CSW laat ouders helft kosten iPad betalen 'Milieu-educatie valt nu in gat' Drempel i8l zeeland Politie pakt overlastgevende hangjeugd in Wemeldinge aan Elfstedentocht voor stuntfietsers komt naar skatepark Meker /TXAutoTeam donderdag 2 februari 2012 door Maurits Sep VLISSINGEN - Teleurgesteld is ze, en bovenal bezorgd dat Micmec Wal cheren al wordt gesloten voordat duidelijk is. hoe het werk zal wor den voortgezet en wie dat gaat doen. „Ze laten ons vallen en de milieu-educatie valt in een gat", waarschuwt coördinator Els van de Kerkhof Door bezuinigingen komt er min der geld voor Micmec. Dit jaar 5000 euro, oplopend tot 15.000 eu ro over drie jaar. Het bestuur wil daarvoor de verantwoordelijkheid niet meer nemen en heeft beslo ten de organisatie onmiddellijk op te heffen. Per 1 juli gaat het mi lieu-educatiecentrum in Vlissin- gen dicht. Onbegrijpelijk, reageert Van de Kerkhof, één van de twee vaste krachten van Micmec. „Natuurlijk moet er gesproken worden over andere oplossingen, maar daar had den we ook een jaar de tijd voor kunnen nemen. We hadden niet nu meteen hoeven te sluiten. Ik lees in de krant dat we op 1 juli dichtgaan, maar wij hebben al de opdracht gekregen om meteen al les af te bouwen en te beëindigen. Terwijl nog niet bekend is hoe het na ons verder moet." In alle regio's in Zeeland is een or ganisatie voor natuur- en mi lieu-educatie actief: MEC de Beve lenden, Natuur 8c Zo Zeeuws- Vlaanderen, NME-centrum Schou- wen-Duiveland. „En Walcheren valt daar nu tussenuit. We hadden de tijd moeten nemen." Van de Kerkhof verwijt vooral haar eigen bestuur een gebrek aan wil om voor Micmec op te komen. „Ik heb gemist dat ze er echt voor gaan. Ze hebben zich te snel neer gelegd bij het standpunt van de ge meenten. Nu laten ze alles vallen. Alle ervaring en alle contacten die we hebben opgebouwd. Mijn con clusie is: ze hadden er geen zin meer in." Maar ook in de politiek is ze teleur gesteld. „De aandacht voor natuur en milieu is zo dubbel. Voorlich ting en informatie staat altijd bo venaan. Dan denk je: wij krijgen er een hoop werk bij. Maar als het iets gaat kosten, zijn ze niet thuis. Hetzelfde zie je met de aandacht voor duurzaamheid versus de kri tiek op de ZMF. Iedereen onder steunt duurzaamheid wel, maar ik heb toch het idee dat ze de waarde van ons werk te weinig inzien. We kregen op Walcheren ook al die ja- re maar de helft aan subsidie van wat collega-organisaties in de rest van Zeeland krijgen. Wij kregen 60 cent per inwoner, de anderen meer dan een euro tot 1,20." De gemeenten streven naar nauwe samenwerking met IVN voor de uitvoering van natuur- en mi lieu-educatie. Dat kan best een goe de werkwijze zijn, erkent Van de Kerkhof. „We werken ook ai lan ger samen met andere organisa ties, zoals IVN." Voorwaarde is vol gens haar wel dat er weer een steunpunt komt op Walcheren waar mensen terechtkunnen voor activiteiten en cursussen. „En er moeten plekken zijn voor het uitle nen van leskisten aan scholen." Vandaag overlegt wethouder Jac ques Damen namens de Walcher- se gemeenten met IVN Consulent schap Zeeland over de mogelijk heid bij die organisatie de taken voor natuur- en milieu-educatie onder te brengen. MIDDELBURG - Jongeren die stunts uithalen op hun kleine BMX-fiets- jes willen het liefst de hele dag bui ten zijn. Maar in de winter gaan ze naar binnen. De BMX Elfstedentocht doet elke week een ander indoor skatepark aan en zaterdag is dat Meker in Middelburg. De CSW verwacht niet dat ouders de kosten van de iPad als een te hoge dremkpel erva ren: „Uit experimenten elders in het land is gebleken dat ouders ook de voordelen en de mogelijkheden zien. Bovendien is het voor hen eerder goedkoper dan duurder." Net als bij de echte Elfstedentocht voor schaatsers, kunnen de jonge ren stempels verdienen, die vervol gens weer BMX-prijzen waard zijn. De Soulcycle Elfstedentocht in ska tepark Meker duurt van 18.00 tot 22.00. Meker is te vinden aan de sportlaan 25. De iPad wordt als leermiddel net zo vanzelfsprekend als de pen, zeggen ze op de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren. Met dit verschil: 'dat het leidt tot beter onderwijs'. door Henk Postma MIDDELBURG - Nooit meer met zware boekentassen, sjouwen. Mooi meegenomen. Maar bij de beslissing om de schoolboeken te vervangen door de iPad, speelde dat geen rol. Hans Gerritsen had er, als teamleider in de onder bouw van het vmbo-bk, maar één doel mee voor ogen: 'dat het leidt tot beter onderwijs'. Zelfs het kostenverhaal is daar on dergeschikt aan geweest. Op lange termijn is misschien financieel voordeel te behalen. Want behalve de boeken, worden bijvoorbeeld ook de computerlokalen overbo dig. Immers, met de iPad bij de hand is alle lesmateriaal, alle oefen materiaal, en alle andere denkbare informatie meteen oproepbaar, niet alleen tijdens de les, ook thuis en onderweg. En het kan daar met een ook worden verwerkt en met anderen gedeeld. Maar de overschakeling vergt ook een forse investering. Voor iedere leerling, en iedere leerkracht, moet een iPad of Macbook wor den aangeschaft. De school moet worden uitgerust met wifi (een draadloos netwerk). En dan zijn er nog kosten voor scholing van leer krachten, beheer, onderhoud en verzekering. Want als een iPad ka pot gaat of wordt gestolen, dan moet die wel meteen kunnen wor den vervangen. De CSW wil de helft van al die kosten op de ouders verhalen: iedere maand on geveer tien euro voor een iPad, of vijftien euro voor een Macbook. Werpt de school daarmee niet een drempel op? Nee, verwacht Maurice Decham- ps, teamleider mavo-onderbouw. „Uit experimenten elders in het land is gebleken dat ook ouders de voordelen en de mogelijkheden zien. Bovendien is het voor hen eerder goedkoper dan duurder. Want de aanschaf van allerlei an dere schoolspullen kan achterwe ge blijven. En zijn ouders echt niet in staat de bijdrage te betalen, dan kijken we of we tot een oplossing kunnen komen." Gerritsen, Dechamps, en beider vwo-collega Leonard van Moolen- broek, zien voorshands alleen maar voordelen: de lessen worden aantrekkelijker en afwisselender; naarmate meer toepassingen voor de iPad beschikbaar komen, kun nen leerlingen zelfstandiger een grotere diversiteit aan lesprogram ma's volgen. Volgens hen zijn voor- „De creatiefsten hebben al ontdekt dat je met die iPads zo een heel orkest kan maken." al ook de creatiefsten onder hun collega's enthousiast. „Die hebben al ontdekt dat je van zo'n iPad ook een muziekinstru ment kan maken. Je kan er zo een heel orkest mee samenstellen. En wil je een presentatie oefenen, dan hoeft dat niet meer voor de spiegel. Je kan gewoon voor de ca mera van je iPad gaan staan." Voor het vmbo en de mavo hebben de uitgevers van schoolboeken inmid dels al hun lesmateriaal ook digi taal beschikbaar, voor het vwo is dat nog niet helemaal het geval. Vwo'ers krijgen in plaats van de iPad de duurdere Macbook Air in gebruik omdat die beter is voor tekstverwerking. De docenten ver wachten niet dat de elektronische 'speeltjes' te veel afleiden. „Nu te kenen ze ook poppetjes tijdens de les, zitten ze te kletsen of briefjes door te geven. Als leerkracht moet je daar mee om kunnen gaan." De CSW ziet de iPad niet als een wa pen in de concurrentiestrijd met andere scholen. Dechamps: „We hopen dat de ouders kiezen voor goed onderwijs. Niet omdat de school een leuk apparaatje uit deelt." Beau Riemens, Sofie Remijn, Evelien Cannoo en Esther Westeneng krijgen liever les met een iPad dan uit boeken. foto Ruben Qreel door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - De politie gaat de jeugd van Wemeldinge, althans het groepje van wisselende samen stelling dat van tijd tot tijd flink overlast veroorzaakt, meer achter de broek zitten. Burgemeester An ton Stapelkamp van Kapelle heeft de dienders daartoe aangespoord. Aanleiding is een brief met een aantal handtekeningen van oude ren die in het centrum van Wemel dinge wonen. Op het dorpsplein, bij de Rabobank en bij de Wemel veroorzaken groepjes jongeren van af en toe flinke overlast. Aanwo- nenden die hen erop hebben aan gesproken, werden uitgelachen en voelden zich soms ook bedreigd. De burgemeester heeft de brief ui terst serieus genomen en is met een in Wemeldinge poolshoogte wezen nemen. „Dan zijn ze na tuurlijk in geen velden of wegen te bekennen want met deze kou ga je niet op van die metalen bank jes zitten of op een stenen portiek- trap. Ik had de jongeren graag zelf willen spreken, want ik vind echt wel dat ze een goede plaats in sa menleving verdienen. Ze mogen best op de bankjes hangen, of sa menscholen op een plek die ze leuk vinden. Maar scheuren met scootertjes, voetballen tussen de auto's, 's avonds laat nog veel her rie maken en overal viezigheid la ten slingeren, dat zet natuurlijk kwaad bloed en het mag gewoon niet. In de buurt van het dorps plein wonen veel oudere mensen en die moeten daar met plezier kunnen leven. Stapelkamp stuurde de politie in november al achter de jongeren aan, nog voor er sprake was van een brandbrief Hij heeft de in druk dat het wel wat geholpen heeft. Het verscherpte toezicht van de politie op de hangjongeren gaat door zolang de klachten over over last niet ophouden. voel je v r i j opl Gold lenen kost geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18