Geriefelijke laagbouw tussen hoogstammen 221 zeeland Partij haakt af in plan De Zaete 'Straatrovers sloegen niet alleen toe in Goes' Plannen voor één Zeeuwse VVV Stemmen staken over speelbos in Den Inkel Begonnen in Hansweert woensdag 1 februari 2012 85RSSC«gSHSKieZ»gZZSBSÏ5SRi$3£3!35a®egfij5»iSS3&«Bg3 door Lilian Dominicus KRUININGEN - Projeaontwikkelaar AM Zeeland is afgehaakt in het plan om het gebied rondom De Zaete in Yerseke te herontwikke- len. Dat zei wethouder Hans de Kunder (CDA, gebiedsontwikke ling Yerseke) gisteravond in de be- sluitraad van Reimerswaal. De gebiedsontwikkeling komt niet in gevaar, meldde hij er direct bij. „Direct na het telefoontje van AM Zeeland deze week, belde ik met de heer Sips van Top Level Deve lopment en die heeft mij verze kerd dat hij verder met het project gaat." Volgens De Kunder is AM Zeeland weggevallen omdat het hoofdkan toor AM Nederland door de econo misch moeilijke tijden heeft veror donneerd dat nieuwe projeaen niet meer worden aangenomen. „De Zaete valt daar ook onder, ter wijl AM Zeeland onverminderd en thousiast is over het plan", ver klaarde De Kunder. Woordvoerders van diverse frac ties gaven aan dat ze blijven gelo ven in het slagen van het project. „Het wegvallen van AM is een te- MIDDELBURG - Twee van de vijf Walcherse jongens die vorige week werden aangehouden voor een straatroof in Goes hebben vol gens de politie nog meer op hun- kerfstok. Ze zouden ook betrok ken zijn bij een overvalpoging op 20 december vorig jaar in de Euro palaan in Middelburg. Daarbij had den ze het gemunt op een 56-jari- ge Middelburger. Volgens de poli tie wilde die man wat spullen in zijn auto leggen. Twee van de jon geren zagen dat en dwongen hem onder bedreiging van een scherp voorwerp om weer naar zijn wo ning terug te keren. Een van de twee liep met hem mee. De twee de bleef op de stoep staan wach ten. Volgens de politie zag de man Twintig jaar geleden begon Marianne van Meer een hospice in Hansweert. Het initiatief toonde een behoef te aan. Bij de ingebruikname van het hospice in Goes, trok een stoet van betrokkenen te voet van Hansweert naar het nieuwe Clarahofje in Goes. genvalier, maar we hebben er alle vertrouwen in dat de heer Sips van Top een nieuwe marktpartij kan vinden", sprak CDA'er Peter Koeman. Zowel het CDA als de SGP deed een oproep aan het Y^rsekse be drijfsleven om ook hun steentje bij te dragen aan het project. „Als de bedrijven er collectief geld in stoppen, vergroot dat de kans van slagen", zei Koeman. De voltallige raad stemde daarom ook in met een amendement van Christenunie, PvdA, CDA en SGPL Dat behelst een voorstel om 150.000 euro vrij te maken, zodat de toekenning van een Europese POP-subsdidie kan worden zeker- gesteld. Om het geld daadwerkelijk te ontvangen, is co-financiering no dig. De raad stemde verder unaniem in met het voorstel om de grond die nodig is voor de bouw van ap partementen, een 'maatschappe lijk programma', studentenhuisves ting en uitbreiding van onder zoeksinstituut Imares te verkopen voor 1,5 miljoen euro. In een eerder stadium stapte wooncorporatie R&B Wonen ook al uit het projea. door Mieke van der Jagt Bewoners heten ze, de mensen die in hospice Het Clarahofje verblijven. Niks cliënten, niks patiën ten maar bewoners. Want Het Cla rahofje mag dan een voor het AW BZ erkende instelling zijn, deels worden betaald uit WMÓ-gelden, het is toch vooral een thuis en zo moet het ook voelen. Hoewel men sen gemiddeld maar drie weken in een hospice wonen, moet er opti male veiligheid en geborgenheid zijn. Het is waarachtig niet de minst belangrijke tijd in je leven: de periode vlak voor het einde. En dan gaat het niet alleen om de be woners zelf, maar ook om hun naasten. Die heten in Het Clarahof je gewoon: de familie. Toen Marianne van Meer twintig jaar geleden in Hansweert Het Cla rahofje opende, was het het derde hospice in Nederland. De initiatief neemster liet zich inspireren door de heilige Clara, die zich op haar beurt weer geinspireerd wist door haar tijdgenoot Franciscus van As- sisië. Compassie is het begrip dat de leerstellingen van Franciscus en Clara het beste omschrijft en het was ook voor Marianne van Meer de grote drijfveer. „Nog steeds, hoor", zegt jacomien Marinussen, coördinator van de vrijwilligers. Achter de schermen verzet ze nog steeds bergen werk." De vonk van Marianne van Meer kon nog veel meer mensen aanste ken toen nog geen twee jaar gele den bij het Tiendenplein in Goes het nieuwe Clarahofje werd geo pend. Verpleegkundige Annema- rie de Koster en Jacomien Marinus sen voelen het allebei: „Van dit werk krijg je ongelofelijk veel ener gie." Het hospice in Goes, een geriefelij ke laagbouw in een ruime tuin tus sen hoogstamffuit en oude bo men, lijkt in niets op een zieken huis. Volgens Annemarie de Kos ter moet de sfeer die van thuis zo toch nog kans zijn voordeur dicht te duwen voor zijn belager ook binnen was. De politie gaf gisteren ook meer details over de Goesé straatroof. De vijf jongeren uit de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen waren op 19 januari in Goes en duwden op de Oostsingel een 48-jarige vrouw van haar fiets zodat zij viel. Volgens de politie be dreigden de vijf jongeren haar ver volgens met een stroomstootwa pen en eisten ze dat ze hen geld zou geven. Toen eer) man met een hond aan kwam lopen, gingen ze er vandoor. Later konden de vijf, 15 tot 16 jaar oud, worden opge pakt. Ze zitten in Torentijd en zijn in verzekering gesteld voor verder onderzoek. Vanuit de huiskamers kijken bewoners op een deel van de tuin met aan een kant een vijver en aan de andere kant oude hoogstamfruitbomen. dicht mogelijk benaderen, maar het heeft ook veel weg van een vijf sterren hotel. Leidinggevende Jos Arts: „Er zijn weieens mensen die denken dat ze het niet kunnen be talen om in de laatste fase van hun leven hier te wonen. Maar echt iedereen kan hier terecht We maken in niets onderscheid. Hier kom je zoals je bent, christen, mos lim, hindoe of geen geloofsovertui ging, arm of rijk; maakt niet uit." In het Clarahofje zul je niet mee maken dat er in alle vroegte een zuster met een thermometer en een bloeddrukmeter komt binnen zetten. „Wij bewegen met de be woners mee, niet andersom. Als ie mand midden in de nacht een hap je wil eten, moet dat kunnen. Wil hij een gesprek of een praatje ma ken; prima. De privacy moet te allen tijde gegarandeerd zijn, naas ten moeten altijd toegang kunnen hebben maar restricties zijn ner gens voor nodig." Annemarie de Koster weet dat behalve ruimte en veiligheid vooral palliatieve zorg een voorwaarde is om het motto waar te maken: 'Het hospice kan geen dagen aan het leven toevoe gen, maar wel leven aan de dagen.' Vrijwilligster Jennie Koene merkt het ook: „Als heel veel zorgen wor den weggenomen, als pijn kan worden bestreden en als de omge ving open staat, komt er ruimte om te leven. Onze bewoners berei den zich voor op het einde, dus er is sprake van alle emoties: boos heid, verdriet, angst maar ook be rusting, vertrouwen en dankbaar heid. Voor alles is ruimte ook als die emoties bij de familie ont staan. Mensen komen hier om te sterven, maar er wordt heel intens geleefd." Het Clarahofje viert vrij dag het 20-jarig jubileum met een symposium over compassie in Kioetinge. ssmms^iBsssBssssmsss^ssi^seazisissimsaBss door Luc Oggel GOES - De VW's willen hun sa menwerking op bepaalde terrei nen formaliseren. Onderzocht wordt of er gekomen kan worden tot één Zeeuwse VW. Eén en ander is nog zeer prema tuur, zegt directeur Lilian Aussems van de VW Zuid-Beveland en Tholen. „Alle modellen zijn nog mogelijk, maar het idee is om naar buiten toe meer één stem te heb ben." De VW's doen al heel veel sa men, maar toch gebeurt er volgens Aussems nog heel veel ad hoe. „Elk kantoor heeft ook zijn eigen belangen, doelgroep en markt. Die regionale promotie zal ook blijven, want daar zijn afspraken over ge maakt. Maar dat elk kantoor nu zelf nog veel ad hoe doet, is te kost baar." Als voorbeeld noemt Aus sems de verschillende beurzen waar VW's present zijn. „Wij als VW Zuid-Beveland en Tholen zet ten niet echt in op kusttoerisme, want je hebt hier geen grote stran den. Maar toeristen zoeken niet op eiland als ze naar Zeeland willen, dus je kunt je op beurzen beter als één VW presenteren en heel Zee land." Dé 'fusieplannen' zullen zich dus in eerste instantie op de promotio nele activiteiten van de VW zelf richten, zoals de website. „Dat lijkt ons redelijk", zegt Aussems. Voor personeel hebben de plannen voorlopig ook geen gevolgen. Aus sems verwacht niet dat de indivi duele regionamen zullen worden opgeofferd. „Maar ik zeg niet dat dat nooit gaat gebeuren. We begin nen nu met beurzen en de websi te, maar je kunt dat ook zien als een soort groeimodel waarin je steeds Op dit moment zijn er in Zeeland vier verschillende VW-regio's: Schouwen-Duiveland, Walcheren en Noord-Beveland, Zuid-beve land en Tholen en Zeeuws-Vlaan deren. Er zijn kantoren in Zierik- zee, Renesse, Burgh-Haamstede, Kamperland, Veere, Vrouwenpol der, Oost- en Westkapelle, Dom burg, Vlissingen, Goes, Yerseke, Sint-Maartensdijk, Hulst, Terneu- zen, Breskens en Cadzand. Ook zijn er nog diverse infopunten. door Lilian Dominicus KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal zal nog een keer bij elkaar moeten komen om te stemmen over het voorstel om een natuurspeelbos en -educatiepad aan te leggen. Door afwezigheid van CDA-raads- lid Peter Polderdijk gisteravond was er een even aantal raadsleden in de besluitraad aanwezig. Zo kon het gebeuren dat negen raadsleden voor en negen tegen stemden. Leefbaar Reimerswaal, WD, Lijst Laban en CDA vinden de uitgave van 40.000 euro in deze econo misch zware tijden niet verant woord. PvdA en Christenunie wa ren voor. De grootste verdeeldheid lag bij de SGP-fractie, met zowel raadsleden vóór als tegen. Andries Jumelet van de Christen- Unie zei schoorvoetend mee te gaan met het voorstel, dat ooit be gon als een plan voor een grote centrale speeltuin. Dat is afgeketst omdat de gemeente de grondaan koop niet rond kreeg. Het onder zoeksgeld dat daar nog van over is, wil het college nu gebruiken voor het natuurspeelbos. Jumelet: „We zitten hier mee in onze maag, over de veiligheid zijn we niet gerust. Maar we hebben de kiezer wel be loofd een speeltuin aan te leggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44