Verpleegster op de motor door de polder 2oI zeeland Tabletcomputer vervangt op CSW deel van de schoolboeken Directiewissel Muzeeum Drukte bij herdenking ramp op Oostflakkee Nu zorgeloos wennen aan MB's Nieuwe dirigent voor gemengd eilandenkoor Geïnspireerd Eerst drie maanden uitproberen, daarna je abonnement aanpassen kprt winkel kpn.com 0800 donderdag 2 februari 2012 door Henk Postma MIDDELBURG - Het schoolboek heeft z'n langste tijd gehad. Scho lieren halen straks alle lesinforma- tie uit de iPad. Op Walcheren begint de CSW er komend schooljaar al mee. De helft van de nieuwe leerlingen krijgt daar dan, in plaats van het gebruikelijke boekenpakket, een iPad mee naar huis. De Christelijke Scholengemeen schap start het project in de vesti gingen te Middelburg. Het gaat om alle eerste vmbo-klassen, en om één eerste mavo-klas. Ook in het tweetalig vwo worden de boeken vervangen door een draagbaar computertje met aansluiting op het internet, al betreft het daar niet de iPad, maar de modernste laptop: de Macbook Air. Al met al bijten zo'n 150 CSW-leer- lingen vanaf het nieuwe schooljaar het spits af. Binnen twee jaar krij gen alle nieuwe leerlingen ermee te maken, zo is de bedoeling. De CSW verwacht van de ouders een maandelijkse eigen bijdrage van ongeveer tien euro voor een iPad of vijftien euro voor een Macbook. Maar per saldo, zegt vmbo-teamlei- der Hans Gerritsen, is dat voor de meeste ouders eerder een lasten verlichting dan -verzwaring. ZIERIKZEE - Het Christelijk Ge mengd Eilandenkoor heeft een nieuwe dirigent. Musicus Ron van Ommen uit Nieuw Lekkerland is scheidend dirigent Peter Wilde man opgevolgd. Van Ommen is onder meer dirigent van Mannen koor de Lofzang uit Goes, het Christelijk Samengesteld Mannen koor Zeeland en organist van diver se koren. Hij heeft ruime ervaring in het begeleiden en dirigeren van koren. Het Christelijk Gemengd Koor telt 65 leden. Sinds de oprich ting in 199S repeteert het koor in de Nieuwe Kerk. Tijdens de restau ratie daarvan wijkt het koor uit naar Kerkwerve. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het bestuur van het Maritiem Muzeeum in Vlissingen gaat op zoek naar een nieuwe di recteur. De huidige, Wilbert We ber, keert na zijn 'groot kerstver lof terug als conservator. Dat zijn de partijen, samen met de gemeente Vlissingen als Webers werkgever, met elkaar overeengeko men. In deze constructie blijft We ber doen waar hij goed in is, aldus Cees Friesema, vice-voorzitter van het bestuur. „Daar heeft de staf be staande uit drie personen, uitdruk kelijk om gevraagd. Er ligt geen blokkade meer voor Weber om te rug te keren. Zaken zijn uitgespro ken, er zijn zelfs excuses gemaakt Het gaat op dit moment lekker in het museum. En het zal Weber soms moeite kosten dingen los te laten, maar iedereen is blij met de ze oplossing." Zoals het er naar uitziet, is Weber medio februari terug in het mu seum. Twee weken later vertrekt Casper Mink, plaatsvervangend di recteur naar een andere baan. Vanaf dat moment zit het mu seum dus zowel zonder directeur als zonder financiële man. Lastig, erkent Friesema. „Daarom hebben wij als bestuursleden besloten de directie zolang waar te nemen. We zijn met zevenen. De een is be kend met personeel en organisatie, de ander met financiën, weer een ander met museale zaken. Dat gaat ons lukken, maar het moet zeker niet te lang duren." nC0XB8S5Sf&!&X „Want nu is het nog zo dat leerlin gen thuis een eigen computer no dig hebben, of moeten werken op die van hun ouders. Dat is straks niet meer nodig. Alles gaat dan via iPad of laptop." Ouders hoeven ook geen schoola genda's, rekenmachines of atlassen meer te kopen. „Dat zit allemaal al in de iPad. Die koppelt het leren los van de thuisomgeving. In de scholen zelf maakt de iPad de com puterlokalen overbodig. Het brengt meer rust op school, en biedt tal van nieuwe leermogelijk heden'. Opleidingen binnen het ROC overwegen ook de boeken te vervangen door de iPad. Toen het veldwachtersgezin, waarmee ze tijdelijk de pastorie moest delen, een huis liet bouwen werd Corrie Bijlo geïnspireerd, zo blijkt uit de notities van haar zoon: ,,'lk laet ök een nieuw uus bouwe' zei ze plotseling. De volgende da gen zat zij met tekenpapier, potlood en lineaal aan tafel en ontwierp het huis waarin we later zouden wonen." door Marijke Vael De Wijk'. Het is een korte huisnaam, maar hij verwijst naar een forse, pron te dame die haar mannetje stond. Cornelia Pieter- nella van Zijp-Bijlo, vanaf de jaren dertig van de vorige eeuw in Kerk werve bekend als 'de Wijk'. Een weduwe, die op een 175 cc Cyrus motorfiets door de polder naar haar patiënten reed om als wijkver pleegster de kost te verdienen voor haar vier kinderen. Zij was de eerste vrouw in Kerk werve die een auto én motorrijbe wijs haalde. Ze maakte persoonlijk bouwtekeningen voor het huis aan de Zandweg waar haar bijnaam nog steeds op de voorgevel prijkt. Willeke en Johan Vaane overwo gen even om de huisnaam te ver vangen door 'Ooit' nadat ze het pand in 2004 kochten. „Omdat we er zoveel aan verbouwd hebben en hopen dat de afwerking ooit ge reed komt. Maar we vinden het toch belangrijker om de geschiede nis van De Wijk levend te hou den," lacht Johan. Feiten uit die ge schiedenis hoorden Willeke en Jo han van buurvrouw, Nelly Lemson-Vos die enkele tientallen jaren geleden een geschrift in han den kreeg waarin Joop, een zoon van de wijkzuster, herinneringen neerschreef aan zijn jeugd en aan zijn moeder. „Ik was in het bezit van een goedlachse moeder bij wie veel grappen succes hadden. 'Dat hè je nog nooit ezie moe. Een geite die van vore en van achtere kan blaete.' Zo haalde ze jarenlang lachend op wat ik zei nadat ik voor het eerst een geitje geboren zag worden: 'Dat hè je nog nooit ezie moe. Een geite die van vore en van achtere kan blaete.' De worp ging name lijk niet voorspoedig waardoor het kopje van het jong naar buiten hing terwijl het hevig blaatte." Corrie Bijlo was Zeeuwse van ge boorte maar vestigde zich vanwe ge haar huwelijk in Den Haag. Toen haar man in 1929 overleed kwam zij als 33-jarige met vier kin deren naar Kerkwerve, waar ze een betrekking als wijkverpleeg ster kon krijgen. Het gezin woonde aanvankelijk in het kleinste huis van het dorp en huurde daarna de enorme, leeg staande pastorie. Toen het veld wachtergezin, waarmee ze dat on derkomen tijdelijk moest delen, een eigen huis liet bouwen werd Corrie Bijlo geïnspireerd, zo blijkt uit de notities van haar zoon: „'Ik laet ók een nieuw uus bouwe' zei ze plotseling. De volgende dagen zat zij met tekenpapier, potlood en liniaal aan tafel en ontwierp het huis." Aan de voorzijde is het pand nog als in de jaren '40 toen de wijkzus ter er dagelijks op haar motor thuis kwam. „Moeder had achter op de motor aan weerszijden een grote tas. Daarin vervoerde zij haar gereed schappen waaronder ook altijd een babyweegschaal. De rijksveld wachter zou die tassen uit beleefd heid nooit controleren. Dat had hij beter wel kunnen doen want ze bracht wekelijks boter zonder zegel mee van de boerderijen waar ze kwam. Die was 30 cent per pond goedkoper omdat er geen be lasting op zat." OUDE-TONGE - Ruim 150 mensen - waaronder zo'n 70 kinderen van de openbare, christelijke en rooms-katholieke basisschool in Oude-Tonge - woonden gisteren in Oude-Tonge de herdenking van de watersnoodramp van 1953 bij. Het college van burgemeester en wethouders organiseert jaarlijks een herdenking op de begraaf plaats aan de Heerendijk in Oude-Tonge. Hier liggen ruim 300 slachtoffers begraven die de ramp nacht niet hebben overleefd. Ook staat er het standbeeld van de vrouw met haar baby die angstig richting het aanstormende water kijkt. Nog ieder jaar is er belang stelling voor de herdenking, een belangstelling die lijkt toe te ne men naarmate de jaren vorderen. Zowel nabestaanden en hun kinde ren als de basisschooljeugd van Oude-Tonge luisterden naar de nieuwe burgemeester Huub Van der Meer die in zijn toespraak di verse aspecten van 'de ramp' naar voren bracht en de beelden die bij velen in het geheugen gegrift staan. Voor waarnemend burge meester van der Meer - die gister ochtend officieel de ambtsketen omgehangen kreeg - was het bij wonen van de herdenkingsbijeen komst meteen de eerste taak in zijn nieuwe functie. By elk Bel-SMS-Web abonnement Bijvoorbeeld met de gnitls Samsung Galaxy Sfl RB» asaaaa tijdelijk /mrtd* 'bij een2-jarig Eet-SMS-Web abcr.rtemeac üc eerste 9;maanrtén Na 9 maanden betaal jede reguliere nbonueinentskcstc-nUpdsjcjt'gl riacr pover.af beneden aan v raag naar deovenge voorwaarden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56