De mooiste plekjes volgens B en W Nieuwe inwoners 24l Zee, bos en rust trekken Straks sneller van vmbo naar hbo Straatrovers hebben meer op hun kerfstok a 'il'; _L£ woensdag 1 februari 2012 B en W en de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heten jaarlijks een aantal nieuwe inwoners welkom met een praatje, een hapje en een drankje. „Wat leuk. Dat doen ze echt nergens anders", zei een nieuwe Schouwen-Duivelandse Wat zijn de favoriete plekken van het college van B en W? Voor nieuwe inwoners wordt dit geheim in vier korte filmpjes onthuld. De PZC vindt dat alle Schouwen-Duivelanders, voor zo ver geïnteresseerd, hiervan ken nis mogen nemen. door Ton van den Nouweland Gerard Rabelink wordt geïntrodu ceerd aan de hand van zijn portefeuille openbare orde, veilig heid en representatie In beeld ko men onder meer Renesse en het Zierikzeese Havenplein, waar de burgemeester Sinterklaas ont vangt. De camera zoomt in op een bankje aan het Verklikkerpad in de duinen. „Van hier zie je op een fantastische manier de zee. Al sinds 1962, toen ik nog een menne- ke was, kwam ik met vakantie naar Westenschouwen. We zijn er altijd blijven komen." Gilles Houtekamer verschijnt in beeld. Dan volgen plaatjes van de Victoriakliniek, het Welzijnshuis, De Zuidhoek, een bietenrooier en de haven van Bruinisse. Houtekamer poseert trots voor het beeld van de mossel op het haven plateau. „Bruinisse is een belangrij ke plaats in mijn leven. Ik woon er en had tot voor enkele jaren een fruitteeltbedrijf in de Bruinisser polder. Ik heb visserij in mijn por tefeuille. Dat gaat over de natuur. De mosselkweek en de agrarische sector draaien mee in de seizoe nen." Op verzoek legt Houtekamer uit waarom Bruinisse de Republiek wordt genoemd: „De vroegere ge meenten hadden allemaal een kroon in hun wapen. Het wapen van Bruinisse had geen kroontje. Daarom noemden de Bruënaren hun dorp de Republiek." Wim Stoutens werk wordt uitge legd met plaatjes van draglines, de Milieustraat, appartementen aan de Sandströmlaan in Zierikzee, de Pontes Pieter Zeeman en de Dikke Toren. Stouten scharrelt wat heen en weer langs de Oosterschelde- dijk bij Viane, zijn favoriete plek. „De Slikken van Viane vormen de parel van de Oosterschelde heb ik eens in de krant gelezen. Dat vind ik zelf ook. Er worden zeekraal en lamsoren gekweekt. Er loopt een Muraltmuur over de dijk en daar achter ligt een fietspad. Zelf woon ik achter deze dijk. Dat scheelt na tuurlijk ook." Ad Verseput wordt voorgesteld met beelden van natuurgebied Tu reluur, de Plompe Toren, sporthal Onderdak, het Business Park, Zee- Iandia 'en O'moda. Zijn favoriete plek is duinovergang Het Watergat bij Renesse. „De duinen zijn hier breed, het strand is breed. Op de Wethouder Wim Stouten op zijn favoriete plek: de Oosterscheldedijk bij Viane. Daar waar de overige colle geleden uitsluitend solo in beeld komen, ver schijnt Verseput in gezelschap van een zwartharige ambtenares op het scherm. Het uitzonderlijke hiervan ontgaat Gilles Houteka mer niet. „Ad doet een Blekertje," grapt hij met verwijzing naar staatssecretaris Henk Bleker en zijn jonge geliefde. De overige col legeleden schieten in een lachstuip en Verseput krijgt een kleur als hij opstaat om vragen van het publiek te beantwoorden. „Het was de re gisseuse van de filmpjes. Waarom ze bij mij wel in beeld komt en bij de anderen niet, is me een raad sel," verklaart de wethouder later. Burgemeester Gerard Rabelink spreekt in de hal van het gemeentehuis 150 nieuwe inwoners toe. Het waren vooral gepensioneer den die maandagavond in het gemeentehuis werden ontvangen als nieuwe inwoners van Schouwen-Dui- veland. „Omdat ik mijn man hier heb ontmoet,'" motiveert een vrouw haar komst naar het eiland. „Schou wen heeft alles. Zee, bos en rust," vertelt een ex-inwoonster van Veenendaal. En haar man valt bij: „Ik dacht eerst: welk weldenkend mens gaat er nou in Zeeland wonen. Nu denk ik dat ik het veel eerder had moe zandplaat liggen zeehonden. Deze plek is met de auto vrijwel niet te bereiken. Daarom is de recreatie druk hier minder. Mijn vrouw en ik wandelen hier vaak. Vroeger werd er geschaatst op de rekes, zoetwaterpiassen in de duinen." MIDDELBURG - Twee van de vijf Walcherse jongens, die vorige week werden aangehouden voor een straatroof in Goes, hebben vol gens de politie nog meer op hun kerfstok. Ze zouden ook betrok ken zijn bij een poging tot een overval op 20 december van het vorige jaar in de Europalaan in Middelburg. Daarbij hadden ze het gemunt op een 56-jarige Mid delburger. Volgens de politie wilde die man die dag wat spullen in zijn auto leg gen. Twee van de jongens dwon gen hem vervolgens, onder bedrei ging van een scherp voorwerp, om weer naar zijn woning terug te ke ren. Een van die twee liep met hem mee. De tweede bleef op de stoep staan wachten. De man zag toch nog kans zijn voordeur dicht te duwen voor zijn belager binnen was. Die gaf vervolgens wel nog enkele klappen op de voordeur en liep samen met zijn kompaan weg, richting de Euromarkt. Bij de straatroof van vorige week in Goes duwden de vijf, tussen de 15 en 16 jaar oud, op de Oostsingel een 48-jarige vrouw van haar fiets. Van het slachtoffer werd vervol gens onder dreiging van een stroomstootwapen geld geëist. De jongens vluchtten toen een man met hond kwam aangelopen. GOES - Jongeren die na de zomer vakantie van 2012 aan een vmbo opleiding beginnen aan het Edu- delta College in Goes kunnen na zes jaar doorstromen naar het ho ger beroeps onderwijs. Nu duurt zo'n combinatie van vmbo en mbo nog minimaal ze ven jaar. „Dat is dus een jaar snel ler", zegt locatiedirecteur Jeroen van Drie. „Via vmbo en havo duurt het zes jaar. Maar onze oplei ding is speciaal voor jongeren die praktisch ingesteld zijn, maar wel de hersenen hebben om uiteinde lijk hoger beroepsonderwijs te vol gen." De vmbo-ers volgen de gemengde leerweg. Het is mogelijk om - door een extra vak te volgen - een diplo ma op een niveau hoger te halen. De nieuwe opleiding combineert een praktisch groen vak met be drijfskunde. „We leiden op tot groen ondernemersschap. Leerlin gen kunnen als ze klaar zijn akker bouwer worden, of fruitteler of een bloemenwinkel beginnen. Om dat succesvol te doen heb je onder nemersvaardigheden nodig. De kracht van onze opleiding is dat leerlingen - ook als ze niet in de groene sector terecht komen - wel aan de bak kunnen met die onder nemersvaardigheden." Het Edudeltacollege - het voorma lige groencollege - heeft nu ook al vmbo en mbo onder één dak. „Dat is een groot voordeel bij het Starten van zo'n opleiding", vindt Van Drie. „Het is voor ons makke lijker te realiseren voor scholen die vmbo of mbo los aanbieden." Edu- delta is net als alle andere groenop- leidingen een vreemde eend in de bijt: het valt onder het ministerie van Eli (Landbouw) en niet onder dat van Onderwijs. Daarom zit het groenonderwijs niet bij het ROC. De school wil na de zomer met één klas leerlingen van start. Vol gens Van Drie is de belangstelling groot. Edudelta is niet de eerste school in Nederland die een ver kort traject naar het HBO aan biedt. „In het land is het op een aantal plaatsen een groot succes. Dit biedt echt perspectief Vooral voor leerlingen die op zich een pri ma score hebben bij de citotoets, maar liever lekker praktisch willen leren. Daar zijn er inderdaad best veel van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40