18 Checkpoint blijft dicht 70%jtM ,4 261 zeeland PvZ zet stap naar volwassenheid J 3 Dertig banen weg door faillissement Landgraaf SP bijeenkomst over pensioenen - korting! woensdag 1 februari 2012 door Ben Jansen MIDDELBURG - Het bestuur en de statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) begraven maandag de strijdbijl. De ruzie die de partij een halfjaar lang dreigde de splij ten, is bijgelegd. Er zijn afspraken gemaakt over rol en verantwoorde lijkheid van bestuur en fractie. De beide kemphanen, partijvoorzitter Pim Kraan en fractievoorzitter Jo- han Robesin, lijken ermee te kun nen leven. Als de leden van de PvZ de afspra ken volgende week bekrachtigen, kan de onenigheid over wie er nu de baas is in de partij worden afge daan als een groeistuip op weg naar de volwassenheid. En daar mee toont de partij dat ze geen club is die bij het eerste het beste conflict uit elkaar spat. Het heeft er lange tijd naar uitge zien dat dit een onafwendbaar sce nario voor de PvZ was. Partijvoor zitter Kraan liet zich afgelopen zo mer kritisch en laatdunkend uit over Robesins stemgedrag bij de verkiezingen voor de Eerste Ka mer. De fractievoorzitter van de PvZ stemde niet, zoals eigenlijk van hem mocht worden verwacht, op de Onafhankelijke Senaatsfrac tie, maar waarschijnlijk - hij heeft er nooit openheid over verstrekt - op de PW. Daar hadden minis ter-president Mark Rutte en ge- doogpartner Geert Wilders op aan gedrongen toen ze Robesin eind april in het Torentje in Den Haag ontvingen: steun de coalitie. Robesin was des duivels over Kraans commentaar. „Waar be moeit die man zich mee", brieste hij. Aan de ene kant een begrijpe lijke reactie, want jarenlang is de PvZ een soort eenmansbedrijfje van Robesin geweest. Hij verzette in de ffactie en in het bestuur het meeste werk, hij is het lastigste maar tegelijk ook het ijverigste sta tenlid en hij heeft er toch maar mooi voor gezorgd dat zijn bezoek aan het Torentje tot een Kamerde bat leidde en dat cameraploegen van het NOS Journaal en RTL Nieuws in de statenzaal kwamen vastleggen hoe hij zijn stembriefje bij de Eerste Kamerverkiezingen in de stembus schoof Aan de andere kant viel Kraan niet veel te verwijten. Bij een vol wassen partij mag een partijvoor zitter zijn mening geven over het handelen van verkozen vertegen woordigers, zij het dat die nu een maal zonder last en ruggenspraak hun werk kunnen doen. Kraan had misschien zijn woorden zorg vuldiger kunnen kiezen. Hoe dan ook, het conflict werd een bijna ordinaire ruzie, die op een hij-eruit-of-ik-eruit ultima tum dreigde uit te draaien. De le den mochten het zeggen. Wie ook het onderspit zou delven, de PvZ zou er ernstige schade door op lopen. Als de leden Kraan in het gelijk stelden, zou Robesin uit de partij stappen en voor zichzelf in de Staten van Zeeland beginnen. Dat zou waarschijnlijk het einde van de PvZ zijn. In het andere ge val zou Kraan opstappen, waar mee de indruk zou worden ge wekt dat de Robesins de PvZ nog steeds met ijzeren vuist regeert. Zo ver lieten de leden het in no vember niet komen. Ze benoem den een bemiddelingscommissie met de opdracht te bekijken of de breuk kan worden gelijmd. Die presenteert maandag haar conclu sie: met een huishoudelijk regle ment zijn problemen in het ver volg te voorkomen. Zo heeft de PvZ een flinke stap ge zet op weg naar de volwassenheid. GOES - De SP-Statenffactie houdt zaterdag Op 4 februari een openba re themamiddag over de Eurocrisis en de gevolgen voor de Nederland se pensioenen. SP Tweede Kamer lid Paul Ulenbelt komt dan om de discussiemiddag in te leiden. maanden cel eiste de officier van Justitie te gen Checkpointeigenaar Meddie Willemsen. Morgen volgt de uitspraak in hoger beroep. Het Haagse gerechtshof doet morgen uitspraak in de strafzaak tegen coffeeshop Checkpoint. Het hoger beroep startte 10 no vember met het horen van een groot aantal getuigen. door Emile Calon Welke uitspraak het gerechtshof ook doet, de Ter- neuzense coffee shop blijft dicht. Ook als het hof bepaalt dat het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk is en dus Checkpoint on terecht vervolgde, gaat de coffee shop niet opnieuw open. De civie le rechter heeft namelijk bepaald dat de gemeente Temeuzen Check point terecht heeft gesloten omdat de politie tijdens de invallen in 2007 en 2008 grotere voorraden softdrugs in het pand vond dan de toegestane 500 gram. Het hoogste rechtscollege, de Raad van State, bekrachtigde dat besluit. Dat die voorraden mogelijk onte recht zijn gevonden, als het hof het OM niet ontvankelijk ver klaart, doet niet meer ter zake. Ci viele en strafrechtelijke procedures staan los van elkaar. Ook als een ci viel besluit gebaseerd is op iets wat tijdens een 'fout' strafrechtelijk on derzoek is gevonden. De advocaten van Checkpoint re kenen erop dat het hof het Open baar Ministerie in deze strafzaak niet ontvankelijk verklaart. Vooral omdat het OM tijdens het proces in Middelburg informatie achter zou hebben gehouden. Tijdens die zitting stelde het OM dat er infor matie van de Criminele Inlichtin gen Eenheid (CIE) binnen was ge komen over grote voorraden drugs bij Checkpoint en bij eigenaar Meddie Willemsen thuis. Op basis daarvan werd vervolgens het on derzoek tegen Checkpoint opge start. Tijdens het het hoger beroep bleek echter dat in een eerder stadium officier van justitie Jo Valente aan de CIE om informatie over Check point had gevraagd omdat hij ver moedde dat het bedrijf zaken deed met criminele organisaties. De verdediging stelt dat er dus een onderzoek is gestart zonder dat er een concrete verdenking was. Vol gens hen is dat meer dan voldoen de om het OM terecht te wijzen en het niet ontvankelijk te verkla ren zodat het strafproces gestaakt moet worden. Het OM vindt die redenering van de verdediging regelrechte onzin. OM eist achttien maanden tegen Willemsen SP-leider Emile Roemer wijst het 'pensioen-akkoord' dat werkge vers, werknemers en het kabinet hebben gesloten resoluut af De bij eenkomst wordt gehouden in Ho tel Terminus aan het stationsplein te Goes. Aanvang 13.00 uur. I Coffeeshop Checkpoint in Terneu- zen wordt vervolgd omdat tijdens invallen in 2007 en 2008, aldus het Openbaar Ministerie, er veel te veel illegale voorraden softdrugs werden aangetroffen in het pand. Ook zouden eigenaar Meddie Wil lemsen en zijn personeel een crimi nele organisatie vormen. 5 Tegen Willemsen eist het OM een celstraf van 18 maanden en een boete van 50.000 euro. Chess bv, moederbedrijf van Checkpoint, moet van het OM een half miljoen euro betalen. Het OM vindt ook dat de bedrijfsleider een celstraf van één jaar hoort te krijgen. Ande re belangrijke personeelsleden moeten van het OM negen maan den zitten. Tegen andere perso neelsleden, onder andere de thuis werksters, eiste het OM werkstraf fen van 120 of 240 uur. De rechtbank in Middelburg gaf Willemsen en zijn medewerkers be perkte straffen omdat ze vond dat Checkpoint nooit zo groot had kunnen worden zonder de mede werking van de gemeente en justi tie. Ook vond ze het opmerkelijk dat het OM nooit waarschuwde, dat de coffeeshop te groot werd. Advocaat-generaal John van Krie ken stelde tijdens zijn tweede ter mijn dat het OM de export van tonnen drugs (vanuit Checkpoint, red) naar het buitènland niet meer voor zijn rekening kon nemen. Om die reden wilde het de aan voerlijnen aanpakken. „Niet Checkpoint was het doelwit van het onderzoek, maar de organisa ties achter de achterdeur. Daarom vroeg Valente aan de CIE-chef: 'Wat weet je over Checkpoint?' en is het balletje gaan rollen. Toen het proces van de CIE (over de ge heime voorraden, red) er eenmaal lag, was er geen ontkomen meer aan. De voorraden in het kantoor en in de opslagplaats in de Grenu- laan moesten in beslag worden ge nomen." Volgens hem is er dan ook niets achtergehouden en is tijdens het hoger beroep alleen maar nog wat meer informatie gedeeld met de raadslieden. „Het daaropvolgende onderzoek maakte duidelijk welke criminele organisatie de bevoorra ding aan de achterdeur regelde; Checkpoint zelf', aldus Van Krie ken. Het hof moet zich niet alleen uit spreken of er al dan niet terecht vervolgd is. Maar ook of Check point door OM en rechtbank te recht als een criminele organisatie is bestempeld. Eigenaar Meddie Willemsen en zijn medewerkers snappen nog steeds niet waarom zij dat stempel hebben gekregen. Zij dachten dat ze werkten in een voorbeeldcoffeeshop, waar bezoe kers van de Terneuzense burge meester door hem zelf werden rondgeleid. Het Nederlandse ge doogbeleid staat met de vervol ging van Checkpoint ook ter dis cussie. De advocaten stellen dat een coffeeshophouder wel de wet moet overtreden om zijn zaak te exploiteren. Hij moet via de niet gedoogde achterdeur worden be voorraad. Dat kan alleen, aldus de raadslieden, als het OM ook met open visier de strijd aangaat en niet zonder waarschuwing van ge dogen overstapt op vervolgen. V r- 1 N c j r r 1 t J Geldig t/m 19 februari 2012 Human Nature kleding, schoenen en accessoires tot door Frank Balkenende op=op Kom naar de ANWB-winkel of kijk op anwb.nl/webwinkel M.u.v. thermo onderkleding, skihelmen, hiking sokken en de nieuwe collectie. MIDDELBURG - Door het faillisse ment van textielketen Landgraaf in Molenaarsgraaf verliezen in Zee land zo'n 30 tot 35 mensen hun baan. Landgraaf Mode had acht filialen in Zeeland. De winkels in Renesse, Tholen, Heinkenszand, Oost-Sou burg, Axel, Hulst, Sas van Gent, Sluis hebben de deuren moeten sluiten. Landgraaf had tweehon derd medewerkers, verdeeld over zestig filialen in het land. Leden van CNV Dienstenbond en FNV Bondgenoten hadden het fail lissement aangevraagd, omdat werknemers sinds oktober geen sa laris meer hadden ontvangen. Be stuurder Niels Suijker van FNV Bondgenoten verwacht dat het UWV over een maand het achter stallige loon kan uitkeren. „Dat kan nu eenmaal niet sneller, je zit met procedures." De ondergang van de textielketen geeft de werknemers een dubbel gevoel. „Ze betreuren dat ze hun baan kwijt zijn, aan de andere kant kan nu wel worden overge gaan tot uitbetaling van achterstal lig loon." Er waren geen gegadig den voor overname van Land graaf volgens Suijker omdat de col- lectie niet trendy genoeg was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54