Gemengde gevoelens Tessa Baaijens 301 sport Priem: Dit is een gouden kans voor Zeeland woensdag 1 februari 2012 Amazone uit Goes gediskwalificeerd door administratieve fout Tessa Baaijens-van de Vrie ver keert voorlopig nog in onzeker heid over deelname aan de Para lympics, later dit jaar in Londen. Ze moet zich nog bewijzen in enkele 'observatiewedstrijden' en haar wacht ook nog een me dische keuring. door Koen de Vries GOES - Tijdens paralympische voor wedstrijden in het Spaanse Girona reed dressuuramazone Tessa Baai- jens-van de Vrie (31) afgelopen weekeinde beter dan ooit. Toch keerde de Goese met gemengde ge voelens terug naar Nederland. Ze mocht het toernooi niet afmaken omdat er buiten haar schuld een administratieve fout was gemaakt Baaijens-Van de Vrie 'bestuurde' haar paard Riana met een teugel die volgens de officiële papieren niet was toegestaan. Baaijens was in Girona om met de Nederlandse ploeg een vijfde indi vidueel startbewijs voor de Para lympics in Londen te veroveren. Daartoe moest een goede team prestatie worden neergezet. De Goese presteerde in de klasse Gra de III op de eerste dag uitstekend door met de merrie Riana met een score van 69,691 procent achter twee Fransen als derde te eindi gen. Op de tweede dag deed ze het nog beter. Toen werd ze tweede met 71,4 procent. Na afloop dienden de Fransen ech ter een protest in, omdat Baaijens met een zogenaamde lussenteugel reed. Het woord zegt het al; een teugel met lussen, die Baaijens van wege haar handicap (opgelopen in 2002 toen haar paard uitgleed) makkelijker kan verpakken. „Bij de stap van het paard moet je met een lange teugel rijden", legt Baai jens uit. „Maar als je dan naar een volgend onderdeel overgaat, moe ten de teugels korter. Dankzij die lussen kan ik makkelijk verpak ken.". Baaijens kreeg vorig jaar na een keuring toestemming van de inter nationale paardensport federatie FEI om dat hulpmiddel te gebrui ken. Daarna reed ze tijdens de Pa ragames in Breda met die teugel,, wat door de jury en organisatie werd getolereerd. In de tussentijd liet de FEI echter een steekje val len. De bond vergat het te vermel den in Baaijens' classificatiepas, waarover elke gehandicapte wed- strijdruiter moet beschikken. Een vervelende zaak voor Baaijens en de Nederlandse ploeg; het mo ment van de diskwalificatie maak te het nog moeilijker verteerbaar. Op de openingsdag was de uitrus ting nog goedgekeurd. Omdat Ne derland al een combinatie vanwe ge een blessure van een paard had moeten terugtrekken, werd het niet in het landenklassement opge nomen. Daar kwam Nederland niet in aanmerking voor een vijfde olympisch ticket en mogen in Lon den slechts vier combinaties van start gaan. In zekere zin kan de Bevelandse amazone haar diskwalificatie ook zien als een compliment. Als ze niet beschouwd zou worden als een gevaarlijke tegenstander, zou de concurrentie waarschijnlijk geen protest hebben ingediend. „Ik heb in Girona echt heel goed gereden", kijkt Baaijens terug. „Ik had de hoogste score van het team. Vaak had ik een wegstreepre- sultaat. Dan was ik' vierde Neder lander en telde mijn score niet om dat de beste drie de uitslag bepa len." Baaijens is nog niet zeker van een van die vier plaatsten in Londen. Er zijn nog drie observatiewedstrij den waarin ze zich moet bewij zen: in mei in Mannheim, in juni op het NK in Hoofddorp en in juli op het CHIO in Rotterdam. Ze is er niet bang voor; „Riana is de laat ste tijd een stuk beter gaan lopen. De klik tussen ons is zoveel beter. Ze voelt me zo goed aan dat ze ta ken overneemt als dat nodig is. Mijn vertrouwen is enorm toege nomen." Maar er is nog een andere horde te nemen. Er komt nog een medi sche keuring waar het een en an der van afhangt. De amazone is er niet helemaal gerust op. „Het gaat nu zo lekker dat ze mijn handicap wel eens lager zouden kunnen in schatten. En dan moet ik naar een zwaardere categorie. Dan kan ik Londen wel vergeten." Tessa Baaijens-van de Vrie in actie tijdens Indoor Brabant met haar paard Riana. foto Dorli Welp Cees Priem Nick van der Lijke door René van Stee MIDDELBURG - Als het aan Gees Priem ligt, komt het EK wielren nen op de weg voor beloften en ju nioren augustus dit jaar naar Zee land. Namens Libéma Profcycling is de oud-profrenner en -ploeglei der uit Wemeldinge, tegenwoordig actief als organisator van groot schalige wielerevenementen, erin geslaagd de licentie te bemachti gen voor het vierdaagse kampioen schap. Priem spreekt over een gouden kans voor de provincie. „Zowel op promotioneel als economisch ge bied voor de fietsprovincie bij uit stek", zegt hij. Daarbij gaat hij uit van de komst van zo'n duizend wielrenners en -rensters inclusief begeleiding, een groot aantal offi cials van onder meer de Europëse wielerbond UEC en meer dan hon derd journalisten uit binnen- en buitenland. „Die zijn er een kleine week. Dan kom je al gauw op een miljoen euro aan opbrengsten. Als je daarbij de toeschouwers die overal vandaan komen optelt en de beelden die in heel Europa wor den uitgezonden, mag het duide lijk zijn dat we het over iets echt heel groots hebben." Hoewel ook andere provincies in beeld zijn, waaronder Noord-Bra bant, ziet Priem als liefhebber van de streek het EK het liefst naar Zee land komen. De beelden van de Gi ro-aankomst in 2010 in Middel burg (waarvoor Priem eveneens de basis legde) en de doortocht van de Tour vorig jaar staan nog op zijn netvlies gegrift. Contacten met de provincie zijn inmiddels ge legd. Binnen twee weken hoopt de Bevelandse wielerorganisator definitief uitsluitsel te krijgen. Ui teraard gaat de kost voor de baat uit. „Er moet een bepaald gat gedicht worden. En dan zijn we natuurlijk afhankelijk van de bereidwillig heid van de provinciale en/of ge meentelijke politiek. Ook het be drijfsleven zal een duit in het zak je moeten doen. Maar nogmaals, het gaat om een gouden kans. De kosten die moeten worden ge maakt staan in geen verhouding tot de opbrengsten. Er is absoluut sprake van een win-winsituatie", legt Priem uit. Het EK voor beloften en junioren, ook wel het EK onder 23 jaar ge noemd, bestaat uit diversediscipli nes. Naast de tijdrit gaat het om de wegritten in diverse categorie ën bij de mannen en de vrouwen. Een en ander zal zich afspelen,van 9 tot en met 12 augustus. Over loca ties waar de wedstrijden kunnen worden gehouden, is nog niet ge sproken. „Er moet eerst groen licht komen. En dan kunnen we verder", vertelt Priem. Hij voegt er aan toe dat het vaststaat dat de ab solute Europese top aan het ver trek zal staan, onder wie ook ren ners van het Rabobank Continen tal Team, waarvan Nick van der Lijke uit Middelburg (op het EK van 2009 al eens dertiende) en Marco Minnaard uit Wemeldinge deel uitmaken. Birgit Lavrijssen uit Kapelle, dit jaar rijdend voor het Sengers Ladies Cycling Team en een Zeeuwse kandidate bij de vrouwen reed vorig jaar in het Itali aanse Verbania naar de twintigste plaats bij de junior-vrouwen. Priem: „Ook op dat vlak zit er een Zeeuws tintje aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30