Schaatsverkoop is bezig aan inhaalrace 21 zeelan Watjeswinters woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Januari was zacht en wisselvallig maar het droogst was Zeeland woensdag 1 februari 2012 door Guido van der Heijden Ik open de krant: 'Kou geselt Europa'. Ik open de gordijnen. Ik zie niks. Geen spoor van de beloofde hor- rorwinter. Een laf wit laagje op het dak van de schuur. Da's alles. Een tijdje terug had ik mijn moe der aan de telefoon. We spraken over het weer. Ik zei haar dat ik niet geloofde in de zogenaamde horrorwinter. Kon ook niet, do ceerde ik haar. Weersvoorspellin gen op zo'n lange termijn zijn gro te onzin en hadden de krant niet mogen halen. Ze waarschuwde me dat het nog best wel eens een échte winter kon gaan worden. Ze komt met voorbeelden uit de jaren vijftig en zestig, vertelt dat ze haar fiets over de straat moest slepen, zo glad was het. En dat allemaal in februari. „Nee, geloof me jongen, de winter is nog lang niet voorbij." Maar ja, zij woont een eind land inwaarts en ik woon aan zee. Bij ons wordt het nu eenmaal niet echt bitter koud in de winter. Of drukkend heet in de zomer. Het is iedere winter hetzelfde lied je. Als het in Vlissingen net een héél klein beetje vriest, krijg ik fo to's van mijn familieleden dieper landinwaarts waarop ze zielsge lukkig aan het schaatsen zijn op een hardbevroren ven. „Ligt er bij jullie ook zo'n pak sneeuw?" Onze Limburgse vriend aan de telefoon. Triomf klinkt in zijn stem, want hij weet wat mijn antwoord is. „Nee, er is hier niks gevallen", geef ik schoorvoetend toe. Ik schaam me een beetje. Steeds weer wanneer het winter weer het nieuws bepaalt, begint het grote opbieden. Wie zich de laagste temperaturen kan herinne ren, is de grootste held. En ik verlies altijd. Behalve als het stormt. Bij mijn moeder op bezoek. Zij vindt dat het hard waait. Vast en zeker een storm. „Welnee mam. Da's geen storm. Dat noemen wij in Vlissingen een briesje. Meer niet." Amateur. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties-- 055- 5388 000 KleintiPc" 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op dé hoogte te, houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ma) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening l)e PZC gaar zorgvuldig om met persoonsgegever 'Als het deze week zo blijft vriezen, wordt het in het weekend een gekkenhuis hier binnen met de verkoop van schaatsen' Floris Jan Koole van Koole Sport in Middelburg. COLOFON De wintergekte is in volle gang. De winkeliers kunnen de schaat sen nog wel aanslepen, maar de verkoop zit in de lift. Net zoals de handel in winterhanden. door Ondine van der Vleuten en Rob Nobels Zo koud als hét buiten is, zo lekker warm is het binnen bij Koole Sport in Middelburg. Het vriest en'dat bete kent voor deze winkel goede za ken voor de schaatsen. De dozen staan al vol met bestelde schaatsen naast, voor en achter de kassa. „Nu is het wat rustiger, maar als het zo door blijft gaan, dan wordt het hier een gekkenhuis aan het eind van de week", zo vertelt Flo ris Jan Koole. „En dan is het wel te hopen dat we genoeg in voorraad hebben, maar zo veel zorgen maak ik me daar niet om." Volgens Koole zijn er twee soor ten schaatsers te signaleren in de winkel. De echte liefhebbers en de hobbyschaatsers. „Het zijn momenteel vooral de liefheb bers die de schaatsen nu al ko pen. Zij willen namelijk niet één dag schaatsen, maar zo vaak als het maar kan en kijken al vooruit. De hobbyschaatser wacht eigenlijk totdat hij ie dereen al ziet schaatsen. Dan weet hij zeker dat het moge lijk is en - koopt zijn scha atsen. En dan neemt hij genoegen met maar één dagje schaatsen. Zij komen in het weekend of na het weekend de winkel binnengewan deld." Een klant komt eens.vragen welk ondershirt hij moet nemen tegen de kou. Koole helpt de klant even op weg en gaat verder met vertel len. „Wat je ook ziet is dat de schaatsen toch wel wat mogen kos ten. Mensen hebben veel liever een betere schaats met meer com fort, meer steun en meer gemak." Sinds maandag is het verkopen van schaatsen echt begonnen. „We hebben er nu al ongeveer vijftig in de winkel verkocht en nog eens honderd via.de site. Mensen'in het hele land bestellen schaatsen bij ons." Om Koole heen wordt druk met do zen gesjouwd en die worden volge stopt met bestellingen. De mede werkers lijken genoeg te doen te hebben met al die orders. Dan gaat Koole weer verder aan de kas sa. Ook al zijn er op het moment geen mensen die schaatsen kopen in de winkel, andere mensen zijn toch aanwezig om andere sportarti kelen aan te schaffen. Maar niet alleen in de winkels is er begonnen met geld verdienen aan schaatsen. Ook online zijn er tal van advertenties te vinden die in spelen op de schaatsgevoelens van mensen. Kees Suijkerbuijk uit Nieuw-Vosse- meer kocht een paar jaar geleden een schaatsslijpmachine van ie mand over. Sindsdien adverteert, hij elke winter op advertentie Zee- landnet. Voor 5 euro maakt Kees uw schaatsen weer messcherp. De mensen staan in de rij. „Net heb ben er weer een paar gebeld." In Zuiddorpe heeft Danny Ver- duyn dit jaar een tweedehands 'schaatsenslijpbankje' aangeschaft. Verduyn, fanatiek wielrenner én liefhebber van het schaatsen: „Vooral op natuurijs slijten ze snel. Het ligt er natuurlijk ook wel aan hoe hard je rijdt. Sven Kramer zet ze voor elke rit scherp." Al met al lijkt de schaatsgekte dan eindelijk losgebarsten. De verkoop van nieuwe en tweedehands schaatsen is nu volop bezig. Mocht de kou echt aanblijven, dan zal het al- leen den haag - Januari was een zach te, wisselvallige maand met een ge middelde temperatuur van onge veer 4,9 graden Celsius bij het meetstation in De Bilt. De maand ging van warm naar wat kouder, naar zacht en eindigde met koud winterweer. Normaal gesproken is het in januari ongeveer 3,1 graden Celsius. Het KNMI stelde dinsdag dat de weersomstandigheden in deze maand lijken op die van decem ber. Januari was tevens een vrij nat te maand. Het natst was het in het noordoosten, het droogst in Zee land. Het KNMI mat gisterochtend de laagste temperatuur tot nu toe: in het noorden en oosten tot ruim 7 graden onder nul. Mogelijk koelde het gisteravond nog verder af De Bilt telde 9 vorstdagen tegen een gemiddelde van 13. In de nacht van 29 op 30 januari viel voor het eerst deze winter sneeuw. Dossier ontpoldering Lees meer over ontpoldering en de Hedwigepolder in het dossier ontpol dering pzc.nl/ontpoldering STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2