Hardlopen als de homo sapiens gezondheid 133 donderdag 2 februari 2012 Weg met die geavanceerde hardloopschoenen, die ondanks talloze innovaties blessures blijven opleveren. De nieuwste hype op hardloopgebied is rennen op blote voeten of met minimalistische schoenen. door Dora Rovers ardlopen met dikke-zo- LJ lenschoenen is als pia- nospelen met boks- I I handschoenen aan", zegt Jacky Ledeboer. Nederlands eerste kampioen blootsvoets hard lopen bij de vrouwen, fysiothera peute van beroep, schopte na 26 jaar haar schoenen met dikke, schokdempende zolen uit en ver anderde haar loopstijl drastisch. „Ik loop nu harder dan ik ooit deed en ik kan veel langer trainen, zonder angst voor blessures." Tijdens de bescheiden strijd om het officieuze Nederlandse kam pioenschap blootsvoets hardlopen legde Ledeboer de 10 kilometer in 43 minuten af en finishte als eer ste, ook vóór loopsters op high tech schoenen. Als er op het laatst geen verwarring was geweest over het te volgen parcours, had Lede boer wel een minuut sneller kun nen zijn. „Eindelijk zie ik mijn po tentie. Van nature heb ik namelijk geen talent voor hardlopen." Ledeboers eerdere persoonlijke re cord op de ïo kilometer was minu ten langzamer en ging gepaard met veel blessureleed. „De sport arts vertelde me toen dat mijn fy sieke grens was bereikt. Om mijn lies, waaraan ik jarenlang een bles sure had, te ontzien, raadde hij mij aan minder te hardlopen." Dat was ze niet van plan. Maar het moest allemaal wel intelligenter en efficiënter kunnen, besloot Le deboer. De uitstalling van een bat terij loopschoenen naast haar, maakt duidelijk welke ommezwaai ze maakte. Van het onbuigzame, eerste exemplaar met verhoogde hakken tot aan de multiflexibele rubberen handschoen-schoen, de Vibram Fivefinger, met afzonderlij ke ruimte voor elke teen. Die laat ste minimalistische schoen is de jongste creatie van elkaar fel becon currerende sportschoenenfabrikan ten. Die zijn er in al die jaren van innovaties, ondanks beloftes van het tegendeel, niet in geslaagd het aantal blessures te verminderen. Nu speelt de commercie met mi niem schoeisel, naar wens van kan- goeroeleer, in op de hype rond barefootrunning, oftewel bloots voets hardlopen. Jacky Ledeboer pakt de eerste schoen van de rij. „Voel eens hoe stijf deze zool is. Waarom trekken we als we gaan hardlopen een klomp aan? Terwijl onze voeten juist enorm geavan ceerd zijn. Met een verfijnd net werk aan botjes en spiertjes die, als ze gebruikt worden, sterk zijn." Wetenschappelijk is aangetoond dat de mens gemaakt zou zijn om blootsvoets te hollen. Volgens evo Nabil Mohammed Al-Garbi uit Jemen doet het tijdens WK's, maar blootsvoets hardlopen kan ook op lager niveau. lutionair bioloog Daniel Lieber- man van de Harvard University in Massachusetts stapte de mens tij dens zijn evolutie uit de boom om te gaan jagen op de savanne. Zich hiermee onderscheidend van de aap, ging de homo sapiens achter een gazelle of ander dier aan, dat goed kon sprinten, maar niet lang kon hardlopen. De prooi raakte na tien tot vijftien minuten uitgeput, waardoor de mens al duurlopend op blote voeten zijn maaltijd te pakken kreeg. Eigenschappen als lange benen, korte tenen en de aanwezigheid van een voetboog danken we vol gens Lieberman aan dit langeaf- standslopen van onze voorouders. De professor, zelf fervent hardlo per, besloot een uitstapje te ma ken naar de biomechanica en on derzocht het verschil tussen blote- voetenlopers en hardlopers op sportschoenen. In het Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature deed Lieberman in 2010 verslag. De meeste lopers met supergedempte zolen raken Meer informatie Jacky Ledeboer: www.fysio-en-zo.nl Q Blotevoetsschoenen: www.natuurlijkhardlopen.nl www.anyonesrunshop.nl Christopher McDougall - De geboren renner. Prometheus, 12,50 euro. Een bestseller van een Amerikaan die op zoek gaat naar het geheim van de ultralopers van de Tarahumara-india- nenstam in Mexico. de grond met flinke kracht, lan dend op hun hiel. Amerikanen en Kenianen, die gewend zijn op blo te voeten te rennen, bewegen daar entegen lichtvoetig. Zij raken de grond met de bal van hun voor voet, of iets daarachter, en bren gen daarna de hiel omlaag, ge bruikmakend van hun natuurlijke springveer. De spieren in de voet en het onderbeen dienen als schokbrekers, waardoor de impact De voet Q wijst naar boven. Prettig neerkomen Gedempte (2J schoenen zorgen dat de loper eerst met de hakken landt. nog maar 6o procent van het li chaamsgewicht is en niet zoals bij de hiellanding 200 tot wel 300 pro cent. We kunnen ons hiellandin- gen alleen permitteren omdat er dikke schoenen op de markt zijn. Ledeboer trekt veel bekijks tijdens wedstrijden, waarbij ze met het oog op mogelijke oneffenheden minimalistische schoenen draagt. Reacties als 'zo, die durft' en 'kun jij lopen op die schoenen?' geven aan dat het blootsvoets hardlopen in Nederland bepaald nog geen ge meengoed is. Dat komt allereerst door een noodgedwongen pauze in de winter en meestal ook in de zomer. Ledeboer: „Het is leuk om op blote voeten te rennen, maar niet bij min 2 graden als je je voe-_ ten niet meer voelt of bij 30 gra den als je door het warme asfalt blaren krijgt." Hoewel ook in Nederland sprake is van een terug-naar-de-matuur- beweging, zal er maar een kleine groep zijn die zich alle moeite en tijd getroost voor de noodzakelijke omschakeling van hiellanding naar Voorwaarts vallen foto Lee Jin-man/AP het neerkomen op de voorvoet. „Mensen willen tegenwoordig in stantoplossingen en resultaten. Maar er is geduld en toewijding nodig om je loopstijl te verande ren. Je moet er maanden voor uit trekken en ambities op een lager pitje zetten. Iemand die binnen een paar maanden een marathon blootsvoets wil lopen, heeft een grote kans op blessures." Ledeboer weet waarover ze praat. Terwijl ze in staat was een mara thon te lopen, moest ze tijdens het trainen in 'blotevoetenstijl' al na twintig minuten stoppen. „En zelfs toen had ik al pijn in mijn kuiten." Vooral de bij hardlopers toch al kwetsbare achillespees en de kuitspier krijgen het volgens de Nederlands kampioene zwaar te verduren. Zo natuurlijk is hardlo pen op blote voeten kennelijk niet meer. „Maar het valtte leren. Ik heb de techniek van een eliteloper aangeleerd." reageren? gezondheid@wegener.nl Jacky Ledeboer is coach in de Pose-techniek, die er kort gezegd op neerkomt dat hardlopen voorwaarts vallen is. Ze laat de verslaggeefster niet gaan zon der een inwijding. Eerst filmt ze de manier waarop ik ren. We bekijken de op names. „Geen slecht uitgangspunt. In ieder geval trek je je knieën niet al te hoog op." Tot mijn verbazing zie ik dat ik regelmatig op de middenvoet land en niet op de hiel, zoals ik had gedacht. Ledeboer zegt dat ik te veel energie in de afzet steek. „Op het moment dat je in de lucht bent, verlies je snelheid. Alles wat voor je lichaam uitsteekt terwijl je landt, remt je snelheid." Ze legt uit dat het beter is onder mijn lichaam te landen en niet af te zetten, maar het grondcontact te verbreken. In een tuigje, heupen naar voren, kuiten ontspannen, elastieken onder mijn hielen, ogen dicht: ik doe het om mijn pas te verkorten, de afzet af te zweren en de pasfrequentie te verhogen. Zon der veel inspanning loop ik hard, met veelvuldige, lichtvoetige passen. t Mijn oude manier van rennen en de nieuwe houding lijken in de verste verte niet op elkaar. Van olifant naar gazelle, noemt Ledeboer het. Misschien maar doorzetten? Tegen de tijd dat de aarde weer is opgewarmd, kan ik het mis schien wel zonder schoenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33