Weinig steun ROC-kantoor 221 zeeland Kritiek zwelt aan Bikkels in korte broekies Four Freedoms voor Lula da Silva donderdag 2 februari 2012 Christenunie peilt mening Zeeuwen door Comelleke Blok MIDDELBURG - De vestiging van het ROC-hoofdkantoor in Terneuzen krijgt weinig steun van de Zeeuw se bevolking. Dat blijkt uit een en quête van de Christenunie Zee land. Bijna driekwart (71 procent) van de mensen die de online vra genlijst invulden, is tegen de ver huizing. De meerderheid van de onder vraagden (63 procent) vindt het geen taak van provincie en ge meenten om geld te investeren in het ROC. Als de provincie wel geld steekt in het ROC, dan moet het geld gaan naar de kwaliteit van het onderwijs. Ongeveer 84 procent vindt het geen goede zaak dat het ROC eigen geld stopt in het hoofd kantoor. Meer dan de helft van de ondervraagden maakt zich boven dien zorgen over de kwaliteit van het mbo-onderwijs in Zeeland: 57 procent heeft er geen vertrouwen in dat de fusie gaat zorgen voor be ter onderwijs. De vragenlijst van de CU werd in gevuld door ongeveer 420 men sen. Zo'n 41 procent van hen werkt bij het gefuseerde ROC (de meesten bij het voormalige ROC Zeeland), 6 procent is student, 8 procent is ouder en 45 procent is op geen enkele manier betrokken bij het ROC. De verhuizing van het ROC-hoofd- kantoor van Middelburg naar Ter- neuzen kost de komende tien jaar in totaal 2,7 miljoen euro. De meer kosten worden grotendeels opge bracht door bedrijven, provincie en gemeenten. Het ROC draagt zelf 660.000 euro bij. De provincie wil vijf ton betalen, maar dat plan moet nog goedgekeurd worden door provinciale staten. Om een standpunt te bepalen, hield de CU een enquête. De resultaten van de enquê te van de Christenunie la ten nog eens zien dat de vestiging van het ROC-hoofdkantoor in Ter- neuzen weinig steun heeft. In de eerste maand na de fu sie van de twee Zeeuwse ROC's stapelde de kritiek rondom de keus voor Ter- neuzen als hoofdvestiging zich op. Meteen na de kerstvakantie stond de ondernemingsraad van het ROC Zeeland (Goes, Middelburg, Vlissingen) al op zijn achterste be nen. In de week ervoor had de di rectie definitief de knoop doorge hakt: het gebouw van het ROC Westerscheid e in Terneuzen wordt de plek waar het bestuur en de ondersteunende diensten van het gefuseerde ROC kantoor gaan houden. De kosten - in totaal 2,7 miljoen euro - worden betaald door Zeeuws-Vlaamse gemeenten, provincie, het bedrijfsleven én het ROC zelf Onbegrijpelijk, vindt de OR. Er worden miljoenen euro's uitgege ven aan reiskosten en een verbou wing, terwijl in Middelburg ruim te genoeg is. Ook de ondersteunen de medewerkers van het ROC Zee land - de mensen die straks in Ter neuzen gaan werken - zijn fel te gen. Niet zozeer omdat ze geen zin hebben om verder te reizen, maar vooral omdat het ROC tóch 660.000 euro uit het eigen onder- houdsfonds betaalt. Dat was niet de afspraak. De ROC-directies hebben altijd ver kondigd dat de meerkosten van de verhuizing volledig door externen bijeen gebracht moest worden. Be stuursvoorzitter Hennie van Meer kerk legde in deze krant uit dat het geld toch al uitgegeven zou wor- door Cornelleke Blok den aan de renovatie van het ge bouw in Terneuzen. Ook vanuit de Walcherse politiek klonk kritiek. De Middelburgse ge meenteraad riep het ROC-bestuur deze week op om haar besluit te herzien. Eerder uitte het dagelijks gemeentebestuur al zijn veront waardiging over de kwestie. Het Middelburgse college vindt dat de provincie geen geld moet steken in de reiskosten van ROC-medewer- kers. Ook de wethouder René Mo lenaar van Veere is tegen. De ondernemingsraad van het ROC Westerschelde schaarde zich vorige week - na de nodige discus sie - wél achter het besluit over het hoofdkantoor. De Zeeuws-Vla mingen menen dat het hoofdkan toor in Terneuzen - en bijbehoren de werkgelegenheid - het interes santer maakt voor bedrijven en mensen om zich in deze krimpre- gio te vestigen. Maar uit ervaringen van andere Zeeuwse instellingen, blijkt iets an ders. Niet één medewerker van ha venschap Zeeland Seaports ver huisde toen het hoofdkantoor in Terneuzen gevestigd werd. En na de fusie van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden verhuisde een enkeling. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt bo vendien dat de werkplek van men sen een beperkte rol speelt bij de keuze voor een woonplaats. Met een besluit dat zoveel kritiek oogst bij personeel en samenle ving, lijkt het gefuseerde ROC al meteen een valse start te maken. Kortebroekenbikkels Arne (I) uit Terneuzen en Job uit Zaamslag. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Ze krijgen nog liever de hik dan dat ze zouden toegeven dat ze het koud hebben. De tienja rige Job van Tiel uit Zaamslag en de even oude Ame Acke uit Ter neuzen, klasgenootjes van de Iris- school in Zaamslag, sloten op een zonovergoten meidag een wedden schap af: 'wie draagt het langst een korte broek'. Nu, ruim acht maanden later en vijfentwintig graden kouder, loopt de wedden schap nog steeds. In eerste instantie deed nóg een klasgenoot mee aan de wedden schap, maar die heeft al maanden geleden opgegeven. Voor Job en Arne is het inmiddels niet alleen meer een weddenschap om een zak spekkies, maar gaat het voornamelijk om de eer. Beide jongens geven niet toe en trekken fanatiek elke schooldag weer een korte broek aan. Weer of geen weer. Dus ook bij min vijf Ziek zijn ze tot nu toe nog helemaal niet geweest. Arne krijgt steun van zijn opa. „Want die zegt dat toen hij jong was, ze altijd in een korte broek lie pen!" Het grote verschil is dat ze 'vroeger' in de winter onder hun korte broeken nog dikke wollen kniekousen droegen. Op school zijn ze inmiddels al ge wend aan de zomerse broeken van het tweetal en kijkt niemand meer op van die melkflessen met, toch wel, kippenvel. De moeders van Job en Ame vinden de vasthou dendheid van hun zoons aan de ene kant wel prijzenswaardig, maar hebben toch langzamerhand wel bedenkingen. „Ik hoop niet dat wordt gedacht dat we geen geld hebben om een lange broek voor hem te kopen", zegt Chantal, moeder van Arne. Ook Jobs moe der Els is wat huiverig. „Als ze me maar niet uit de ouderlijke macht ontzetten", zegt ze lachend. Beide moeders hadden vooral de laatste maanden behoorlijke moeite nieu we korte broeken te vinden voor hun jongens. Door het ravotten en wat groeistuipen waren de eerste zomerbroeken onbruikbaar gewor den. In de weekeinden en de va kanties dragen de jongens wel ge woon lange broeken, maar zodra het weer maandag is, gaat de korte broek weer aan. Job en Arne zijn voorlopig niet van zins op te ge ven. Als hen wordt gevraagd hoe lang ze de weddenschap nog den ken vol te houden, zeggen ze in koor: „Oh, jaren!" door René Schrier MIDDELBURG - De voormalige Brazi liaanse president Luiz Inacio Lula da Silva krijgt zaterdag 12 mei in Middelburg de internationale Four Freedoms Award. Hij heeft zijn le ven altijd in het teken gesteld van democratie in zijn land en vrede met de omliggende landen. Dat wordt tijdens de tweejaarlijkse ce remonie in de Nieuwe Kerk in Middelburg beloond. Oud-vakbondsman Lula slaagde er als president in veel banen te creë ren en veel van zijn landgenoten uit de armoede te halen. Hij wist wat dat betekent want de presi dent komt zelf uit een arm gezin. De Four Freedoms medaille voor de vrijheid van meningsuiting gaat naar de Arabische nieuwszender Al Jazeera. Die krijgt de onder scheiding voor haar toewijding aan onpartijdige berichtgeving aan een internationaal publiek. Na mens de zender zal Sheikh Ah- Oud-president Lula van Brazilië med bin Jassim bin Mohamed al-Thani de award in ontvangst ne men. De onderscheiding voor de vrij heid van godsdienst is voor de pa triarch Bartholomew 1 van Con- stantinopel. Hij wordt onderschei den voor zijn niet aflatende stre ven naar vrijheid van godsdienst en een dialoog tussen christenen, moslims en joden. Daarnaast staat hij bekend als de groene patriarch voor zijn inzet voor het milieu. De Four Freedoms medaille voor vrijwaring van armoede is voor de Indiase Ela Ramesh Bhatt. Zij krijgt de onderscheiding voor haar levenslange inspanningen voor de armste en meest onderdrukte vrouwen van India. Daarvoor richt te ze de Self Employed Women's Association (SEWA) en de Coope rative Bank of SEWA op. De Four Freedoms medaille voor vrijwaring van angst is voor Hus- sain al-Shahristani, minister van energiezaken van Irak. Hij zet zich in voor democratie en wil met niet aflatende ijver zijn land om vormen tot een vrij, stabiel en wel varend land. Om de twee jaar worden de Four Freedom Awards in Middelburg uitgereikt. Dat gebeurt altijd in de aanwezigheid van leden van het Koninklijk Huis en andere hoog waardigheidsbekleders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22