Oorlog in stadion Port Said 241 sport Marianne Vos mag niet tegen mannen koersen GVW houdt lang stand bij AZ: 2-1 donderdag 2 februari 2012 ALKMAAR/ALMELO - Met opgehe ven hoofd namen de amateurs van GVW gisteravond in de vrieskou van Alkmaar afscheid van het na tionale bekertoernooi. De formatie uit Veenendaal, uitkomend in de Topklasse, nam op bezoek bij AZ verrassend de leiding. Twee tref fers van Maarten Martens stonden vervolgens een enorme stunt in de weg (2-1). GVW verraste eerder dit seizoen in het bekertoernooi al tegen Excel sior en Sparta. De vereniging start te ook brutaal bij AZ, tot vorige week de koploper van de eredivi sie. Het had er na 10 minuten veel van weg dat Dennis van Meegden- burg de bal wilde voorzetten. Maar de kale spits van GVW juichte er niet minder om toen hij de bal buiten bereik van doelman Esteban in de uiterste hoek van het doel zag belanden (0-1). De ruim 2500 meegereisde suppor ters van GVW konden hun geluk niet op. Ze dansten en zongen zich warm op de tribunes in Alk maar. Dat veranderde -niet toen Maarten Martens na 19 minuten vanuit een vrije trap gelijkmaakte (1-1). Vanaf dat moment domineer de AZ, dat op volle oorlogssterkte aantrad. Het veldoverwicht leverde aanvan kelijk weinig uitgespeelde kansen op. Maar de tweevoudig landskam pioen verhoogde na rust de druk op de tegenstander uit Veenen daal. Martens miste tot twee keer toe een goede mogelijkheid op een tweede treffer, maar trof in de 66e minuut op aangeven van Adam Maher wel doel (2-1). De Belg brak met zijn tweede tref fer het verzet van het dapper strij dende GVW, dat dus niet in de voetsporen trad van IJsselmeervo- gels. De formatie uit Spakenburg bereikte in 1975 als eerste en dus ver enige amateurclub wel de laat ste vier van de KNVB-beker. Heracles Almelo bereikte de halve finale door RKC Waalwijk met 3-0 te verslaan. Bij rust leidde de thuisclub met 2-0. Voetbalrellen in Egypte De autorteiten in de Egyptische havenstad Port Said melden dat bij voetbalrellen in het plaatselij ke stadion minstens 73 doden en duizenden gewonden zijn ge vallen. Vooral supporters van het bezoekende Al-Ahly uit Cai ro behoren tot de slachtoffers. DEN HAAG/PORT SAID - Bij Suppor- tersrellen in de Egyptische haven stad Port Said zijn tientallen voet balfans omgekomen. Aanhangers van Al-Masri, de thuisclub, raak ten na afloop van een competitie wedstrijd slaags met fans van Al-Ahly. De bezoekende ploeg uit Cairo, een decennium terug nog uitgeroe pen tot Afrikaanse club van de Eeuw, had de wedstrijd verrassend met 3-1 verloren. Na afloop van het duel gingen de aanhangers el kaar te lijf op het veld, al snel ver plaatsten de rellen zich naar de catacomben en de omgeving van het stadion. Bij de schermutselin gen kwamen ook veiligheidsbeam- ten om het leven. De autoriteiten spraken gisteravond van 73 doden. Op beelden van de Egyptische tele visiezenders werd aanvankelijk de ernst van de situatie amper duide lijk. Weliswaar werd er geknokt op het veld en werden Al Ahly-spelers door fans van de thuisploeg belaagd, maar er vielen geen zichtbare slachtoffers. In de catacomben werd de chaos echter compleet, nadat woedende suppor ters brand hadden gesticht. Boven dien werd daar met stenen, vuur werk en flessen gegooid en met stokken geslagen. Ahmed Nagi, keeperstrainer van Al-Ahly, vertel de voor de staatstelevisie over vre selijke taferelen. „Het is ongelofe lijk, afschuwelijk. Een van de fans stierf voor onze ogen, in de kleed kamer. Iedere minuut komen er vijf gewonden bij in de kleedka mer. Er liggen duizenden gewon den in de gangen." De ongeregeldheden zouden zijn begonnen nadat een klein groepje fans van Al-Ahly een spandoek ontrolde met daarop beledigende teksten over fans van de thuis ploeg. Volgens politici is echter het ontbreken van voldoende strijd krachten in het stadion de voor naamste reden van de onrust. Een parlementslid van de Sociaal De mocratische Partij noemde het „geen toevalligheid dat er een dag nadat de autoriteiten hadden aan gedrongen op het handhaven van de noodtoestand drie gewapende overvallen en dit bloedbad in het stadion gebeurden." De situatie verslechterde omdat bleek dat er nauwelijks verzorging van de gewonden mogelijk was, de autoriteiten - voorheen toch al tijd zwaar vertegenwoordigd bij voetbalduels in Egypte - leken ver rast door de explosie van geweld. „Dit is geen voetbal, het is oorlog. Er sterven mensen voor mijn ogen", huilde Mohamed Treika, speler van Al-Ahly. Het bezoeken de elftal, haar begeleiding en een deel van de Al-Ahly-fans is door het leger met helikopters uit het stadion gehaald en in veiligheid ge bracht. Het Egyptische voetbal staat overi gens bekend om zijn gewelddadige confrontaties tussen fans. De spelers van Al-Ahly zoeken een veilig heenkomen als supporters het veld op rennen. foto AP Marianne Vos werd zondag met grote overmacht wereldkampioene veldrij den. foto Marcel van Hoorn/ANP made - De profronde van Made dacht aan een stunt te werken: Ma rianne Vos koersend tussen de mannen. De UCI steekt er een stokje voor. Marianne Vos kan er ook de hu mor wel van inzien. „Het begint een beetje te lijken op het verhaal van de berg van Thijs Zonneveld. Iedereen wil het zien gebeuren." In haar geval is het een opmerking van.ploegleider Jeroen Blijlevens die de wielerwereld heeft geprik keld. Vos zou beter bij de mannen kunnen fietsen, zei hij na het kin derlijk eenvoudig gewonnen NK in Huijbergen. Sindsdien wordt de kopvrouw van Rabobank er steeds naar gevraagd. „Ik kan alleen maar antwoorden dat ik er minder mee bezig ben dan de mensen om me heen", zegt de vrouw die afgelo pen zondag voor de vijfde keer we reldkampioene werd in het veld. De woorden van Blijlevens inspi reerden het comité van de Profron de van Made. Eind april wilden de West-Brabanders La Vos mee la ten doen in hun jaarlijkse om nium voor proffenners. Een tijdrit- je van nog geen twee kilometer, een afvalkoers en een rit in lijn van vrouwenlengte. „Dat leek ons een mooie stunt", zegt voorzitter Toin Pais. De internationale wielerunie UCI veegde het plan al van tafel. Cy cling Service, het bureau uit 's Gra venmoer dat alle contracten rond het criterium regelt, werd door Ma de gevraagd om te kijken of het idee haalbaar is. Niet alleen bij de wielerbond, maar ook bij Vos en haar ploeg Rabobank. „Het ver zoek heeft mij nooit bereikt", zegt Vos. Martin van Steen van Cycling Service weet ook waarom. „Óm dat het dus volgens de regels van de UCI gewoon niet mag." Dat de Profronde van Made even veel met echt koersen te maken heeft als de Kerstman met het kerstverhaal, doet er niet toe. De profronde is op de eerste plaats puur volksvermaak met ingehuur de profrenners, die de uitslag eer der kennen dan de leden van het jurycorps. „Maar we staan inder daad op de kalender als een echte wedstrijd", zegt Pais. Marianne Vos kan er mee glimla chen. „Tegen een paard rijden is ge makkelijker", refereert ze aan de ra ce van Johnny Hoogerland met het renpaard Unforgettable op 12 november 2011 op de renbaan van Wolvega. „We gaan nu bekijken op welke manier we nog wel wat kunnen doen rond Marianne", zegt Pais. Een vrouwenwedstrijd staat in ieder geval niet op het pro gramma. Leo van Vliet heeft het beter aangepakt Zijn Amstel Cura cao Race wordt verreden als een toertocht op snelheid. Leontien van Moorsel reed er haar afscheids- koers. „Ik hoop dat Leo me een keertje uitnodigt", zegt Vos. - ffiyï -•J>- - f 'ifffis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24