Gevels zeggen veel over II j geschiedenis Aardenburg uit 51 Wandel mee nwuiiM' www.pzc.nl/uit donderdag 2 februari 2012 ommetje maken meteen film verslaggever van Geef dan uw favoriete de PZC? t wandeling door aan de redactie. _A 1Jl i v 'j >>-• j.vandamme@pzc.nl Postadres: PZC t.a.v.Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg door René Hoonhorst Leo Ducheine zou het liefst alle aantrekkelijkheden van de oudste stad van Zeeland laten zien. De wal len en de natuur rond het stadje, de Elderschans met het 'kasteeltje' en de gedichtenroute zijn allemaal een wandeling op zich waard. De gids- en oud-onderwijzer kiest uit eindelijk voor het Kikkerpad, om dat de wandelaar de rijke historie van de stad Aardenburg dan het best leert kennen. Het kikkerpad heeft bovendien het voordeel dat de wandelaar zo maar middenin kan 'instappen'. De Kaaipoort is een prachtig start punt. De funderingen van de stads poort dateren uit 1299. Het toren tje is van eeuwen later, bewijzen zeven pijlen, die symbool staan voor de Republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden. Ducheine wijst ook op tulpen die onder de pijlen en de Nederlandse leeuw ondersteboven aan het torentje hangen. „Een verwijzing naar de windhandel in tulpen, die in 1637 tot een crisis leidde. In onze tijd met aandelen als tulpen weer heel actueel", doceert Ducheine, terwijl hij door de poort de Weststraat in stapt. Voor degenen die er oog voor heb ben, spat de historie van de gevels van bijna alle panden in de West- straat af Niet alleen over een op vallend gebouw als de rooms-ka- tholieke Heilige Maria Hemelvaart- kerk, beter bekend als Maria met de Inktpot naar een bekende legen de, weet de voorzitter van het gid- senteam prachtige verhalen te ver tellen. Ook over de doopsgezinde kerk de Vermaning en het voorma lige burgerweeshuis is veel wetens waardigs op te dissen. Maar Ducheine wil niet alleen de krenten belichten, omdat ook de pap de moeite waard is. „Haast over elk pand aan de Weststraat is wel wat te vertellen. Daarom leid ik niet alleen graag toeristen en heemkundigen rond, maar pro beer ik ook Aardenburgers zelf uit hun tent te lokken." Om mensen goed te laten kijken, geeft Leo Ducheine ze vaak hetzelf de advies als Ramses ShafFy aan Sammy gaf: Hoog, kijk omhoog. „Want aan de gevels van de hui zen is vaak te zien hoe oud ze zijn of welke functie ze vroeger had den. Bij rondleidingen merk ik vaak dat ook mensen die vele ja ren tot een leven lang in Aarden burg wonen, veel mooie en interes sante details nog nooit hebben ge zien. Daarom raad ik mensen al tijd aan om bok in de eigen woon plaats eens aan een stadswande ling deel te nemen." Hoewel hij nog niet eens bij het voormalige weeshuis is aanbeland, slaat Leo hal verwege de Weststraat opeens een smal weggetje in: de Busschieter straat. Na enicele tientallen meters loopt hij een groot open terrein op. Er staan wat garageboxen en er zijn achtertuinen te zien van hui zen van de Weststraat en de Rey- naertstraat. Een majestueuze boom is het enige overblijfsel van een voormalige kloostertuin, die er vroeger lag. „Je kunt ook nog zien dat het hier lager ligt dan iets verderop. Vroeger lagen er grach ten om de stad en telde Aarden burg wel twintig bruggen." Het onooglijke garageplein is een favoriet plekje van Ducheine, voor al vanwege het uitzicht. „Van hier af heb je fantastisch zicht op de drie kerktorens en de toren van het stadhuis", verklaart hij. Via de Busschieterstraat loopt Leo direct door naar de relicten van de oudste geschiedenis van de stad Aardenburg: een deel van de fun dering van het Romeinse castel- lum. Een op de muur gemonteerd schilderij van Ronald Spiessens laat zien hoe indrukwekkend Aar denburg er enkele eeuwen na de jaartelling uitzag. Om de hoek is het bekendste ge bouw van Aardenburg te zien: de Sint Baafskerk. Over de oorzaak van de 'pestgroeven' in een pilaar naast de zij-ingang kent Ducheine twee min of meer plausibele verha len. Maar dan tuimelt hij al - na di verse verhalen over gebouwen aan de Markt - weer de Tuimelsteen- straat in, waar het oudste huis van de stad staat. Een wandelingetje van een paar kilometer, goed voor uren prachtige verhalen. Leo Ducheine op de ieilindenlaan voor de Sint Baafs. Het oudste huis van Aardenburg met delen uit (omstreeks) 1550,1650 en 1750. Ronald Spiessens' artist impression van hoe Aardenburg er in de Romeinse tijd uit zag. Om de hoek de Sint Baafskerk. foto's Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51