Totale vrijheid valt niet na te jagen cultuur! 13 agenda Hybrid avond in De Piek Mamiiia pakt uit Herdenking Ramp 1953 met Rockin birthday party m Kerkje van Ellesdiek woensdag 1 februari 2012 De Plattelanders zetten hun tanden in 'Houtekiet' door Ali Pankow Houtekiet tracht aan de regels te ontsnappen en jaagt volledige vrijheid na. Hij zal er in moeten berusten dat dit nooit geheel zal lukken. Gerard Walschap be schrijft deze vrijbuiter in zijn ge lijknamige boek (1930). Toneelver eniging De Plattelanders uit Oost burg brengt er een toneelbewer king van. De opvoeringsreeks gaat zaterdagavond in het Ledeltheater in Oostburg in première. Een boek van Walschap past wel in de opvoeringsgeschiedenis van De Plattelanders, vindt Rini Fe- nijn. Eerder al werden boeken van bijvoorbeeld Felix Timmermans en Louis Paul Boon als toneelstuk bewerkt. Fenijn houdt zelf ook erg veel van Vlaamse schrijvers. Hij zette dan ook met veel plezier zijn tanden in Houtekiet. „Dat bewer ken bleek overigens moeilijker dan verwacht. Walschap schrijft nau welijks dialogen en dat is voor een toneelstuk natuurlijk wel een ver eiste. Daar ben ik dus mee begon nen. Ik laat het verhaal vertellen door Sari, een van de kinderen van Houtekiet", zegt Fenijn. Hij voert ook de regie van deze pro ductie en doet dat in nauw overleg met Eric Wijffels. Het verhaal gaat over Jan Houte kiet. Zijn wereld is die van bos en hei. Hij bouwt er een huisje voor de boerendochter Lien, die hij Meer agendanieuws op de website van deze krant. Ouwerkerk Centrale herdenking slachtoffers wa tersnoodramp 1953. Watersnoodmonument caissons, 10.00 u Herdenking slachtoffers watersnood ramp 1953. Kinderen 't Stoofje dragen ge dichten voor. Begraafplaats, 13.00 uur Sirjansland Herdenking watersnoodramp met voordrachten kinderen en kranslegging. Begraafplaats, 08.45 uur. Goes Drumcat, percussieshow. Winnaars Edinburgh Fringe Festival. De Mythe, 20.00 uur. zwanger gemaakt heeft. Als ook andere mensen zich daar vestigen, groeit er een nieuw dorp. Een plaats voor vrije vogels die de re gels van de buitenwereld naast zich neerleggen. Maar in het kiel zog van deze lieden komen ook de mensen die behoefte hebben aan enig houvast. Dat botst, geeft ver warring en levert tegelijkertijd ver makelijke situaties op. Na de succesvolle opvoeringsreeks van Het dagboek van Anne Frank vorig jaar, waren De Plattelanders toe aan een wat minder zwaar stuk. Dat botste een beetje met de voorkeur van Fenijn om in Houte kiet zijn de ruwere en hardere kan ten te benadrukken. „Ik wilde ook best het verhaal wat luchtig bren gen, maar liever niet alleen come dy. De serieuzere ondertoon moest wel voelbaar blijven. Zo zijn we het repetitieproces ook inge gaan. Met de dragende rollen ben ik begonnen eerst het respect en het begrip voor de personages te kweken. Zo weten de spelers waar de verlangens en beweegredenen van hun rolfiguur liggen. Vervol gens hebben we een luchtiger laag aangebracht op die basis", legt de regisseur uit. Hij erkent dat het best een moeilijke opdracht voor zijn cast is geweest: Met vrolijk heid spelen, maar de serieuze on dertoon niet vergeten. In deze voorstelling spelen 24 men sen mee, waarvan 8 kinderen. „Ten behoeve van het verhaal heb ben Eric en ik voor de spelers ook MIDDELBURG - Gitaarrockband Ma milla geeft zondag ter ere van het 18-jarig bestaan een feestelijk rock- concert in Café 't Schuttershof in Middelburg. Speciale gast daarbij is de rockcoverband Joy rock. Mamilla wordt gevormd door Ruud Aerssens (zang, gitaar), Rick de Visser (gitaar), Bas Matthijsse (basgitaar) en Paul Goedegebuure (drums). Zij brengen vooral eigen werk, lichtelijk beïnvloed door de gitaarrock uit de jaren '70 en '80. Mamilla staat voor pittige gitaar rock en een energieke podium show. Zondag 5 februari, Café 't Schutterhof, Middelburg, 16.30 uur. wat lastige keuzes moeten maken. Zo komen de kinderen pas in het tweede deel aan bod en heeft een van de spelers de ondankbare taak pas in het verhaal op te draven als het doek bijna dicht gaat Die keuzes werden toch gemaakt om dat ze de logica en de kracht van de voorstelling ten goede komen. Scène uit Houtekiet met Piet Fenijn ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek wordt zondagmiddag nog stil gestaan bij de watersnood- Ramp in 1953. Dat gebeurt met de opvoering van het zang- en toneel spel LEF door ensemble Waisisi uit Zierikzee. De bezoekers wor den uitgenodigd speciaal voor de ze voorstelling in kledij van de ja ren vijftig te verschijnen. Het op treden begint in het Van Hattum- huis. LEF is gemaakt als drieluik. Aan de ene kant speelt de scène van een ouder echtpaar op de zolder van hun huis dat onder water is ge lopen in de stormnacht van 59 jaar geleden. De emoties tussen de Volgens de regisseur is het geen 'hapklare blok'. Ook het publiek zal er even zijn tanden in moeten zetten. Dat past immers ook bij de zoektocht die Houtekiet aangaat en bij de mensen in zijn kielzog. Wat betreft de vormgeving heb ben de makers het gezocht in hori zontale en verticale lijnen. Dat Annemarie de Croote echtelieden lopen hoog op. Voor het leven na de ramp zal lef nodig zijn. Aan de andere zijde staat het zelfde huis, nu bijna zes decennia later. Het staat op het punt ge kocht te worden door een jong stel. Het verhaal over het huis brengt bij hen vergelijkbare emo ties te weeg als destijds bij de oor spronkelijke bewoners. Ook anno nu zal het jonge paar lef nodig heb ben om te gaan wonen in een huis met een geschiedenis. In het mid den slaat vrouwenkoor Waisisi een brug tussen de tijdsbeelden. Zondag 5 feb., 't Kerkje van Ellesdiek, eerst in Van Hattumhuis, 14.30 uur. klinkt wat abstract, maar volgens Fenijn wordt het allemaal duide lijk door de wijze waarop de spe lers tijdens de voorstelling zelf het decor opbouwen. Zat. 4 feb., Ledeltheater, Oostburg, 20.00 u.; ook op: vrij. 10, zat. 11, wo. 15 (matinee 14.30 u), vrij. 17 en zat. 18 februari. foto's Mark Neelemans VLISSINGEN - Voor de eerste zoge heten Hybrid van het jaar pakken de gasten van Hybrid Kids zater dagavond in De Piek in Vlissingen uit met het Belgische Dub- step-duo Requake. Voorafgaand aan dit optreden zullen Jahua en Subsonic de zaal opwarmen. Requake is een Dubstep-duo uit Brussel. Ze zijn nog niet zo lang bezig, maar hebben al veel stof doen opwaaien in de scene met hun releases van de Waterdrops en Blinking Idiot EP. Jahua manifesteerde zich onder meer op Raveland en Drum and Bass in your Face. Subsonic komt met een live dubstepset met alleen eigen nummers. De avond in De Piek begint om 21.00 uur. Discussie tussen de bewoners in het toevluchtsoord van Houtekiet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13