig me over die cijfer puzzels. Ik heb ook altijd een boek je met sudoku's in de auto liggen, eventueel voor tijdens de schaft. Vroeger maakte ik ook hersenkra- kers. Tegenwoordig moet het niet te moeilijk zijn, zodat ik me kan ontspannen. Even die bovenka mer leegmaken." Waarom voor dit leven gekozen? Puur door omstandigheden. Rudi was vrachtwagenchauffeur bij zui velfabriek Campina. Sluiting dreig de en de toekomstverwachtingen waren alles behalve hoopgevend. „Mijn vader werkte op een vuilnis wagen. Via hem vernam ik dat er meer personeel nodig was, als ge volg van de gemeentelijke herinde ling. De gemeenten werden samen gevoegd in drie grote kernen: Aar denburg, Sluis en Oostburg. Ik dacht: dat is iets voor mij. Het was op een zondagavond in een half uurtje beslist." Saai is het volgens Rudi nooit. Integendeel. „We ko men tegenwoordig overal. Ons werkgebied is veel uitgestrek ter geworden. En elk gebied heeft een andere mentaliteit. Geen dorp is hetzelfde. Daarom kan ik dit zo lang doen. Ik hou van afwisseling. Jarenlang ben ik 'springer ge weest'. Dan ben je overal inzet baar. Ik noem het zelf de joker van het bedrijf. Gedurende een jaar was het elke dag iets anders. Dat is wel vermoeiend hoor." Nog zeven jaar. Dan zet hij er een punt ach ter. „Eerder stoppen wordt steeds moeilijker gemaakt. Maar ach, zo lang je gezond bent." Wel eens spijt gehad van zijn be roepskeuze? „Mindere dagen hebben we alle maal wel eens, vooral bij slechte weersomstandigheden. Maar in de auto zit je warm en droog. Als je eenmaal het buitenleven gevoel hebt, valt het niet mee de hele dag binnen te zitten. Ik moest eens een paar weken op kantoor, om dat ik last had van mijn arm. Wat was ik blij dat ik weer naar buiten kon." Buiten, onder de mensen. Wat dat betreft is ook veel veranderd. De sociale contacten zijn minder en zakelijker, beperken zich vooral tot de collega's onderling. „Vroeger kwamen de mensen va ker een praatje maken. 'Hoe is het?' 'Lekker weertje, hé.' Nu ko men ze vaak zeuren. Waarom wij bepaald soort afval niet meene men. Dat er bakken voor hun op- Tip? redactie@pzc.nl Deze week meldde het Openbaar Mi nisterie dat vier medewerkers van energiebedrijf Delta waren opge pakt. Dat ze over de schreef waren gegaan, was gebleken tijdens het on derzoek naar de drugshandel rond om het in opspraak geraakte bedrijf Hoogwerkersservice (HWS) Zeeland uit Kapelle. Over de redactievloer schalmde vrij wel meteen: 'Hee, vier mensen van Delta opgepakt voorfraude'. Bij die mededeling stoven verslaggevers het internet op, speurend naar de laatste tweets. Eén rijpere journalist las onverstoor baar verder in zijn krant. „Ach", grimlachte hij, „ze zullen wel stiekem stroom mee naar huis heb bengenomen" AARDENBURG - De Aardenburgse Carnavals Stichting houdt zaterdag haar jaarlijkse donateursactie. De nieuwe camavalskrant wordt huis-aan-huis verspreid en bij de bezorging daarvan wordt aan de bewoners tegelijkertijd een vrijwil lige donatie gevraagd. Er gaan zaterdag in totaal zo'n twintig vrijwilligers de Aarden burgse Carnavals Stichting De Nachtuuln op pad. 's Morgens wor den de kernen Eede, St. Kruis en Draaibrug én het buitengebied van Aardenburg bezocht, 's Mid dags is de bebouwde kom van Aar denburg aan de beurt. De op brengst van de donateursactie is één van de belangrijkste inkom stenbronnen voor De Nachtuuln voor de bekostiging van het carna valsfeest. VOGELWAARDE - Wagenbouwers- vereniging de Fucky Duckies uit Vogelwaarde houdt zaterdag in ca fé 't Karrewiel een carnavalsparty. Tijdens het feestje draait het alle maal om het oude Egypte met een carnavalesk tintje. Dj. Beezzz ver zorgt de muziek. De Fucky Duckies zamelen met onder meer een loterij geld in voor het afwer ken van hun praalwagen. De bouwclub scoort al jaren hoog in de regionale carnavalsoptochten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66