Ook in gevecht tegen water een geval apart Binnenzee 241 zeeland Mare de Vleesschauwer heeft vanuit historisch perspectief geen Niet de opzet regioagenda Expo oude foto's en kaarten van gebied Bierkaai woensdag 1 februari 2012 Het was nooit de opzet van Mare de Vleesschauwer te promoveren op de waterschapsgeschiedenis van het midden van Zeeuws-Vlaanderen. Dat het toch tot een proefschrift is gekomen, is te danken aan professor Guus Borger uit Amsterdam. Taai, maar boeiend. Zo om schrijft Mare de Vleesschauwer uit Sas van Gent de waterschaps geschiedenis van het midden van Zeeuws-Vlaanderen, tussen 1600 en 1999. Hij schreef er een proefschrift over. Overhe den moesten vaak ingrijpen. door Harmen van der Werf Mare de Vleesschau wer is een kind van de streek. Hij is in de internatio nale Albertpolder geboren, in het Nederlandse deel. Wellicht is bij zijn geboorte al de kiem gelegd voor zijn latere histori sche speurwerk. De Vleesschau wer: „Dat polders zich uitstrekken over twee landen, Nederland en België, is uniek." Het bestaan van zulke polders is te kenend voor de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen. In de tijd dat ze ontstonden, in de eerste helft van de zeventiende eeuw, lagen de grenzen tussen de zuidelijke en de noordelijke Nederlanden nog aller minst vast. Ze golfden in de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648) steeds heen en weer. En het onder water zetten van land was een geducht wapen om de vijanden tegen te houden. In het jaar waarin De Vleesschau wer zijn geschiedschrijving begint, 1600, stond ongeveer negentig pro cent van het midden van Zeeuws- Vlaandeeren blank. Het was prak tisch één grote watermassa tussen Zaamslag en de Braakman. In 1609 kwam het tot een staakt-het-vuren dat uiteindelijk slechts twaalf jaar zou duren. Inpolderaars grepen di rect hun kansen. „Het mooie is dat in het zuidelijk deel van het gebied rooms-katho- liek kapitaal aan de gang ging. Dat was nog in Spaanse handen. In het noordelijke deel dat tot de op standige Nederlanden hoorde, is ingepolderd met protestants kapi taal", schetst De Vleesschauwer. De grens is na het einde van de Tachtigjarige Oorlog in 164S ge trokken. Opstandelingen hadden een aantal 'rooms-katholieke' pol ders veroverd, maar in geloof bleef er verschil, tussen de protestantse, noordelijke nederzettingen Zaam slag en Axel en het zuidelijke, gro tendeels rooms-katholieke Sas van Gent. Nog altijd is dat onderscheid voelbaar. Door mensen getrokken landsgren zen zijn altijd kunstmatig. Water trekt zich daar helemaal niets van aan. Het stroomt naar het laagste Het is haast onvoorstelbaar, maar rond 1600 is het gebied tussen Zaam slag en de Braakman praktisch één binnenzee. Veel polders zijn om militaire redenen onder water gezet. Vanaf 1609 beginnen de inpolderingen weer. punt, naar Zeeuws-Vlaanderen in het geval van het Belgische achter land. Om binnenlandse overstro mingen te voorkomen moest de rijksoverheid begin negentiende eeuw ingrijpen. Het Kanaal Gent- Terneuzen kwam tot stand, even als de Westelijke en Oostelijke Rijkswaterleiding. De vele waterschappen die elk een polder beheerden, kon den de afwatering niet voor elkaar krijgen. Zoals ze evenmin in staat waren, de buitendijken gezamen lijk te beheren. Verder in het land liggende polders wilden niet bij dragen aan de dure zeedijken. De rijksoverheid sprong weer bij en liet de waterschappen ongemoeid tot de watersnoodramp van 1953. Ten noorden van de Westerschel- de waar de ramp harder toesloeg, gingen waterschappen al snel na 1953 samen. De provincie moest er aan te pas komen om een fusie in de Kanaalzone te forceren, in 1965. Ook wat betreft de poldergeschie denis is Zeeuws-Vlaanderen lekker eigenwijs. De onlangs in Amsterdam gepromo veerde Mare de Vleesschauwer bij het Vlaamse aanduidingsbord voor de internationale Albertpolder waar hij is geboren, foto Mark Neelemans Al van jongs af aan houdt Mare de Vleesschauwer (56) zich met streekge schiedenis bezig. In 1979 zette hij zijn eerste schreden op dit pad. „In de Albertpolder waar mijn ouders een boerderij hadden, heb ik de fundamenten van de laatmid deleeuwse Sint-]anskapel blootge legd." De Vleesschauwer, bibliothecaris in Gent, zette door. Allereerst ploos hij de geschiedenis van zijn familie uit. Zijn tak van De Vlees- schauwers woonde altijd in een straal van tien, vijftien kilometer rondom het Vlaamse Assenede. „Wij zijn van oorsprong landbou wers en dus grondgebonden. In 1861 zijn mijn overgrootouders uit Boekhoute naar het Neder landse deel van de Albertpolder verhuisd. Mijn broer is daar nog steeds boer." Een aantal jaren woonde De Vlees schauwer in Assenede. Hij was er mede-oprichter van heemkring De Twee Ambachten en regisseur van historische optochten. Hij viel op door zijn vele publicaties, on der anderen bij de in Zaamslag wo nende Adrie de Kraker die doceert aan de Vrije Universiteit (VU) in Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. »- WOENSDAG 1 FEBRUARI AXEL Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; BRESKENS Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; De Uitkomst, 13.30 uur: Kaarten, creatieve middag, soos; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen, ANBO'köërsbal; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO hand werken; 14.30 uur: Gymnastiek; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Schieting; 13.15 uur: Biljarten, handwerken; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; HULST De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, compute ren; 9.30 uur: Tekenen;10.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur; Biljarten, computeren; 13.30 uur: Schaken; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.00 uur: Beauty salon ;13.30 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnas tiek; Bibliotheek, 13.30 uur: Voorleesfeest voor peuters en kleuters; OOSTBURG Pro Rege, 19.00 uur: Taiji voor beginners; 20.00 uur: Taiji voor gevorderden; OSSENISSE Hof ter Nesse, 20.00 uur: Countryline-dan- ce; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, joke ren, rummicub; SAS VAN GENT De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; StAlbert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten, kaarten; De Speije, 10.00 uur: Koffie met SINT - JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, volks dansen, biljartles; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 15.00 uur: Spaans 19.30 uur: Repetitie toneel; SLUISKIL Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gyrri- Amsterdam. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen gaf De Vleesschauwer in 2005 de opdracht de geschiede nis van de waterschappen in het midden én westen van Zeeuws- Vlaanderen te beschrijven. „Het was nooit de bedoeling van het eerste deel een wetenschappelijk boek van te maken. De VU was ook bij het project betrokken. Pro fessor Guus Borger vond mijn ma nuscript proefschrift-waardig. Ik heb het daarop omgewerkt. Het is het eerste proefschrift over polder en waterschapsgeschiedenis in Ne derland." De Vleesschauwer treedt met zijn boek in een rijke traditie. Elisabeth Gottschalk is één van zijn illustere voorgangers, evenals Adrie de Kra ker. Zij hebben ieder een deel van de rijke Zeeuws-Vlaamse land- nastiek, volksdansen; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Biljarten, biljartles, jeu de boules; 09.00 uur: Recreatief volksdan sen; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; De Hoeve, 19.30 uur: Bingo; Revalidatiecentrum de Wielingen, 17.30 uur: Meditatie; Dansschool Kiel, 13.45 uur: Dansen voor 50+; VOGELWAARDE Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. HULST - In één van de vitrinekas ten van de bibliotheek Hulst ligt een kleine collectie van het ge meentearchief Het zijn foto's en kaarten, die een beeld geven van wat verdween in het gebied Bier kaai en Vismarkt. Te zien zijn onder meer de oude Bierkaaistraat, de Vismarkt met de huizen voordat de winkel van Wil- king er was en het pan Wilking zelf Ook liggen er bouwtekenin gen uit 1925 en 1973 van respectie velijk de voormalige garage van Kerckhaert en Morres. Deze ministentoonstelling is tot 1 maart te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52