39 Verhalen van Evi De Jean in beeldentaal en muziek donderdag 2 februari 2012 podium Coverband Nightboat speelt ter afslui ting van het biljarttoernooi. De Kroon, 21.00 uur Zaamslag Orgelconcert: 'Standaart PLUS! Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Marjolein Meijers met haar theater show 'Van Berini tot Solex'. De Rode Kamer, 20.00 uur Zeeuwse groep Meervoud met try-out van theatershow waarbij het album Dark Side Of The Moon van Pink Floyd in het Nederlands wordt gezongen. MFC, 20.30 uur Smartlappengala, met Truus Trut de Terlenka's. Brogum, 21.00 uur ZONDAG 5 FEBRUARI Ellewoutsdijk Ter gelegenheid van de herdenking van de watersnoodramp van 1953 voert Waisisi uit Zierikzee het zang- en toneel spel 'Lef op. Van Hattumhuis, 14.30 uur Middelburg Theatergroep Duinart speelt toneel voorstelling 'Koppen Dicht', 't Spiegeltheater, 14.30 uur. In de serie KinderKlassiek: Eloian En semble Beppe Costa met 'De Verbla- zing' (5+). Zeeuwse Concertzaal, 14.30 uur 'Brooklyn's Sunday Jamz', open po dium, georganiseerd door HZ-studenten. Grandcafé Brooklyn, 15.30 uur Sessie Hans a/t Motherfuckers. De Mug, 16.30 uur Rockband Mamilla geeft, ter ere van het achttienjarig bestaan, een concert met medewerking van Joyrock. 't Schuttershof, 17.00 uur Kapelle Christelijk Gemengd KoorAsaf in con cert met fluitist Marjolein de Wit en orga nisten Martin Zonnenberg en Jacco Goud. Grote Kerk, 19.30 uur Terneuzen Optreden tenorsaxonist Mare Mom maas, met Landmarc "The Guitar Pro ject". Featuring Nate Radley, Vic Juris en Tony Moreno. Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Optreden StoneCold. Panta Rhei, 17.00 uur WOENSDAG 8 FEBRUARI Krabbbendijke Arjan Ederveen met zijn onemanshow 'Eden/eenzaamheid'. De Meiboom, 20.00~uur Middelburg Cabaretier Jan van Maanen, winnaar van de Wim Sonneveldprijs 2010, met zijn 'One Jan Show'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Christoph Stiefel's 'Inner Language Trio bij Muziekpodium Zeeland, 't Schuttershof, 21.30 uur Oostburg Bluesclub The Lane presenteert: James 'Super Chikan' Johnson Marino Noppe Band. The Lane, 20.00 uur. Beppe Costa onderzoekt hoe een wiel klinkt „Wij hebben met elkaar nog een uitgebreide discussie gehad over al of geen meespeelsessie eraan toe te voegen. Dat hebben we niet ge daan. Dan zou het veel te educa tief worden, vond de regisseur", vertelt de klarinettiste. Volgens Rongen voelen de leden van het kwintet zich goed thuis in De Verb(l)azing. „Het acteren hebben we natuurlijk niet in onze oplei ding aan het Conservatorium mee gekregen. Daarvoor hebben we een aparte training gehad van thea terdocente en actrice Ria Marks. Hoe beweeg je op een podium? Hoe moet je houding zijn in ver schillende spelsituaties? Als musi cus heb je eerder de neiging een beetje weg te kruipen achter je in strument. Bij dit soort voorstellin gen gaat het echter ook om perfor mance." Oorkaan Producties brengt dit sei zoen nog twee muizekvoorstellin- gen voor kinderen in de Zeeuwse Concertzaal. Dat zijn op zondag 15 april Buitenstebinnen, een produc tie met humor, zang en percussie. Verder brengt Trio Suleika op zon dag 27 mei Het mysterie van de ge voelige snaar met een pianotrio,ko mische situaties en goocheltruc. Zondag 5 februari, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 14.30 uur. door René de Dreu De naam van Evi De Jean (1980) duikt overal op. Of het nu een concert op het Amsterdamse Grachtenfesti val iseen ode aan de Antwerpse dichter Paul van Ostaijen en de jazz, een musical van Annie MG Schmidt, songs van Johnny Cash of een eigen solovoorstelling ze maakt er steeds weer iets bij zonders van. Als zangeres, regis seuse, actrice, docent, schrijfster en vertolkster heeft ze in een ver bazingwekkend tempo naam we ten te maken. Een koffer vol ta lenten dus. Met de waardering en veelzijdige talenten op zak kon ze zich sinds 2006 met solovoorstellingen toe leggen op het muziektheater. „Dat is toch wat ik het liefst doe, verhalen vertellen en daarbij ge bruik maken van beelden, taal en muziek." Met de derde solovoor stelling Melodie van een reiziger treden Evi De Jean en haar drie muzikanten morgen op bij Po dium Reimerswaal in Krabbendij- ke. Melodie van een reiziger is net als de twee voorgaande producties te karakteriseren als autobiogra fisch muziektheater of zoals ze zelf zegt 'theater zoals het leven zelf is'. Haar leven vooral. „Het is wel een gekleurde visie. Door din gen uit te vergroten, maar ook weg te laten, ontstaat er een mix van werkelijkheid en fictie." Elke voorstelling ontvouwt zich zo als een levensfase met gebeurtenis sen die gedachten op scherp zet ten en laten springen van zwaar naar luchtig. In het debuut Overleven uit 2006 draaide het om opgroeien en de dood van haar moeder, in Aarde (2010) over het ergens thuis voe len. Melodie van een reiziger eer der over het loslaten van thuis en zelf moeder worden. Dat laatste is zeker geen fictie. Evi verwacht in mei een baby. „In deze voorstelling maak ik een treinreis van Amsterdam naar Antwerpen, van de plek waar ik nu woon naar de stad waar ik mijn tienerjaren doorbracht", zegt Evi De Jean. „Het idee daar voor ontstond ongeveer twee jaar geleden. Aanvankelijk over het di lemma tussen vrijheid en gebon denheid. Dat kreeg een draai toen bleek dat ik zwanger was. Dan gaan andere gevoelens mee spelen en krijgen sommige din gen ongemerkt een andere bete kenis. Er komen extra lagen in de voorstelling. Uiteindelijk gaat het weer over een levensfase waarin je terecht komt met alle vragen, twijfels, veranderingen en vreug de die daarbij horen." Ook al is ze nog maar net dertig jaar, ze kleurt die gebeurtenissen in met een flinke dosis levenser varing, engagement, filosofische wijsheden en humor. Dat alles zo dat melancholie, weemoed en luchtigheid in balans blijven - net als het leven zelf dus. Voor de muzikale monoloog Nachtegaal uit 2011 schreef muzi kant, componist en arrangeur Wouter van Bemmel de muziek. „Die samenwerking was heel in spirerend. Er bleek een positieve wisselwerking te zijn waardoor je elkaar beïnvloedt en inspireert. Voor Melodie van een reiziger heb ik daarom Wouter gevraagd voor de muziek. De opzet en de ver haallijn heb ik dan al, maar met het componeren en arrangeren van de muziek ontstaat een orga nisch proces waarbij alles een plaats krijgt." Melodie van een reiziger is wat di recter, rauwer en kent een grote re muzikale rijkdom dan de voor gaande voorstellingen. Dat uit zich in de muziek en de teksten die het ritme van de reis bepalen. In diezelfde cadans wisselen in de beeldmontage van Coen Bou- man de verschillende landschap pen elkaar af en gaat gesproken tekst ongemerkt over in een ge zongen lied. Door die mengeling en unieke stijl heeft Evi met al haar talen ten haar eigen muziektheater uit gevonden. Evi De Jean, morgen in De Meiboom in Krabbendijke. Aanvang: 20.00 uur. Evi De Jean: „Door dingen uit te vergroten, maar ook weg te laten, ont staat er een mix van werkelijkheid en fictie." foto Coen Bouman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39