Een lentekroontje op in hPP||| twee bokshandschoenen uit 149 selectie donderdag 2 februari 2012 www.pzc.nl/uit Anja van Veen zag op een rotspunt in Fécamp een oud kerkje waar van sommige stenen door weer en wind waren uitge hold. Dat intrigeerde haar en zij verwerkte dat gegeven in een reeks keramische objecten. Het zijn rechthoekige blokken die be staan uit een twee liggende bakste nen met een aantal staande ertus sen. Op het eerste gezicht een mas sieve brok, maar donkere plekken blijken gaten te zijn die het bin nenste van de steen onthullen. Je ziet dat Van Veen de wand van de steen heeft gemaakt van een ui terst dun laagje klei. Zo benadrukt ze de kwetsbaarheid van het mate riaal waarmee je muren en torens kunt bouwen, maar dat onder blootstelling van natuurkrachten gewoon oplost. Haar werk gaat meer over ons dan over gebou wen. Als wat mensen ooit voor de eeuwigheid maakten zomaar ver dwijnt, zegt dat wat over de kwets baarheid en de tijdelijkheid van ons bestaan. Van Veen heeft ook stenen wit en zwart geglazuurd en een aantal op allerlei manieren aan elkaar ver bonden. Wat dan ontstaat is niet verrassend en voegt niets toe aan haar verhaal. De objecten die zij voorzag van glazuur en letters zijn interessanter en vormen de brug naar de tegels met letters en te kens. Een gevarieerd ensemble, dat meer decoratiefis dan beteke nisvol. Hoewel ik er een verwij zing in zie naar de oudste vorm van schriftelijke communicatie: de kleitabletten waarmee duizenden jaren geleden de Soemeriërs hun voorraden en contracten vastleg den. Niet alles is dus sterk, maar ik zag genoeg om geen spijt te heb ben van mijn bezoek. Dam 25 is een heel ander verhaal. In de strak witte benedenruimte van een voormalige kleine winkel exposeren vijf kunstenaars heel verschillend werk met toch een ro de draad. Het is subtiel en poë tisch. Des te beter dat je met je neus erboven echt van kunt proe ven. Ik zag prachtige reliëfs, speel se collages, verfijnde tekeningen en ritmische aquarellen. Allemaal abstract en mooi in balans met de dromerige natuurtaferelen en ver rassende objecten. Elisabeth Koetsier bewoont met Bert Thijs het pand en doet zelf ook mee met objecten die bestaan uit 'gevonden voorwerpen'. Prach tig is Gebald, een lentekroontje van textiel gemonteerd op twee bokshandschoenen. Een beeld dat je op diverse manieren kunt inter preteren, maar dat in de kern ver wijst naar de krachtmeting tussen liefde en geweld, met daarin de hoop dat liefde overwint. Des noods met geweld... Anja van Veen. Kunstuitleen De Bevelanden, Museumcafé, Singelstraat 13, Goes. T/m 6/3. Ma. t/m vr. 11-17 uur, za. en zo. 12-16 uur. Betty Bosma, Johan Claassen, Annemieke Fanoy, Elisabeth Koetsier en Dorien Melis. T/m S/2. Dam 25, Middelburg. Do. t/m za. 13-17 uur. Anja van Veen Dam 25 Kunstuitleen de Bevelanden presenteert keramiste Anja van. Veen Zij maakt objecten met aangetaste bakstenen als startpunt. - Haar thema is vergankelijkheid. Dat is ook zichtbaar in op afgebladderde affiches geïnspireer de tegels. In Dam 25 exposeren vijf kunstenaars poëtisch werk. Het gaat om reliëfs, collages, schilderijen, tekeningen, aquarel len en objecten. 3 Natuur en emoties krijgen eigentijdse, verrassende vormen. Het is de eerste expositie in Dam 25, een particuliere presen tatieruimte. Yvette Lardinos Yvette Lardinois maakt schalen, objecten van klei en tekeningen. Op reis in Noorwegen zag zij waar schuwingen voor loslopende elan den. Zij ziet hen als symbool voor geleidelijkheid en acceptatie van het leven zoals het zich aandient. In een etalage van LN 46 toont zij drie werken geïnspireerd op elan den. T/m 25/2. Lange Noordstraat 46, Middelburg. Dagelijks. Herman Coetheer Herman Goetheer is de 70 gepas seerd en wordt geëerd met een overzichtsexpositie. Hij begon als tekenaar van bedrijvig Vlissingen, met haven en kranen en groeide naar abstractie. Zijn composities hebben nog steeds een architectu raal karakter. Geduldig zoekt Goetheer naar de pefecte balans van vorm, kleur en ruimte. T/m 4/3. DeWillem 3, Wolstraat 25, Vlissingen. Wo. t/m zo. 13-17 uur. Mimi van Bindsbergen Mimi van Bindsbergen schildert expressieve fantasielandschappen. In haar pasteltekeningen weet zij haar figuren niet alleen te raken, maar ook te laden met emotie. In nerlijk en uiterlijk spiegelen elkaar. Ook met schilderijen van Edy den Abeele, asymmetrische vrouwenge stalten in klei en speelse sieraden. Opening 4/2,15.00 uur. T/m 4/3. Galerie 45, Singel 45, West- dorpe. Do. t/m zo. 13-17 uur. Zeeuwse Lichting 2011 Dertien in 2011 afgestudeerde kun stenaars, ontwerpers, vormgevers en illustratoren met Zeeuwse wor tels tonen hun werk. Van meubels tot films, van storyboards tot in stallaties. Verkenningen van per soonlijke en gemeenschappelijke werelden, droog en zakeïijk, humo ristisch, sprookjesachtig, verwar rend en meer. Opening 5/2,15 uur. T/m 16/3. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9-17 uur. Van Abbemuseum Spirits of Internationalism belicht de periode 1956-1986, waarin de techniek leidde tot de maanlan ding, de Concorde, televisie en computer. Dat was ook de tijd van de Koude Oorlog, dekolonisatie en de Europese eenwording. Hoe rea geerde de kunst? Met Amerikaan se, Europese en Latijns-Amerikaan- se kunstenaars. T/m 29/4. Van Abbemuseum, Eindhoven en MUHKA, Antwerpen Gebald, werk van Elisabeth Koetsier in Dam 25. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49