woelt X buiten |)(|||ill||| en duisternis Binnen is stilte uit 41 donderdag 2 februari 201.2 www.pzc.nl/uit Even terugblikken eerst? Naar De Nieuwe Ijstijd, de 'musical' van het originele bommelverhaal met dezelf de titel. Het woord musical is min of meer terecht tussen aanhalings tekens geplaatst. Want hiér niet het gebruikelijke 'spektakel' met grand finales enzovoorts. Wel veel knap spektakel op grafisch vlak, want op drie grote schermen die samen het klassieke stripbeeld van een Bommelstrip opriepen, werd het verhaal over klimaatverande ring heel dynamisch uitgetekend. Toneelmatig was alles uiterst so ber, bijna pover. De muziek en de liedjes kwamen min of meer voort uit het 'sprookjesachtige' karakter van het verhaal, en hadden zo een natuurlijke plaats. Een ander soort musical, dus. Die hopelijk Bom mel en zijn schepper Marten Toon der weer wat bekender heeft ge maakt, want het was aan de tafel met promo duidelijk te merken dat velen daar niet veel meer van wisten. Wie ook altijd weer probeert om in zijn theaterwerk het element muziek te integreren, is Theater groep Flint (vroeger De Gebroe ders Flint). Een oudgediende, al meer dan dertig jaar actief Onder tussen maakt de groep ook veel straatproducties. Maar hun zaal producties zijn nog als vanouds: speelse theatrale bewerkingen van literair materiaal, van onder ande re Paul van Ostaijen, Jean Cocteau, Dylan Thomas, Samuel Beckett, Louis Paul Boon en Edna O'Brien. Met live muziek, tekst, mime en humor wil Theatergroep Flint lite ratuur toegankelijk maken voor selectie Robert Jan Stips Voor de zevende keer (sinds 2004) komt Robert Jan Stips naar de Wegwijzer om achter de vleugel te putten uit zijn eigen rijke oeuvre en de verhalen te vertellen die aan de nummers zijn verbonden. Het publiek kan vooraf verzoeknum mers indienen door een mail te sturen naar info@stips.net. Van Bij Ons In december 1986 werd de eerste editie van de Zeeuws-Vlaamse streekavond Van Bij Ons gehou den. Nu, 25 jaar later, is er een jubi leumeditie, met medewerking van Ambras (foto), violist Mathieu van Bellen, Ellen Shae, Petra de Boeve- re, Anita Maas (streekverhalen) en Jan Hamelink. Vrijdag 3 februari, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Vrijdag 3 februari, De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Meervoud Onder de naam Meervoud bren gen twaalf Zeeuwse muzikanten een geheel Nederlandse versie van Dark side of the moon, het bekende album van Pink Floyd, in de vorm van een multimediaal spektakel. De première van De schaduwkant van de maan is zaterdag 14 april. Nu gaat het om een try-out. Zaterdag 4 februari, MFC, Zierikzee, 20.30 uur. Mare Mommaas Op de veelgeprezen cd Landmarc van tënorsaxofonist Mare Mom maas wordt saxofoon samenge voegd met twee gitaren en slag werk. Naar aanleiding daarvan treedt Mommaas, die sinds 1997 in New York woont, op samen met de gitaristen Nate Radley en Vic Ju- ris en drummer Tony Moreno. Zondag 5 februari, Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. Arjan Ederveen In Ederveenzaamheid staat Arjan Ederveen samen op de planken met zijn trouwe hond Stuk. In de ze 'personalityshow' neemt Eder veen het abc van de eenzaamheid van de moderne mens en van zich zelf onder de loep. In verschillen de typetjes laat Arjan een overbe volkte wereld zien van eigen-ikjes. Woensdag 8 februari, De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. foto Piek Het Middelburgs Theater waagt zich nu aan een montagevoorstel ling van twee toppers van theater groep Carver. Fred en De Verbou wing gaat in première op 18 februa ri. Theatergroep Flint met 'Klaarlichte nacht', vrijdag 17 februari in 't Beest in Goes (20.30 uur), zaterdag 18 februari in Theater aan Zee in Renesse (20.00 uur). Huub Stapel met 'Napoleon op Sint-Helena', zaterdag 11 februari in Stadsschouwburg Middelburg (20.00 uur). Theatergroep Carver met 'Fred en De Verbouwing', vanaf 18 februari t/m 21 april in Minitheater, Middelburg. Complete speellijst is te vinden op www.middelburgsminitheater.nl. een breed publiek. Het zijn altijd weer avontuurlijke, poëtische voor stellingen. Ditmaal komen ze naar Zeeland met Klaarlichte nacht. Deze voor stelling is gebaseerd op het feno menale én ontroerende werk van de Vlaamse dichter Herman De Coninck (1944-1997). De titel ver wijst naar hoe de verrassend toe gankelijke en verraderlijk eenvou dige poëzie van De Coninck tot stand kwam. Dat gebeurde altijd 's nachts in zijn werkkamer, in vol slagen eenzaamheid. Binnen woel de het, buiten heerste stilte en duisternis. Klaarlichte nacht volgt het verloop van De Conincks leven, samenge bald in een imaginaire pikzwarte nacht, die geleidelijk overgaat in een glorieuze klaarlichte ochtend. Het zou me verbazen als dit niet weer een pareltje zal blijken. Een week eerder al is dan een an dere 'antiheld' (of ga ik nu te kort door de bocht?) opnieuw voorge steld. Napoleon op Sint-Helena, met Huub Stapel in de hoofdrol, vertelt over de laatste jaren van Na poleon Bonaparte, gevangen gezet op een ellendig stuk rots in de At lantische Oceaan. Vechtend tegen fysieke aftakeling dicteert hij dag en nacht zijn memoires. Vechtend ook (voor een laatste restje waar digheid) tegen de grimmige Engel se gouverneur van het eiland. Een keizer zonder kleren die nog één keer hevig verliefd wordt, dat ook. Tot iemand hem vergiftigt met ar senicum. Een oorspronkelijk stuk over lief de, vriendschap, wanhoop en ver raad, ook hier 'ondersteund' met zang en muziek. Op dat laatste ben ik niet helemaal gerust, maar desondanks: beslist de moeite waard. Nog een 'literaire' tip: ik ben al ja ren een fan van de zo goed als ver geten schrijver Raymond Carver. Hij schrijft, meestal in korte verha len, rake tragikomische 'portret ten' van eenvoudige mensen, die in en door het dagelijkse leven tot elkaar veroordeeld zijn (het zoge noemde 'dirty realism'). Hartslag- verstorend af en toe. Er is een toneelgroep die zich naar hem genoemd heeft, en die sinds 1989 ijzersterke stukken maakt in die geest. Huub Stapel in Napoleon op Sint-Helena. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41