Bij storm komt 2oI zeeland Trouwen mag in Veere straks op iedere locatie Politie Schouwen zet in op bestrijden geweld donderdag 2 februari 2012 XKM&Zt&SGSC&SCa door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Trouwen op her strand, in je eigen woning of letter lijk in het huwelijksbootje stap pen. Mogelijkheden te over, naast het traditionele stadhuis, in de drie Walcherse gemeenten. Zeker nu Veere in navolging van Middel burg, ook de keuze voor een trouwlocatie vrij wil laten. Waar Middelburg al lang die libera le weg bewandeld, maakt Veere nu ook die keuze. Het bruidspaar kan daar vanaf mei dit jaar zelf een plek kiezen voor de huwelijks voltrekking en die wordt dan voor één dag aangewezen als zoge noemd Huis der Gemeente. Burge meester Rob van der Zwaag legt de Veerse keuze toe: „Wij hebben al langer nagedacht over uitbrei ding van het aantal trouwlocaties. De gemeente heeft een grote op pervlakte. Maar we willen niet de discussie aangaan over wat wel en wat niet als geschikte locatie in aanmerking komt. Dat mag het bruidspaar doen. Omdat wij zo'n 35 kilometer kustlijn hebben, ver wachten we dat daar meer ge trouwd gaat worden. Het is on doenlijk voor ons om uit al die strandpaviljoens een selectie te ma ken. Je krijgt niet uitgelegd waar om de één wel en de ander niet mag. Het aanstaande bruidspaar maakt die keuze en dient daarvoor een verzoek in bij ons. De locatie Het oude stadhuis in Veere is en blijft officiële trouwlocatie, maar vanaf mei kunnen trouwlustigen zelf ook een locatie kiezen. foto Ruben Oreel moet wel aan een aantal (veilig- heids)voorwaarden voldoen." Ove rigens is de term gebouw ruim te interpreteren. Zo kan een boot ook als locatie dienen. Veere verwacht dat er meer huwe lijken in de gemeente voltrokken gaan worden. Van der Zwaag: „Er komen trouwen nu al veel mensen van buiten naar hier. Uit heel Euro pa zelfs. We zoeken nu twee extra trouwambtenaren. Het zal logis tiek voor ons nog wel wat werk ge ven. De ambtenaren moeten straks heel wat heen en weer rij den." Veere telt vier Babs'en (Bij zonder Ambtenaar Burgelijke Stand). Die voltrekken ongeveer 40 huwelijken per persoon, in to taal zo'n 170 huwelijken per jaar. Kosteloos in het huwelijk treden kan straks alleen nog maar in het gemeentehuis in Domburg. De le ges voor het annuleren van een hu welijksvoltrekking worden gestaf feld verhoogd tot maximaal 100 procent van de huwelijksleges. Vlissingen heeft wel een waslijst aan gebouwen aangemerkt als offi ciële trouwlocatie. Die zijn dat het hele jaar. Er zijn deze week drie nieuwe aan toegevoegd: strandpa viljoen Kon-Tiki, Cine City en Bo- ka Bizarro Beach. Het Vlissingse college van B en W denkt met die verruiming de gemeente beter op te kaart te zetten. De stad kan zich hiermee onderscheiden en promo ten menen de stadsbestuurders. Fi nancieel kan het ook aantrekkelijk zijn. De locaties kosten Vlissingen niets, maar de revenuen (leges) vloeien wel in de gemeentekas. Mits er geen extra Babs'en komen. Op Schouwen-Duiveland is de watersnoodramp van 1953 in brede kring herdacht. Centraal in Ouwerkerk, maar ook lokaal in Nieuwerkerk, Oosterland, Sir- jansland en Serooskerke. De boodschap is overal dezelfde; we moéten waakzaam blijven. Komt dit ooit goed? vroeg een verslaggever zich 59 jaar geleden vertwijfeld af toen hij boven het rampgebied vloog. Het is goed ge komen, weet burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duive land. Maar hij weet ook dat de ramp van '53 nog altijd merkbaar is op het destijds zwaar getroffen eiland. „Ik weet dat met name onder de oudere Schouwen-Duivelanders nog altijd mensen zijn die bij een zware noordwesterstorm minder goed slapen." Rabelink omschreef in zijn toe spraak tijdens de centrale herden king van de ramp de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 als een inktzwarte bladzijde in de geschie denis. „Niet alleen voor Schou wen-Duiveland, maar voor geheel Zuid-West Nederland. Het is een gebeurtenis die diepe wonden heeft geslagen in het bestaan van vele Schouwen-Duivelanders en in de toenmalige samenleving." sluit je aan door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De pakkans van ge weldplegers met 25 procent verho gen en zestig procent van de ver dachten van mishandeling en be dreiging voor de rechter brengen. Dat zijn twee belangrijke doelen van de politie Schouwen-Duive land voor dit jaar. Mishandeling, bedreiging, openlijk geweld tegen personen, straatroof, overval en woninginbraken ko men vooral voor in Renesse en Zie- rikzee. In de weekeinden patrouil leert een Veilig-op-Straatteam. In de zomer komen daar ruiters en Duitse politie bij. In Renesse tre den particuliere beveiligers op als Sus-team. Dat alles moet er toe lei den dat 25 procent méér geweld plegers worden gepakt. Bij huiselijk geweld, mishandeling, bedreiging en eergerelateerd ge weld wil de politie zestig procent van de verdachten overdragen aan het Openbaar Ministerie. Een 'taak-accenthouder' registreert eer- gerelateerde geweldzaken en advi seert zijn collega's bij de aanpak hiervan. Net als de gemeente be steedt de politie dit jaar ook aan dacht aan overlast door drugs in woonwijken en bij scholen. De po litie heeft specifieke aandacht voor jeugdige dealers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20