de troon 'Je vraagt ze wel eens om hun zonnebrillen af te zetten, dat maakt donderdag 2 februari 2012 de foto beter, maar verder doe ik dat niet veel' 11 Robin Utrecht, fotograaf Willem-Alexander kan zijn ontstemming ook moeilijker verbergen dan zijn echtgeno te voor wie de media eerder een hulpmid del zijn dan een obstakel. Maar Maxima heeft niet haar hele leven te maken gehad met fotografen en journalisten. Bovendien wordt er naar haar man kritischer gekeken. Alexander was in de pers de afgelopen jaren 'vastgoedhandelaar' en 'huizenbouwer', ter wijl de bouw van het omstreden geworden vakantiehuis in Mozambique toch beider onderneming was. Dat ze hun droom mede onder druk van de media moesten opgeven, zit de prins dwars. De laatste keer dat het paar rond de tafel zat met royaltyverslagge vers - twee jaar geleden alweer - trok hij dan ook flink van leer. Daarna zijn er geen gesprekken meer geweest. Ook dat tekent de tweeslachtige houding met de vaste vol gers, of het nu journalisten of fotografen zijn. Het koninklijke werk heeft schijnwer pers en aandacht nodig. Het goede werk van het Oranjefonds bijvoorbeeld. Maar als Maxima een keer mét bril haar hotel uit komt en wordt gesnapt, dan komt er een bo ze reactie. Het touwtrekken zal de komende tien jaar heviger worden. Tot nu toe zijn Willem-Alexander en Maxima er goed in ge slaagd ook hun drie dochtertjes af te scher men, maar als die ouder worden en hun ouders koning en koningin zijn, wordt dat moeilijker. Al was het alleen maar, doordat het maken van een foto of filmpje tegen woordig door iedereen, altijd en ongemerkt kan gebeuren. En de opnamen kunnen ook meteen worden verspreid, mediacode of niet. Daarin een balans te vinden, is de uit daging voor het volgende decennium. Ne derland zal met nog meer belangstelling meekijken dan vanaf 2002 al het geval was. zie onze websitershow Trouwen aan dezelfde tafel als Maxima en Willem-Alexander Prinses Maxima omhelst prins Willem-Alexander tijdens Koninginnedag 2008 in Makkum. Fotograaf Robin Utrecht legde het koninklijk paar al duizenden keren vast. Hij koos drie foto's uit die hemzelf het best zijn bijgebleven. winnaars en alles daar tussenin. In het paleis wordt hun een lunch aangeboden. „Best bijzon der", aldus Utrecht, die voor het winnen van de prijs voor de bes te sportfoto ter wereld - hij is de ze week weer kanshebber - ook aan de beurt kwam. „Ik zat aan ta fel naast Maxima. Die wilde we ten wat ik leuk vond om te foto graferen." Uit de duizenden foto's dié hij de afgelopen tien jaar van het paar maakte, koos Robin Utrecht er drie uit. „De foto uit Marrakech had ik nog op het netvlies staan, die ben ik meteen gaan zoeken", aldus Utrecht. „Het is een leuke foto van hen samen, een mooi moment ook tijdens die reis", zegt hij over de opname in de Ben Yoessef islamitische school in de oude Marokkaanse stad. „Het is in één klap duidelijk dat dit in Marokko is." Een beeld ook dat aangeeft dat het paar in bin nen- én buitenland actiefis. In Arnhem was het een kwestie van geluk hebben bij de foto van de opening door Maxima van de Mode Biennale in 2009. „Ik mocht daar eigenlijk niet staan, maar ik wilde dat beeld per se hebben", lacht Utrecht. „Alleen moest ik het geluk hebben dat Maxima als eerste binnenkwam, zonder mensen om haar heen. En dat gebeurde." Het illustreert ook de rol die kle ding speelt bij het imago dat Maxima sinds haar komst naar Nederland heeft opgebouwd. Op Koninginnedag is het voor een fotograaf lastig werken, ook als hij, zoals Utrecht, voor en tus sen de koninklijke familie mag lo pen. „Je moet uit beeld blijven van de televisie, wordt wegge trokken, moet opletten waar de koningin loopt. Er gebeurt zoveel tegelijk. Deze foto laat zien hoe Willem-Alexander en Maxima met elkaar omgaan." Het paar op televisie Willem-Alexander en Maxima: de mooi ste momenten van 2-2-2002 Nederland 1,14.15 uur Het Oranje Fonds, de prins en de prinses RTL 4, 20.30 uur Van der Vorst ziet Willem-Alexander en Maxima RTL 4, 21.30 uur Q Maxima's wereld SBS6, 23.20 door Hans Jacobs Of ik ze ook aanwijzin gen kan geven of iets kan vragen? Dat ligt eraan." Robin Utrecht fotografeert Willem-Alexander en Maxima al iets meer dan tien jaar voor het ANP. „Ze weten wie je bent", zegt hij bescheiden. „Je vraagt ze wel eens om hun zonnebrillen af te zetten, dat maakt de foto beter, maar verder doe ik dat niet veel", vertelt Utrecht (37) die binnen kort als zelfstandige ver dergaat. „De mogelijkheden han gen ook af van de aard van een evenement of bezoek en van hoeveel pers er is. In Mongolië waren we maar met een handvol en maakten zij ook foto's van ons, bij een staatsbezoek met de koningin erbij is alles strak geregeld en is je be wegingsvrijheid be perkt. Dan is het ook moeilijker om een mooie foto te maken, aan de andere kant is dat ook weer een uitda ging", aldus Utrecht. Nauwe samenwerking was er trouwens wel toen hij een aantal jaren geleden door de Rijks voorlichtingsdienst werd uitgenodigd een reeks portret- en familie foto's te maken van Wil lem-Alexander en Maxi ma en hun gezin. „Ik mocht zelf een goede lo catie uitzoeken en heb een uitgebreide rondlei ding gehad door paleis Noordeinde en bij hen thuis", zegt Utrecht. Daarna was het zaak ie dereen te overtuigen van zijn keuze. Over het resultaat was ook het prinselijk paar tevreden. Utrecht die al eens de Zilveren Camera won voor zijn foto van de doodgeschoten Pim For- tuyn, viel ook vorige maand weer in de prij zen met opnamen van turner Yuri van Gelder. Willem-Alexander en Maxima nodigen een paar keer per jaar land genoten uit die voor hun talenten of bijzon dere verdiensten zijn on derscheiden - van de winnares van èen Gou den Kalf tot Nobelprijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11