Fusie? Nee, noodzaak is niet duidelijk zeeland 13 8 1 Waterdunen Nee vraagt Kamer om hoorzitting Emergis commentaar Boven blijven Gewonden bij botsing scooter FZC. fflÈË: donderdag 2 februari 2012 Emergis: 1487 werknemers Begrote jaaromzet 2011: ruim negentig miljoen Werkgebied: Zeeland (circa 384.000 mensen) Biedt: Verslavingszorg, psychiatrie forensischouderen, vol wassenen, jeugd en kinderen), acute zorg, preventie, kortdurende behandeling en consultatie, maatschappelijke opvang. Het draagvlak is smal. De Ondernemings raad meldt dat van degenen die gereageerd hebben op een peiling bijna 90 procent vindt dat de fusieplannen te zwak onder bouwd zijn. Ook de cliëntraden hebben aangekondigd tegen te zijn. Zij vragen onder meer om na dere en cijfermatige onderbouwing van aannames en ambities. Fusiedeskundige prof. dr. H. Schenk, een deskundige die de Ondernemingsraad naar zijn mening heeft gevraagd, onderstreept dit in zijn analyse. Emergis staat stevig in zijn schoenen. Waarom fuseren? Na een fusie verplicht Emergis zich voor 'gratis diensten' jaarlijks een miljoenbijdrage te betalen, stelt de OR. Parnassia is een reus en zal Emergis opslok ken. Dit is geen fusie, maar een overname: in het grotere geheel blijft van de zeggen schap van Emergis niets over. Het risico be staat dat de fusie uitmondt in een sterfhuis constructie, waarbij specialismen als versla vingszorg, kinder- en jeugdpsychiatrie en forensische zorg uit Zeeland verdwijnen. De oorzaken van de huidige problemen zijn onvoldoende geanalyseerd. Andere we gen om problemen op te lossen zijn onvol doende onderzocht. Denk aan samenwer king met derden, een (interne) reorganisa tie, aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden om specialisten te verleiden om zich in Zee land te vestigen. De huidige bestuurders gaan straks op in het grotere geheel. Emergis houdt eigen bestuurders, maar die krijgen straks iemand boven zich die de eindverantwoordelijkheid heeft. De 'macht' verschuift naar iemand buiten Zee land. Het werkgebied van Emergis valt heel na tuurlijk samen met de provinciegrenzen. Het voordeel: korte lijntjes, een sterk wij-gevóel, betrokken personeel, een laag ziekteverzuim. En daar heeft de cliënt baat bij. Bij het opgaan in een grotere holding gaat dat voordeel verloren. Parnassia en Emer gis samen bestrijken heel West-Nederland. Het centrum zal naar het noorden ver schuiven. De voordelen van het natuurlij ke zorggebied verdwijnen. Bovendien kan bij bezuinigingen werkloosheid elders de werkgelegenheid in Zeeland beïnvloeden. Minister Schippers van VWS maakt zich zorgen over de verdergaande schaalvergro ting in de zorg. Eerdere mega-fusies, zoals met thuiszorgin stelling Meavita, zijn afschrikwekkend voorbeeld van hoe het fout kan lopen. Goedlopende en minder goed lopende kleinere instellingen fuseerden, waarna het geheel omviel. Groter is niet altijd beter. Ook niet altijd slechter, maar onderbouw dat dan, vragen de critici. De leiding van Emer gis krijgt zware kri tiek op het plan om te fuseren met de veel grotere Parnassia Bavo Groep. Dit voornemen zou slecht onderbouwd zijn. Inderdaad lijkt een flink deel van de motivatie te herleiden tot 'groter is altijd beter'. Maar adviseurs van Emergis onder kennen wel dat de fusie niet za ligmakend is. Zo is er geen op lossing voor de financiële pro blemen. Verder moet worden afgewacht of de fusie meer pa tiënten zal opleveren. En ja, zeg genschap opgeven is zeer pijn lijk. Helemaal blind voor beden kingen tegen een in de praktijk doorgaans onomkeerbare fusie is men bij Emergis dus niet. Veel Zeeuwse instellingen en bedrijven zullen de besluitvor ming in deze kwestie met aan dacht volgen. Want als zelfs de schaal van Emergis, met bijna 1500 medewerkers en vele tien tallen miljoenen omzet, niet groot genoeg is om zelfstandig door te gaan, wat blijft er dan over in Zeeland? Alleen filialen. MIDDELBURG - Op de Koudekerkse- weg in Middelburg raakten gister morgen tegen 8.30 uur een scooter rijder en zijn passagier gewond bij een aanrijding. Een 18-jarige Middelburgse scooter rijder, met achterop een 17-jarige plaatsgenoot, reed vanuit Middel burg richting Koudekerlce. Bij de bromfietsoversteekplaats stak hij over en zag een auto, bestuurd door een 31-jarige man uit de ge meente Veere, over het hoofd. Door de aanrijding liep de bestuur der van de scooter rug-, zij- en nekklachten op en de passagier een open beenbreuk. Ze zijn naar het ziekenhuis in Goes gebracht. ?XOSXO}OS6iXiSSS«6(XSSS5Sa5e6 www.pzc.nl door Jeffrey Kutterink Schaatsen in Zeeland Waar kan er in Zeeland veilig ge schaatst worden? Laat het ons weten via redactie@pzc.nl Uit-agenda Wat gaat u vanavond doen? De nieu we podium-, op pad-, expositie- en filmagenda staan op pzc.nl/uit Bekijk onze nieuwsvideo's op www.pzc.nl/video den HAAG - Tegenstanders van ont- poldering, verenigd in Vrienden van Waterdunen Nee, hebben de Tweede Kamer dringend gevraagd om hun standpunten te mógen toelichten. CDA, WD en PW - te genstanders van ontpoldering - hielden dinsdag een dergelijke hoorzitting tegen. GroenLinks en D66 hadden om een hoorzitting gevraagd. Nu nodi gen ze op eigen initiatief de weten schappers uit die de alternatieve ontpolderingsplannen van het ka binet hebben beoordeeld. Ook worden Vlamingen en kennisinsti tuut Deltares gevraagd om hun vi sie te geven op natuurherstel in de Westerschelde. Vrienden van Wa terdunen Nee heeft alle Kamerfrac ties een e-mail gestuurd. „Het gaat ons niet alleen om de plannen met de Hedwigepolder", zegt Guus Langeraert van Waterdunen Nee. „Maar ook om de plannen met andere polders in de Wester schelde, zoals de Welzingepolder." Het kabinet wil die onder water zetten om de Hedwige te sparen. Of Waterdunen Nee in de Kamer een woordje mag doen, ligt aan de coalitiepartijen. GroenLinks en D66 laten weten nog steeds in te zijn voor een officiële hoorzitting. Emergis wil fuseren met Parnassia. Wijs of niet wijs? Voor- en tegenstanders be trekken de stellingen, want in maart valt het besluit. foto lex van lieshout/ANP (K)oplopende kortingen H E,^ZonnemüUl 2 '0,n 4013'8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3