Felle kritiek op arbeidswet 13 Nieuwe top moet Vestia er bovenop helpen Uitvaartverzekeraars niet blij met provisieverbod Haarlemmerdijk leukste winkelstraat Weer krimp in laatste kwartaal: België in recessie donderdag 2 februari 2012 Vakbonden vallen staatssecretaris aan over plannen voor mensen met beperking Zojuist ingediend wetsvoor stel 'lafste bezuiniging ooit op sociale zekerheid'. Wet moet per jaar bijna 2 mil jard euro opleveren. De Krom zegt te willen ingrij pen óm sociale zekerheid lang betaalbaar te kunnen houden. door Hans Gentsen DEN HAAG - De nieuwe Wet wer ken naar vermogen (WWNV) stuit op zware kritiek. Iedereen die kan werken, moet ook werken, is de boodschap van de wet die staatssecretaris De Krom (Sociale Zaken) gisteren naar het parle ment heeft gestuurd. Maar het wetsvoorstel zal volgens vakbon den en gemeenten niet meer men sen met een arbeidsbeperking aan werk helpen. Ook de Raad van Sta te heeft op diverse punten kritiek. Volgens FNV-bestuurder Leo Hart veld zijn de hervormingen 'de laf ste bezuiniging op sociale zeker heid ooit', omdat ze vele tiendui zenden mensen keihard gaan ra ken. „Dit slaat de bodem onder de hele sociale zekerheid uit", vindt Henk van der Kolk, voorzitter van FNV Bondgenoten. En volgens CNV-voorzitter faap Smit is de wet 'een kale bezuiniging'. De Krom stelt dat drastisch ingrij pen in bestaande regelingen voor jong gehandicapten en de sociale werkvoorziening nodig is om de sociale zekerheid op langere ter mijn betaalbaar te houden. De WWNV levert op termijn een besparing van bijna 2 miljard euro per jaar op. Het aantal werkne mers in de sociale werkvoorzie ning moet terug van zo'n 100.000 nu naar maximaal 30.000 over 30 jaar. Ook de instroom in de Wa- jong-regeling (jong gehandicap ten) wordt drastisch beperkt. Al leen wie volledig en duurzaam ar beidsongeschikt is, komt voortaan nog in aanmerking. Gemeenten krijgen de regie over de uitvoering van de nieuwe wet. De Krom hoopt vele tienduizen den werkzoekenden met een ar beidsbeperking via loondispensa- tie aan het werk te krijgen, liefst bij 'gewone' werkgevers. Die krij gen toestemming alleen nog dat deel van het salaris te betalen dat overeenkomt met de werkelijke productiviteit. Wie maar voor 50 procent produc tief is, krijgt dan ook maar 50 pro cent van het minimumloon van de werkgever. De sociale dienst kan dat dan aanvullen tof maxi maal 100 procent. zie onze website:economie Interview met staatssecretaris Paul de Krom over de wet AMSTERDAM - De Haarlemmerdijk in Amsterdam is door bezoekers van de website NLstreets uitge roepen tot leukste winkelstraat van Nederland. NLstreets nomineerde drie maanden geleden ruim zeventig winkelstraten verspreid over Ne derland. De site zegt: 'Criteria hierbij waren on der meer de diversiteit van het winkelaanbod, de sfeer en uitstraling van de straat, maar vooral ook de aanwezigheid van veel zelfstandige onder nemers'. Het eindoordeel liet NLstreets over aan het publiek. Ruim 30.000 mensen stemden op hun favoriete winkelstraat. foto Olaf Kraak/ANP AMSTERDAM Dirk moet advertentie rectificeren Dirk van den Broek moet een ad vertentie waarin de supermarktke ten beweerde 20 procent goedko per te zijn dan Albert Heijn rectify ceren. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren bepaald. Al- bert Heijn had een kort geding te gen de concurrent aangespannen. Volgens de rechter heeft Dirk van den Broek producten met elkaar vergeleken die niet met elkaar te vergelijken zijn. AH berekende het prijsverschil zelf op 10,6 procent. HEERLEN ABP kort pensioen met 0,5 procent Ambtenarenpensïoenfonds ABP kondigt een voorgenomen verla ging van de pensioenen aan met 0,5 procent. Ook gaat een tijdelijke opslag op de premie omhoog van 1 naar 3 procent. ABP maakte giste ren bekend dat de maatregelen no dig zijn, omdat de dekkingsgraad te laag is. De verlaging gaat in vari-?^ af 1 april 2013, maar begin 2013 maakt ABP opnieuw de balans op om te bezien of de verlaging moet worden doorgezet. AMSTERDAM Merkartikelen verliezen terrein Het marktaandeel van merkartike len in supermarkten krimpt. Vijir* jaar geleden was het aandeel van merkartikelen op de Nederlandse retailmarkt nog 62 procent, inmid dels is dat geslonken tot 58 pro cent. Dat blijkt uit onderzoek van^ het adviesbureau Roland Berger en marktonderzoeker GfK. De opmars van huismerkproducten ten koste van merkartikelen zet gestaag door, aldus de onderzoekers. UTRECHT Voorzitter grootste CNV-bond vertrekt De voorzitter van CNV Vakmen^ sen, de grootste bond van het CNV, stapt op. Jaap Jongejan vindt het na acht jaar voorzitterschap tijd voor een nieuwe uitdaging. Vice-voorzit- ter Arend van Wijngaarden neemt vanaf nu de taken van Jongejan waar. Het voor buitenstaanders on verwachte vertrek heeft niets te maken met onenigheid over koers van de vakbeweging, benadrukt Jongejan. ROTTERDAM - Een nieuw bestuur moet orde op zaken stellen bij wo ningcorporatie Vestia. Topman Erik Staal (tevens de enige bestuur der) stapt op. De raad van commis sarissen heeft twee interim-be stuurders benoemd, maakte een woordvoerder gisteren bekend. Reden voor de bestuurswisseling zijn de financiële problemen van Vestia. Die zijn ontstaan doordat de corporatie voor miljarden eu ro's aan derivaten bezit. Deze fi nanciële producten verzekeren te gen een rentestijging op leningen. De rente is de afgelopen tijd juist gedaald en daarom moet Vestia geld bijstorten als onderpand. Een van de interim-bestuurders is Gerard Erents. Hij stelde eerder or de op zaken bij de Amsterdamse corporatie Rochdale, toen die in de problemen kwam door ver meende frauduleuze praktijken van de directeur. De andere inte rim-bestuurder is Jacques Thielen. Een flink aantal andere corpora ties bezit ook derivaten en kampt daardoor met tegenvallers. Vestia, de grootste van Nederland, zou de kroon spannen. Jaren geleden ont stond ophef over het salaris van Erik Staal. In 2006 verdiende hij bruto 343.000 euro per jaar plus een pensioenbijdrage van 95.000 euro. Staal hield zijn salaris. BRUSSEL - België is in een recessie beland. De economie kromp in het laatste kwartaal van 2011, even als in het voorgaande kwartaal. Er wordt van een recessie gesproken als er sprake is van twee opeenvol gende kwartalen met krimp. Het bruto binnenlands product (bbp) daalde in het vierde kwar taal met 0,2 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal, maakte de Nationale Bank op ba sis van een raming gisteren be kend. In het derde kwartaal daalde het bbp met 0,1 procent, de eerste da ling in twee jaar tijd. Nederland komt op 15 februari met cijfers. DEN HAAG - Door een provisiever bod zullen veel mensen afzien van een verzekering voor de kosten van een begrafenis of crematie. Die waarschuwing laten verzeke raars, en vooral Déla, vandaag ho ren in een rondetafelgesprek met leden van de Tweede Kamer. Minister van Financiën Jan Kees de Jager dreigde recent met een provisieverbod, zoals dat per 2013 gaat gelden voor hypotheken, le vensverzekeringen en andere inge wikkelde financiële producten. Aanleiding was een onderzoeks rapport van de Autoriteit Finan ciële Markten, waarin uitvaartver zekeraars flinke kritiek krijgen om dat de polissen te duur zouden zijn door bonussen en provisies. Ook de kwaliteit van tussenpersö--* nen is onvoldoende. De maatschappijen zeggen dat de provisies meestal niet buitensporig zijn (gemiddeld 80 euro per jaar per polis). Martin Kersbergen van Dela verwacht dat provisie een te grote drempel opwerpt. „Mensen krijgen een rekening voor de advie zen en administratieve werkzaam heden. Dan moeten ze na de orr>r dertekening van de polis ineens een fors bedrag neertellen." Dela pleit voor het handhaven van de 'doorloopprovisie', die in de maan delijkse premie'is verwerkt. »-■

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13