Internet biedt archief een breed podium 221 zeeland Einde aan Micmec door geldgebrek Hannie Kool Souburgse jeugd zet zich in voor Verbandkamer De vierde dimensie van Vlissingen Raad roept ROC-bestuur op zich te bezinnen KNRM-boot Westkapelle haalt onwel geworden loods van boord woensdag 1 februari 2012 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het milieu-informa tie- en educatiecentrum Micmec Walcheren stopt er definitief mee. Het geld is op en op juli gaat de deur voorgoed op slot. Dat is dan de deur van het mi lieu-educatiecentrum aan de Ko renbloemlaan in Vlissingen. De 'milieuwinkel' in de Reigerstraat in Middelburg was al gesloten en dat pand staat nog steeds te koop. „Triest dat het zo moet lopen, maar het bestuur kan hiervoor de verantwoordelijkheid niet dragen. Dit is het gevolg van politieke be sluiten, dus de politiek moet het ook oplossen", zegt voorzitter Peter Geene. Micmec is zo'n twintig jaar gele den opgericht door de Walcherse gemeenten. De organisatie moest namens de gemeenten zorgen voor informatie en educatie over natuur en milieu. Middelburg, Veere en Vlissingen betaalden daar ieder jaar geld voor. Volgens Geene bedroeg de subsidie 75.000 euro per jaar. Dat was net voldoen de om de personeelslasten te dek ken. Micmec heeft twee mensen in dienst, die samen veertig uur wer ken. Zij zorgden zelf voor extra in komsten voor concrete projecten, zegt Geene. De laatste vier, vijf jaar echter kampte Micmec met tekorten van pakweg 10.000 euro per jaar. De lasten voor personeel en huisves ting stegen, maar de subsidies groeiden niet mee. De gemeenten weigerden meer te betalen, aldus Geene. Daar komt nu een bezuini ging bij van de gemeente Middel burg, die 15.000 euro minder over heeft voor Micmec. „Eind 2011 hadden we geen geld meer in kas. De gemeente Vlissin gen heeft zelfs over de tweede helft van vorig jaar het salaris van één medewerker betaald. Als we ons'pand in Middelburg kunnen verkopen, gaat de opbrengst naar het gat dat we hebben en naar de gemeente Vlissingen", zegt Geene. Mogelijk zou Micmec het met het overschot nog een paar jaar heb ben kunnen uitzingen, maar de ex ploitatie zou elk jaar weer verlies gevend zijn. Het bestuur wilde daar geen verantwoordelijkheid meer voor nemen. Het pand in Vlissingen is overigens eigendom van de gemeente Vlissingen. Het bestuur van Micmec heeft daarom besloten definitief te stop pen en de opdracht om voor mi lieu-informatie en -educatie te zor gen, terug te geven aan de gemeen ten. Namens de drie gemeenten over legt wethouder Jacques Damen van Vlissingen over een alternatief voor Micmec. „De doelen en activi teiten voor milieu-educatie blijven overeind, alleen willen we die voortaan realiseren via IVN na tuur- en milieu-educatie. We wil len krachten bundelen en efficiën ter en professioneler werken." 'Dit is het gevolg van po litieke besluiten, dus de politiek moet het ook op lossen.' WESTKAPELLE - Met de redding boot Uly van KNRM-station West kapelle is maandagavond om 21.30 uur een loods met ademhalings problemen van boord gehaald. Na een nacht in het Vlissingense zie kenhuis was de man uit Koudeker- ke gisterochtend weer hersteld. De KNRM-bemanning was juist in het botenhuis bezig met een EHBO-oefening, toen de Kust wacht alarm sloeg. Daardoor was de Uly binnen tien minuten bij de op zee varende loodskotter Men- kar. De loods had zich verslikt en kreeg het benauwd. Bij het KN RM-station stond een ambulance klaar die de loods naar het zieken huis bracht. Het was'de eerste actie dit jaar van station Westkapelle. De Koop- mansdank van station Neeltje Jans was ook ter plaatse maar hoefde niet in actie te komen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze zijn klaar, de drie Souburgse jongeren die afgelopen zomer de handen uit de mouwen staken in de oude Verbandkamer van de Schelde in Vlissingen. Het depot, de filmzaal en de ontmoe tingsruimte van het toekomstige Scheldemuseum zijn af. De jongens - Thijs de Kraa, Roe land Louwerse en Wesley Seke- wael - kennen elkaar van de kerk in Souburg. Wesley, die in zijn vrije tijd het depot van het toe komstige museum beheert, moe digde zijn vrienden aan te helpen de Verbandkamer te verbouwen. „Natuurlijk komen er nog altijd mensen naar de studiezaalmaar de groep die onze ar chieven per internet raadpleegt, groeit enorm." Digitalisering is de uitdaging voor het Zeeuws Archief. Oude stukken komen online; nieuwe stukken, zoals bestemmingsplan nen, zullen een plek moeten vin den in een digitaal depot. Sa menwerking met onder meer ge meenten is daarbij geboden. door Theo Giele Zeven miljoen aktes zijn inmiddels via de site Zeeuwen Gezocht van het Zeeuws Archief te rug te vinden. Het gaat daarbij om onder meer huwelijks-, geboorte- en overlijdensakten. Zeven mil joen stuks, geduldig overgetikt uit de oude archieven door tientallen vrijwilligers. Het Zeeuws Archief wil nu ook de archiefstukken zelf digitaal ontsluiten. Schouwen-Dui- veland is het eerste aan de beurt. In samenwerking met de gemeen ten zijn alle akten één voor één ge fotografeerd en de afbeeldingen ge koppeld aan de gegevens in Zeeuw en Gezocht. Vanaf dit voorjaar kan het publiek ze ook echt zien. Het is een van de voorbeelden die directeur Hannie Kool-Blokland geeft van de uitbreiding van de dienstverlening door het Zeeuws Archief. Dankzij dé mogelijkheden van het internet bereiken de ar chieven nu een veel groter pu bliek. „Natuurlijk komen er nog al tijd mensen naar de studiezaal, maar de groep die onze archieven per internet raadpleegt, groeit enorm." Digitalisering is een zeer bewerke lijk karwei. Samenwerking, zoals met het gemeentearchief van Vlis singen, ligt dan voor de hand. Niet vanuit het oogpunt van bezuini gingen, wat directeur Kool betreft. Het spook van een grote bezuini ging dat anderhalf jaar geleden rondwaarde, is verdwenen. De kop peling van de datasystemen van haar archief en het Vlissingse zorgt dat het publiek gemakkelijker za ken kan vinden. De grote uitda ging waar het Zeeuws Archief voor staat is het maken van een di gitaal depot. Dat moet voorkomen dat alles wat gemeenten per com puter opslaan, ook bewaard blijft voor de toekomstige generaties. In maart houdt het archief daarom in samenwerking met de Vereniging Zeeuwse Gemeenten een sympo sium over het digitale depot Op dat niets wat bewaard moet blij ven, verloren gaat in cyberspace. door Wendy van den Hurk Of hij er de bezuiniging mee haalt valt te be zien, maar samenwer ken met het Zeeuws Archief kan voor dat van Vlissin gen zeker geen kwaad. Stadsarchi varis Ad Tramper denkt er zelfs zijn voordeel mee te doen. Neem nou de depotruimte onder het Zeeuws Archief. Daar kan best nog wat bij. Terwijl het depot van het gemeentearchief van Vlissin gen, in de Hellebardierstraat, bijna vol zitToch jammer nu de Schelde net weer een kelder heeft openge trokken voor Tramper. „Vól kokers met scheepsontwerpen, die terug gaan tot 1875. Schitterend, maar ik kan ze niet kwijt. En dan zitten er op het Zeeuws Archief ook nog eens mensen die zich bezighouden met industrieel erfgoed. Als je dan expertise deelt, plukt heel Zeeland er de vruchten van." Maar ja, of dat de door de politiek opgelegde bezuiniging van zeven tigduizend euro zal zijn? „Dat wordt moeilijk. We werken al met maar vier medewerkers, en eentje van Orionis. Dat is heel weinig, kan ik je vertellen. Mijn vorige functie, nadat ik Adri Meerman ben opgevolgd, is nog niet opge vuld. Maar dat gaat wel gebeuren. Dat moet. In de twintig jaar dat ik hier zit, hebben we alleen maar moeten inleveren. Misschien moet het ook maar eens andersom, dat we geld binnen halen door vragen om vergoeding voor archiefwerk op afstand. Uitzoeken, scannen, op sturen; dat kost ons allemaal geld. Veel verdien je er niet mee, maar je moet wat." Het Vlissingse archief afstoten dan maar? Tramper: „Zeker niet. Het ar chief is zo belangrijk voor een stad met eèn historie als die van Vlissin gen. Wij zijn de vierde dimensie, zeg ik wel eens. Als iemand roept dat Michiel de Ruyter een notoire slavendrijver was, moet ik dat toch lichtelijk corrigeren. Als er een ex positie is van Herman Goetheer, met schilderijen over de afbraak van Vlissingen, zou ik eigenlijk in het pandje ernaast foto's van die af braak moeten hangen. Je moet overal dichtbij zijn, want hier ge beurt het. Altijd al. Wij trekken zo een blik Vlissingers van grote natio nale betekenis open: Bankert, Evertsen, tot Hans Verhagen aan toe. Soms, als ik op de boulevard sta en over die zee uitkijk, dan denk ik: je zal toch maar archivaris van Goes zijn..." Het verhaal van de Schelde moest immers worden doorverteld. Uren, dagen, weken, maanden heb ben de jongens getimmerd, ge sjouwd en geschilderd. Om het materiaal te bekostigen, zamelden ze geld in met een bloembolactie. De vader van Thijs, die jeugddia- ken is, vroeg bouwmarkten te sponsoren. Ook de kerken van Souburg en Vlissingen droegen hun steentje bij. In totaal 4200 eu ro is ingezameld. Dat bedrag staat symbolisch op een cheque die is overhandigd aan het bestuur van de Stichting Scheepsbouwgeschie- denis Vlissingen, wiens museum nu écht gestalte te krijgen. MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad roept het bestuur van het ROC op geen onderwijsgeld te besteden aan de verhuizing van het hoofdkantoor naar Terneuzen. Een motie van Groenlinks met de ze strekking kreeg maandagavond de steun van een meerderheid in de gemeenteraad. De oproep is tevens gericht aan an dere overheden (provincie, Zeeuws-Vlaamse gemeenten), be drijven en organisaties (Dow, ZorgSaam) die de aan de extra kos ten van de verhuizing meebetalen. De kosten bestaan uit hogere las ten voor de huisvesting en de reis kosten van het personeel dat op en neer naar Terneuzen moet rij den. „Het verplaatsen van werkgelegen heid van de ene Zeeuwse gemeen te naar de andere Zeeuwse ge meente draagt niet bij aan het ver sterken van de werkgelegenheid in onze provincie. Het versterken van de ene regio (Zeeuws-Vlaand eren, red.) binnen de provincie gaat op deze manier ten koste van de ande re (Walcheren, red.)." Eerder al uitte het Middelburgse college van burgemeester en wet houders zijn verontwaardiging over het besluit van het ROC-be stuur het hoofdkantoor naar Ter neuzen te verplaatsen. UIT Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22