Interesse in Kustlab groeit zeeland25 Innovatief project DCL&WIN 0909-5010558 Knokke bang voor verzanding Zwin door aanleg strekdammen Vogelkijkhut afgebrand bij De Blikken in Zeeuws-Vlaanderen TERTO woensdag 1 februari 2012 mi ii it li iBnnmww»Hwaiw wwxaxxmBumBastaaammmBBmmmi Het Kustlaboratorium wil nieuwe en bestaande vormen van aquacultuur combineren met een aantrekkelijk landschap. Ook kustveilighheid speelt een rol in het project. Het 'Kustlab' wordt in 2013 bij Burghsluis aangelegd. Twee jaar nadat de Nationale Postcodeloterij bekend maakte ruim zes miljoen euro uit te trek ken voor het Kustlaboratorium, is het nog een oase van rust op de beoogde locatie. Achter de schermen zijn de voorbereidin gen echter al in volle gang. door Joeri Wisse Met hetKustlabora torium wil Stich ting Het Zeeuwse Landschap bewij zen dat aquacul tuur op land ook mooi kan zijn. Sterker nog, het project heeft po tentie om uit te groeien tot een -bescheiden- attractie. Wat dat betreft had directeur Mar ten Hemminga van het. Zeeuwse Landschap zich geen betere plek kunnen wensen. De Kop van Schouwen is misschien wel het meest toeristische stukje Zeeland. Bovendien is het 45 hectare meten de stuk land goed te zien voor wie de stormvloedkering af komt rij den. Ook uit landschappelijk oog punt is het een logische plek, stelt Hemminga. „Het sluit mooi aan op de natte inlagen die je overal langs de zuidkust van Schouwen vindt", zegt hij. Om de kweekvij vers een aantrekkelijk uiterlijk te geven, zorgt de natuuroganisatie voor een groene 'aankleding'. „On ze insteek is dat Kustlab harmoni eert in het bestaande landschap." Belangrijk vindt Hemminga ook dat het gebied 'beleefbaar' wordt. „Dwars door het gebied loopt de Groenlandsweg. Die blijft gewoon Kustlaboratorium biedt gespreid bedje aan onder nemers die willen star ten met aquacultuur bestaan. Ook willen we paden aan leggen, zodat je er doorheen kunt lopen." Overigens moeten mensen een niet al te idyllisch beeld van het project koesteren. „We moeten niet doen alsof het natuurlijke vij vertjes worden, het zal duidelijk zijn dat er gewerkt wordt", zegt Hemminga. De projectleider van het Kustlab voorziet een span ningsveld. „Hoe laten we commer ciële kweek plaatsvinden en hou den we het landschap overeind? Het is zoeken naar een balans tus sen economie en ecologie." Het Zeeuws Landschap staat straks in voor de kwaliteit van het landschap, maar het economische succes van het Kustlaboratorium ligt in handen van de onderne mers. Om bedrijven alvast warm te maken, hield Het Zeeuwse Land schap eind vorig jaar een 'werkbij eenkomst' op Neeltje Jans. De tien tallen aanwezige ondernemers wa ren 'enthousiast' maar ook 'af wachtend', zegt Hemminga. „Ze willen bijvoorbeeld weten welk water er precies is, hoe zout het is." Vragen waar hij geen pasklaar antwoord op heeft, omdat onder meer nog wordt onderzocht hoe het zeewater de polder wordt inge laten. „Het mooiste zou zijn als je geen pomp nodig hebt, maar dat het wa ter in de bassins met de bewegin gen van het getij wordt ververst", zegt hij. Wat er precies in de vij vers wordt geteeld of gekweekt, is uiteindelijk aan de ondernemers. Hemminga kan zich voorstellen dat er beproefde teelten terugko men in het Kustlab, maar ziet ook ruimte voor nieuwe experimen ten. „Bijvoorbeeld de opkweek van jonge mosselen." Van de 45 hectare wordt ruim de helft benut voor aquacultuur. De eerste partij die straks aan de slag gaat is Stichting Zeeuwse Tong. door Martijn de Koning KNOKKE-HEIST - Het gemeentebe stuur van Knokke-Heist is bang dat de aanleg van strekdammen bij Cadzand-Bad leidt tot verzanding in natuurgebied Het Zwin. Daar moet onderzoek naar gedaan wor den, vinden de Vlamingen. Dat heeft het college van de Vlaamse kustgemeente laten weten aan het Sluise gemeentebestuur. Waterschap Scheldestromen wil de dammen van enkele honder den meters lang in 2014 aanleggen als onderdeel van kustversterkings- werkzaamheden. De Stichting Pro motie Cadzand sprong erop in door een plan te maken voor de aanleg van een jachthaven in een kom van één van die dammen. De financiering daarvoor is zo goed als rond. Volgens Knokke-Heist is er grote kans dat de aanleg van de dam men leidt tot verzanding van het nabijgelegen natuurgebied Het Zwin. De gemeente wijst erop dat de uitbreiding van de haven bij Zeebrugge de afgelopen jaren een zelfde gevolg voor Het Zwin had. Het gemeentebestuur meldt in een bericht aan de eigen bevolking overigens niet duidelijk dat de aan leg van de strekdam noodzakelijk is voor de veiligheid. De gemeente suggereert daarmee dat de dam men er komen om de aanleg van de jachthaven mogelijk te maken. Dat is niet zo: het plan voor de ha ven springt enkel in op de komst van de strekdammen. Het Knokse gemeentebestuur heeft overigens ook concrete aan merkingen op de komst van de jachthaven: het verkeer tussen Westkapelle en Retranchement zou drukker worden, wat vraagt om maatregelen. Opvallend is dat in Vlaanderen meteen ook de roep klinkt om de geplande uitbreiding van Het Zwin uit te stellen tot duidelijk is wat de gevolgen zijn van de aanleg van de strekdammen. De gedachte dat de aanleg van de dammen en de jachthaven nu gebruikt worden om de uitbreidingsplannen voor Het Zwin te dwarsbomen, is dus snel gevormd. In Vlaanderen is im mers nogal wat weerstand tegen de vergroting van het natuurge bied. Schepen Maxim Wellens van Knokke-Heist ontkent dat het om zo'n 'politiek spel' gaat. „Wij ma ken geen bezwaar: niet tegen de dammen, die er toch wel komen, en al helemaal niet tegen de jacht haven. De komst daarvan is goed voor onze regio. Wij zijn 500 pro cent voor de aanleg ervan. Maar wij vinden wel dat we recht heb ben om te wijzen op aandachts punten." VLISSINGEN Tweede editie van ZeelandMaritiem In Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissingen wordt morgen vanaf 15.00 uur de tweede ZeelandMari tiem gehouden. Vier keer per jaar kunnen het Zeeuwse maritieme be drijfsleven, onderwijs en overhe den elkaar ontmoeten. Initiatiefne mer is de Vereniging van Oud Leer lingen. Speciale gast is oud-minis ter Tineke Netelenbos. OOSTKAPELLE Natuurspreekuur in Terra Maris In Terra Maris in Oostkapelle wordt vandaag het natuurspreek uur 'Daar vraag je me wat' gehou den. Het gratis natuurspreekuur in de ontvangsthal begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Tijdens deze maandelijks terugkerende ac tiviteit kunnen de bezoekers vra gen stellen over eigen natuurvond- sten en waarnemingen aan biologe Betty Ras. ZIERIKZEE Strijd op rollerbank over 500 meter in Biet Café De Biet houdt zondag 5 februa ri een rollerbankwedstrijd in sa menwerking met de Stichting Wie lersport Zierikzee en Rijwiel Toer club Schouwen-Duiveland. Er wordt in koppels van twee tegen el kaar gestreden over een afstand van 500 meter. De wedstrijd begint om 15.00 uur en de finale rond 19.00 uur. door Martijn de Koning OOSTBURG - De vogelkijkhut bij na tuurgebied De Blikken, in de drie hoek tussen Oostburg, Groede en Nieuwvliet, is maandagavond afge brand. De brandweer was.binnen een kwartier ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het gebouwtje helemaal verloren ging. Eigenaar Het Zeeuwe Landschap gaat uit van brandstichting. Volgens districtbeheerder Fred Schenk gaat het om één van de best bezochte kijkhutten van de re gio. „De post werd dagelijks be zocht. In De Blikken zitten veel bij zondere vogels." Het Zeeuwse Landschap heeft wel vaker te maken met vandalisme in de verschillende kijkposten, die vaak erg afgelegen liggen. „Maar dan gaat het om dingen als een af gebroken plank", zegt Schenk. „Brandstichting maken we zelden mee. Anderhalf jaar geleden is het eens voorgekomen op Noord-Beve- land. Maar hier is het gelukkig nog nooit gebeurd." De stichting is niet verzekerd. Vt IP I A lAfi I Al Bel naar: €0,60 per gesprek Avontuurlijk kamperen in luxe tenten w.v. €349,- Voorwaarden: Reserveren is verplicht. Op basis van eigen vervoer. Op basis van logies. Voor meer informatie: www.tentocamp.nl Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 ie ó,eo per gesprek). Toets uw telefoonnummer in en de code die staat bij de vakantie van uw keuze. U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 2 februari 2012. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595) 1 x een vakantie van 16-6 t/m 23-6 op camping Les Grottes De Roffy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47