'Interesse in Kustlab groeit' M Innovatief project Meiden scoren voor Kika 23 Gemeente gaat aan de slag met planvorming Voorronde Skill Talents woensdag 1 februari 2012 Het Kustlaboratorium wil nieuwe en bestaande vormen van aquacultuur combineren met een aantrekkelijk landschap. Ook kustveilighheid speelt een rol in het project. Het 'Kustlab' wordt in 2013 bij Burghsluis aangelegd. Twee jaar nadat de Nationale Postcodeloterij bekend maakte ruim.zes miljoen euro uit te trek ken voor het Kustlaboratorium, is het nog een oase van rust op de beoogde locatie. Achter de schermen zijn de voorbereidin gen echter al in volle gang. door Joeri Wisse et het Kustlabora torium wil Stich ting Het Zeeuwse Landschap bewij zen dat aquacul tuur op land ook mooi kan zijn. Sterker nog, het project heeft po tentie om uit te groeien tot een -bescheiden- attractie. Wat dat betreft had directeur Mar ten Hemminga van het Zeeuwse Landschap zich geen betere plek kunnen wensen. De Kop van Schouwen is misschien wel het meest toeristische stukje Zeeland. Bovendien is het 45 hectare meten de stuk land goed te zien voor wie de stormvloedkering af komt rij den. Ook uit landschappelijk oog punt is het een logische plek, stelt Hemminga. „Het sluit mooi aan op de natte inlagen die je overal langs de zuidkust van Schouwen vindt", zegt hij. Om de kweekvij vers een aantrekkelijk uiterlijk te geven, zorgt de natuuroganisatie voor een groene 'aankleding'. „On ze insteek is dat Kustlab harmoni eert in het bestaande landschap." Belangrijk vindt Hemminga ook dat het gebied 'beleefbaar' wordt. „Dwars door het gebied loopt de Groenlandsweg. Die blijft gewoon bestaan. Ook willen we paden aan leggen, zodat je er doorheen kunt lopen." Overigens moeten mensen een niet al te idyllisch beeld van het project koesteren. „We moeten niet doen alsof het natuurlijke vij vertjes worden, het zal duidelijk zijn dat er gewerkt wordt", zegt Hemminga. De projectleider van het Kustlab voorziet een span ningsveld. „Hoe laten we commer ciële kweek plaatsvinden en hou den we het landschap overeind? Het is zoeken naar een balans tus sen economie en ecologie." Het Zeeuws Landschap staat straks in voor de kwaliteit van het landschap, maar het economische succes van het Kustlaboratorium ligt in handen van de onderne mers. Om bedrijven alvast warm te maken, hield Het Zeeuwse Land schap eind vorig jaar een 'werkbij eenkomst' op Neeltje ]ans. De tien tallen aanwezige ondernemers wa ren 'enthousiast' maar ook 'af wachtend', zegt Hemminga. „Ze willen bijvoorbeeld weten welk water er precies is, hoe zout het is." Vragen waar hij geen pasklaar antwoord op heeft, omdat onder meer nog wordt onderzocht hoe het zeewater de polder wordt inge laten. „Het mooiste zou zijn als je geen pomp nodig hebt, maar dat het water in de bassins met de be wegingen van het getij wordt ver verst", zegt hij. Wat er precies in de vijvers wordt geteeld of gekweekt, is uiteindelijk aan de ondernemers. Hemminga kan zich voorstellen dat er beproef de teelten terugkomen in het Kust- Kustlaboratorium biedt gespreid bedje aan onder nemers die willen star ten met aquacultuur Kustlaboratorium lab, maar ziet ook ruimte voor nieuwe experimenten. „Bijvoor beeld de opkweek van jonge mos selen." Van de 45 hectare wordt ruim de helft benut voor aquacul tuur. „Het idee is dat we percelen van drie a vijf hectare gaan uitge ven. Een groot voordeel voor star tende ondernemers is dat de infra structuur al helemaal gereed is." De eerste partij die straks aan de slag gaat is Stichting Zeeuwse Tong. „We doen dit project samen met hen", legt Hemminga uit. Aan de voet van de Zeelandbrug heeft het proefbedrijf al een schat van er varing opgedaan met aquacultuur in" de open lucht. Die kennis wordt nu benut in het voortraject en straks in de uitvoering. Het zoute experiment mag niet ten koste gaan van de bestaande landbouw. Daarom vindt er mo menteel uitgebreid onderzoek plaats naar de mogelijke invloed op het grondwater. Om het zoute water in het Kustlaboratorium goed te scheiden van het zoete grondwater, zijn diverse boringen verricht in het plangebied. „Boe ren in de omgeving mogen geen overlast ondervinden." Twee jaar na het binnenha len van de miljoenensubsi die van de Nationale Postco deloterij en één jaar nadat Het Zeeuwse Landschap bekend maak te overeenstemming te hebben be reikt met een melkveehouder over de aankoop van 45 hectare grond, bereikt het Kustlaboratorium deze week opnieuw een mijlpaal. Het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duive- land toonde zich al enthousiast over het project, maar heeft nu of ficieel 'ja' gezegd tegen de komst van het Kustlab. „De verdere uit werking van het plan kan nu be ginnen. In de tweede helft van het jaar kan de aanpassing van het be stemmingsplan beginnen", zegt wethouder Ad Verseput. Volgens hem past het project goed in de toekomstvisie van de gemeente. Afhankelijk van het verloop van de procedures, kan in 2013 begon nen worden met de aanleg van het basisontwerp en de eerste kweek vijvers. In dat jaar moet er ook een informatiecentrum worden ge bouwd. Het Kustlab moet in 2014 en 2015 zijn voltooiing naderen. Volgens Het Zeeuwse Landschap is het project geslaagd als het Kust lab elders navolging vindt. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Ze zijn er nog hele maal 'happy' van. Saskia Mulder (10), Eline (10) en Marion (12) Post- ma en Anouk Wolters (12) van de Helcherseeschool in Scharendijke hebben met hun Kika Girl Actie een plekje veroverd bij de opna men zaterdag van Zapp Live in Hil-* versum. Aansluitend wonen zij de première bij van de film 'Achtste- Groepers Huilen Niet' in Amster dam. De vier meiden hebben met een lange lijst acties 1917 euro binnen weten te halen voor Kika (Kinde ren Kankervrij), een organisatie die fondsen werft voor de zeven kinderkankercentra in Nederland. Er deden tientallen kinderen mee, maar de Scharendijkse Kika Girl Actie werd - met nog twee andere winnaars - uitverkoren voor de op names zaterdag en de première. „Spannend hoor, vooral omdat het live is. Er kan dan van alles ge beuren", blikt Saskia Mulder voor uit. Tijdens die uitzending (te zien za terdag 4 februari op Nederland 3, vanaf 8.45 uur) wordt ook de hoofdprijswinnaar bekend ge maakt. Die wacht nog wat extra spektakel tijdens het dagje uit. De hoofdprijswinnaars mogen samen met de juryleden in een busje van Den Haag naar Amsterdam. De meiden uit Scharendijke zijn kanshebber, denkt Saskia. „Ja, we maken echt wel kans. We hebben het meeste van iedereen opge haald en waren ook best wel origi neel." Maar mocht de eindstand anders uitpakken, dan is het vier tal van de Helcherseeschool toch tevreden. „We zijn hier superblij mee", zegt Saskia. „We zitten echt nog in de happysfeer." Na bij Zapp Live iets te hebben ge zien over de Actie voor Kika heb ben de meiden direct hun mou wen opgestroopt. Zij verkochten onder meer spulletjes bij de super markt, hielden een flessenactie en een Kikamiddag met sponsorloop. „We hebben er best veel voor moe ten doen, maar het was ook heel erg leuk." www.actievoorkika.nl KRABBENDIJKE - Zesentwintig teams van vmbo-leerlingen probe ren vandaag het beste in zichzelf naar boven te halen tijdens de Zeeuwse voorronde van de vm- bo-vakwedstrijd Skills Talents. De deelnemers zijn afkomstig van één van de vier Calvijn College-loca ties in Zeeland en van het CSW. Gestreden wordt in de categorieën Bouwen Wonen en Interieur, elek trotechniek, handel en administra tie, horeca, metaaltechniek, theore tische leerweg en zorg en welzijn. De winnaars doen mee aan de re gionale finale in Rotterdam op 15 maart. Twee dagen daarna volgt de landelijke finale ook in Rotterdam. BURGH-HAAMSTEDE Teenage Party en Rock Reunion Night In Big-S wordt vrijdag 3 februari een Teenage Party gehouden. Tie ners van 12 tot en met 15 jaar, die nog niet naar Renesse mogen, kun nen in Big-S terecht van 20.30 tot 23.00 uur. Er is van alles te doen; van tv kijken tot poolen en darten. Er wordt geen alcohol geschonken. Zaterdag 4 februari is ouderwets rocken in Big-S tijdens Rock Reu nion Night met gouden oudjes van AC/DC tot ZZ Top. Aanvang 20.30 uur. In beide gevallen is de entree gratis. ZIERIKZEE Strijd op rollerbank over 500 meter in Biet Café De Biet houdt zondag een rol- lerbankwedstrijd in samenwer king met de Stichting Wielersport Zierikzee en Rijwiel Toerclub Schouwen-Duiveland. Er wordt in koppels van twee te gen elkaar gestreden over een af stand van 500 meter. Tegenstan ders komen twee keer tegen elkaar uit. De winnaar wordt kampioen van Schouwen-Duiveland. Joop van der Laan praat de strijd aan el kaar. De wedstrijd begint om 15.00 uur en de finale is rond 19.00 uur. SCHARENDIJKE Troubadour Theo van Teijlingen voorganger Troubadour Theo van Teijlingen is zondag voorganger in de kerk dienst van de PKN Scharendijke. Thema van de dienst is 'Ik noem je naam'. Van Teijlingen trekt als een soort zingende dominee rond en vertelt zijn verhalen met zijn stem, gitaar, een koffer met attributen en symbolen. De troubadour werkte voor Youth of Christ in diverse lan den, is werkzaam in het onderwijs en is actief voor de stichting De Fi gurant. De dienst in Scharendijke begint om 10.00 uur. OUDE TONGE Herdenking Ramp 1953 Oostflakkee Het college van burgemeester en wethouders van Oostflakkee leg gen vandaag een krans bij het mo nument op de begraafplaats aan de Heerendijk in Oude Tonge. Met deze handeling wil de gemeen te - net als voorgaande jaren - op so bere wijze stilstaan bij de slachtof fers van de Watersnoodramp die 59 jaar geleden plaatsvond. Ook wordt steun betuigd aan de nabe staanden. De kranslegging is om 10.30 uur. Ook op Schouwen-Duive land zijn diverse bijeenkomsten. ZIERIKZEE Huiselijk geweld op agenda Wereldvrouwen Zeeuwse Wereldvrouwen houden vandaag een bijeenkomst over hui selijk geweld. Landelijk worden per jaar 63000 gevallen gemeld, waarbij in 85 procent vrouwen het slachtoffer zijn. Wereldvrouwen wil het taboe rondom huiselijk ge weld doorbreken en heeft het on derwerp op de agenda geplaatst. De bijeenkomst, die geleid wordt door Lieke Bosveld, is in Room nr. 9 in het Ondernemersatelier in Zie rikzee en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Meer informatie via 0111-460309 of www.zeeuwsewereldvrouwen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39