43 donderdag 2 februari 2012 Gefeliciteerd, de Neder landse taal is weer een nieuw woord rijker: flexitariër. Het duikt overal op, maar mijn spelling checker herkent het riog niet. Het betekent zoiets als parttimevegeta riër: iemand die een of twee keer in de week bewust geen vlees eet. Ik geloof zowaar dat ik tot deze hippe, nieuwe doelgroep behoor. Hoewel ik niet durf te beweren dat ik bewust geen vlees eet. Het gebeurt eerder onbewust Alsof mijn lijf zegt: 'het is nu wel weer even mooi geweest met al dat vlees'. Mijn portemonnee doet vervolgens ook een duit in het zakje: 'Op is op, dame'. Er ligt in ieder geval geen strak plan aan ten grondslag, zoals bijvoorbeeld bij Sir Paul McCartney, die een 'Meatless Monday' (vleesloze maandag) voorstelt Mijn flexitariërschap berust op compensatiegedrag. Teveel gebar becued, grote biefstuk gegeten? Morgen maar even niet. Het besef dat je spijsverteringskanaal maar liefst twee dagen nodig heeft om vlees te verwerken, af te breken en af te voeren, speelt daarbij ook een rol. Stel, je eet echt elke dag flinke stukken vlees, dan hoopt dat zich dus allemaal op in je maag en darmen. Dat kan nooit gezond zijn. Daarom nemen we af en toe eens een licht stukje vis, een maaltijdsalade, een gevulde soep of een lekker gerechtje op ba sis van groenten en/of peulvruch ten. Helemaal vleesloos hoeft het van mij trouwens niet te zijn, ik doe niet moeilijk over een verdwaald spekje in de salade of een balletje in de soep. Ik ben eerder van het type balanszoeker dan een fanati cus. Ondertussen groeit en bloeit mijn arsenaal aan vegetarische re cepten. Er komen steeds weer nieuwe lekkere bij, waarin je het vlees 'helemaal niet mist'. Zo gaat dat. Verse groenten en kruiden zijn qua smaak en structuur on eindig veel spannender dan vlees. Neem bijvoorbeeld deze heerlijke caponata op basis van aubergine en venkel (zie recept). Ik maakte het de dag nadat we een prachtig stuk cöte de boeuf hadden gege ten. Echte vleesliefhebbers weten wat ik daarmee bedoel. Het is ei genlijk een enorme runderkarbo nade, waarvan je makkelijk met z'n drieën kunt eten. Rib en een stukje ruggengraat zitten er nog aan. Die van ons was gesneden van het Maas-Rijn-IJsselrund en was groter dan een velletje A4. Wij kochten hem bij de biologi sche slager en inderdaad, hij sloeg een gat in de huishoudknip. Maar lekker! Alleen wat peper en zout erover, grillen en klaar. Het is geen gekke gedachte vlees weer echt te zien als luxe. Per slot van rekening is er een dier voor gestorven en is het eigenlijk ineffi ciënt voedsel. Om 1 kilo rund vlees te produceren heb je 8 a 9 ki lo voer (maïs, soja, kelp, lijnzaad, et cetera) nodig, afgezien van het gras dat ze grazen. Caponata is een rijke Zuid-Itali aanse groenteschotel, die koud wordt gegeten. Heerlijk verfris send op een warme dag. De tradi tionele versie komt van Sicilië en bevat aubergines, bleekselderij, pijnboompitten, kappertjes en ro zijnen. Je proeft er duidelijk Arabi sche invloeden in. Ik had toevallig nog een venkelknol in huis, dus die gebruikte ik in plaats van bleekselderij. Ik maakte er lekkere bruscetta's bij (oude boerenboter- hammen inwrijven met olijfolie, grillen en vervolgens met een teentje knoflook erover wrijven) en een salade caprese. Heel mak kelijk: om en om plakjes rijpe to maat, mozzarella en blaadjes basi licum. Mooie olijfolie erover en wat drupjes aseto balsamico, zout en versgemalen peper. Smakelijk! Caponata met venkel, voor vier personen benodigdheden: 2 aubergines; 3 eet lepels olijfolie; 1 venkelknol, in kleine blokjes; 1 ui, gesnipperd; 80 gram pijnboompitten; 2 ge pelde tomaten uit blik; handje 'rozijnen; 1 eetlepel suiker; 2 eetlepels witte wijnazijn; 1 eetle pel kappertjes; 30 gram zwarte (Taggiasche) olijven, zonder pit, in ringetjes; verse basilicum; pe per en zout. bereidingswijze: Wel rozijnen in koud water. Snijd aubergines in blokjes van 1x1 centimeter. Be strooi met zout en zet uurtje weg. in vergiet. Dep bruin lek- vocht eraf met keukenpapier. Verhit olie in grote koekenpan, bak aubergineblokjes in ongve- er 4 minuten goudbruin. Schep over in schaal, bak venkelblok jes in koekenpan in overgeble ven olie (voeg eventueel scheut je water toe) in ongeveer 10 mi nuten zacht. Doe bij aubergine in schaal. Bak in olie ui zacht, voeg pijnboompitten toe, laat goud kleuren (blijf erbij en laat niet zwart worden). Voeg al roe rend gepelde tomaten, uitgelek te rozijnen, suiker, azijn, kapper tjes en ringetjes olijf toe. Doe gebakken aubergine en venkel erbij en laat alles even goed doorwarmen. Breng op smaak met peper en zout. Roer er grof- gesneden basilicum door en schep over in schaal. Laat afkoe len. Lekker met zelfgebakken bruscetta. tip: Vervang de venkel door bleek selderij. ik Tonijn en een gamba, een lekker tussengerecht. gewenkt of ik een foto van zes vrienden wil maken. „We komen uit Tholen en zijn uitgenodigd door onze vrienden uit Yerseke", zegt een gast. „Maar wat is dit lekker. Ze kunnen er wat van in de keuken. Wij gaan gelukkig nog niet naar huis, want onze laatste gang moet nog ko men. Dat is de vijfde, geloof ik." We werden vorige week door een Walcherse kok op de Oesterbeurs geattendeerd. Hij zei dat het een adres is om vaak naar toe te gaan. Hij heeft gelijk. Heeft u ook adressen die we moe ten bezoeken, en waar we nog niet of heel lang geleden geweest zijn, dan horen we het graag: mail naar verslaggeving@pzc.nl De Oesterbeurs, Wijngaardstraat 2, 4401 CS Yerseke telefoon: 0113-572211, sluitingsda gen zijn maandag en dinsdag. www.oesterbeurs.nl Een zondagmiddag-lunch voor vaste gasten in de Oesterbeurs in Yerseke. Kok Maurice Mulder serveert het tonijngerecht. foto Ronald den Dekker Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43