Tien jaar warmlopen voor io willem-alexander en maxima nieuwsredactie@wegener.nl Tijdens hun huwelijk (vandaag precies tien jaar oud) bouwden troonop volger Willem-Alexander en prinses Maxima een nogal ambivalente relatie op met de media. Ja, jour nalisten worden toegela ten tot hun privédomein. Maar nee, dat is beslist geen recht. donderdag 2 februari 2012 door Hans Jacobs foto's Robin Utrecht Van Makkum tot Wellington in Nieuw-Zeeland, van Bue nos Aires tot Thorn, het tien jaar volgen van Willem- Alexander en Maxima bete kent kilometers maken. In Nederland en tot de verre uithoeken van de aardbol. Op het moment dat Willem- Alexanders moeder koningin Beatrix besluit de scepter over te dragen, treedt het meest bereisde koningskoppel uit de vaderlandse geschiedenis aan. Koning, keizer, secretaris-generaal - van Aki- hito in Japan tot Ban Ki-moon bij de Vere nigde Naties, iedereen heeft wel eens kennis gemaakt met het prinselijk paar dat vandaag precies tien jaar is getrouwd. Willem- Alexander en Maxima kunnen een vliegen de start maken. Geen wonder dat vicepre- mier Maxime Verhagen vorige week nog eens onderstreepte wat al een aantal jaren duidelijk is: Alexander is er klaar voor. En Maxima inmiddels ook. Aan de vooravond van het huwelijk op 02-02-02 maakte Willem-Alexander op de van hem bekende wat botte manier duide lijk dat het Nederlandse volk blij mocht zijn te mogen meekijken op zijn bruiloft. Strikt genomen juist, maar staatsrechtelijk 'echt onzin' om een recent gezegde van koningin Beatrix te gebruiken. Het Nederlandse volk had immers toestemming moeten geven voor dit huwelijk - met het jawoord van het parlement - en die instemming was niet zonder slag of stoot gekomen. Aan Alexan ders keuze voor de Argentijnse werd niet ge twijfeld, maar haar vader Jorge was niet wel kom, als voormalig minister van het terreur bewind een kwart eeuw eerder. Met zijn opmerking zette Willem-Alexan der de toon voor de tien jaar die volgden. Het televisieportret dat de NOS vanavond uitzendt, maakt dat nog eens duidelijk. Mee kijken mag, maar alleen op zijn voorwaar den. Wanneer de media te dicht bij komen of zich niet plooien naar de wensen van het prinselijk paar, dan wordt met name de prins opstandig. Toegang tot zijn levenssfeer is een voor recht. Dat wil hij van tijd tot tijd graag laten weten. Een gesprek met de pers in Lech? Een keertje overslaan kan best, anders den ken die journalisten maar dat het hun recht is. Even samen poseren? Nee, want de foto grafen zijn te opdringerig geweest. Meekijken mag, maar alleen op zijn voorwaarden Willem-Alexander en Maxima in het Marokkaanse Marrakech. Prinses Maxima opent de Mode Biennale in Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10