Van Calker bobt tegen de berg op sport 129 Ebi Smolarek naar ADO Den Haag woensdag 1 februari 2012 mtBS85&SMmSmmBS9a> fS^&Sf^ïlfSSSXiiSSStaSSSSSSSSSKKS.-S.W'taWfiK'iiaSSSfi Aanvaller Ebi Smolarek heeft bij ADO Den Haag een contract tot het einde van het seizoen getekend. De 31-jarige Pool is afkomstig van Al-Khor uit Qatar. Eerder kwam Smolarek uit voor Feyenoord, Borussia Dort mund, Racing Santander en Bolton Wanderers. Aan die laatste club wordt Feyenoords huurling van vorig sei zoen, Ryo Miayichi, door Arsenal verhuurd. Binnenlandse transfers door Gerard den Elt WHISTLER - De bobbers Edwin van Calker en Sybren Jansma zijn te rug in Whistier. Een veelbeteke nende terugkeer, eentje met scher pe kantjes. Hier besloot piloot Van Calker tijdens de Winterspelen van 2010 dat hij het niet verant woord vond met dé viermansbob af te dalen. Hij werd daarmee de pispaal van de Nederlandse sport. Weg geïnvesteerd geld, weg olym pische droom. Een bobpiloot die niet durft af te dalen, zo'n verhaal doet het goed aan de borreltafel. En op tv. En in de kranten en tijd schriften. Aan de vooravond van de World Cup in Whistier zegt Van Calker te beseffen dat het dramatische voorval altijd aan hem zal blijven kleven. „Dat is nou eenmaal een gegeven", zegt hij ruiterlijk. Van Calker zit op zijn praatstoel - nu wel. Een dag eerder, bij de eerste afdaling na die met de tweemans bob in 2010, was hij naar eigen zeg gen 'gezond gespannen' geweest. Hij wilde het eerst even aanzien voordat hij wilde ingaan op lastige vragen. De baan is langzamer gemaakt, de snelle combinatie in de bochten 12 en 13 is aangepast, zegt hij. „Die bochten zijn ruimer gemaakt, zo dat je beter kunt corrigeren. En de temperatuur in het ijskanaal is niet zo hoog, zodat de baan min der snel en minder gevaarlijk is. De sneeuw wordt niet opgeruimd, dus dat remt de bob ook. Aan alles merk ik dat ze hier geen herhaling willen van crashes zoals in 2010." Na het echec van de Winterspelen in Whistier verwachtte iedereen dat Van Calker zou stoppen en zijn academische graad in de eco nomie te gelde zou gaan maken. Op de rekening van het bobteam stond amper tien euro. De twee- en viermansbobs moesten ze in het voorjaar van 2010 inleveren. Sponsors trokken hun handen van hen af. NOCNSF noch jde bobslee- bond wilden enige bemoeienis met de bobbers hebben. Stoppen leek de enige optie. En toch ging het Team Van Calker door. Met de gebroeders Edwin en Arnold, met Sybren Jansma, Yannick Greiner en met het talent ('Vers bloed') Jeroen Piek. „Waarom ik doorga? Ik ben sporter", luidt de laconieke reactie van Van Calker. „Iedereen verwachtte dat ik zou stoppen. Nou, dan ga ik juist tegen de stroom in." In bobtermen: Bobben tegen de berg op. In het bedrijf Lowergy, gespeciali seerd in duurzame projecten voor koeling en verwarming van wonin gen, vond Van Calker een sponsor die zijn tegendraadse houding waardeerde. Het is passen en me ten, dat wel. Vluchtregelaar Sybren Jansma laat het team gerust via Montreal naar Vancouver vliegen als dat een paar tientjes scheelt. Er wordt op de kleintjes gelet. „Tot en met Sochi zijn we verzekerd van financiële steun", tekent Van Calker aan. „Het is een kostbaar project, met een ton ben je er niet." De doelstelling van het twee de jaar na Vancouver is inmiddels gehaald: aansluiting vinden bij de wereldtop. Met de viermansbob staat Team Van Calker achtste op de wereldranglijst van FBIT, met de tweezitter elfde. Tot dusver wordt het bobteam ech ter omzichtig benaderd. NOCNSF en de bobsleebond gaan het con tact vooralsnog uit de weg. „We moeten na de winter maar eens met elkaar gaan praten", zegt Van Calker. „Maar ik zit niet in de slee voor mijn A-status. Ik wil laten zien waartoe we in staat zijn." De weg naar rehabilitatie in Sochi loopt daarom eerst bergop via Whistier. ROSARIO Caldas: Oranje klaar voor de kwartinales De Nederlandse hockeysters zijn in Rosario klaar voor de kwartfinales van de Champions Trophy. Dat was de conclusie van bondscoach Max Caldas na de afsluitende groepswedstrijd tegen Japan (4-1). „Het gaat steeds beter, we groeien nog steeds als team. Dat is ook pre cies de bedoeling", liet de geboren Argentijn weten. Voor Oranje scoorden Maartje Paumen en Kim Lammers beiden twee keer. Op doelsaldo is Nederland groepswin naar, vóór Groot-Brittannië. SIBBE Ondergang dreigt voor Ladies Tour De kans is klein dat de meerdaagse wielerkoers Holland Ladies Tour dit jaar doorgaat. De organisatie heeft door het ontbreken van vol doende sponsors alle activiteiten voorlopig opgeschort, liet voorzit ter Marten de Lange gisteren we ten. De etappekoers voor vrouwen staat dit jaar voor 4 tot en met 9 september op de kalender. De orga nisatie had alle etappeplaatsen al rond en had ingezet op een genera le repetitie voor het WK dat kort er op in Limburg wordt gehouden. LIBREVILLE Gabon ongeslagen naar kwartfinale Gabon heeft zich gisteren als onge slagen groepswinnaar geplaatst voor de kwartfinale van de Afrika Cup. Het medegastland versloeg in groep C Tunesië met 1-0. Beide lan den hadden zich reeds verzekerd van een plek bij de laatste acht Ma rokko sloot het toernooi af met een 1-0-zege op Niger. Vandaag worden de laatste twee kwartfinalisten, uit groep D, be kend. Het ongeslagen Ghana lijkt daar zeker van, Mali en Guinee zijn de andere gegadigden. LIVERPOOL Supporter ketent zich vast aan doelpaal City De Premier Leaguewedstrijd tus sen Everton en Manchester City is gisteravond vanwege een bizar voorval enige tijd stilgelegd. Vlak voor de rust spurtte een supporter het veld op, die zich vervolgens tot verbijstering van de spelers met handboeien vastketende aan de doelpaal waar City-keeper Joe Hart stond. Politie-agenten ontdeden de man na enige tijd van zijn handboeien en voerden de onverlaat af Het duel kon na zo'n vijf minuten oponthoud worden voortgezet. Fan ketent zich vast. Wesley Verhoek van ADO Den Haag naar FC Twente Glynor Plet van Heracles naar FC Twente Ebi Smolarek Mounir el Hamdaoui blijft bij Ajax Mare Janko van FC Twente naar FC Porto Luciano Narsingh blijft bij Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29