Bouwplan op herhaling Kerk sluit, maar kapel blijft open 20 zeeland Bruggen heten Passant en Overdam 'Meer gevaar dan veiligheid door nieuwe verkeersremmer' Een joekel van een mangel Cursus belicht verschillen in Zeeuws dialect dinsdag 31 januari 2012 door Eugène Verstraeten hulst - De gemeente Hulst gaat opnieuw proberen de bouw van een appartementencomplex op de hóek van de IJzerenhandstraat en de Zoutestraat in Hulst mogelijk te maken. Er is een bestemmings plan in de maak om de realisering van het bouwplan planologisch-ju- ridisch te regelen. Twee jaar geledén gaf de gemeente Woonstichting Hulst al een ver gunning voor de bouw van dertig appartementen op de plaats van van het voormalige cafetaria 't Zoutvat] e en het terrein daarnaast. Buurtbewoners kwamen daarte gen in het geweer. Ze hadden moeite met de bouwhoogte van vier lagen. Ook vonden ze het complex te dicht op de weg staan en zat een aantal bewoners niet te wachten op cliënten van centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis. Daar zijn de appartemen ten grotendeels voor bestemd. Ook de Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst maakte be zwaar. Die was van mening dat het vier bouwlagen hoge apparte mentengebouw een storend ele ment in de directe nabijheid van de historische stadswallen is. De kwestie werd uitgevochten tot bij de Raad van State. Die vond dat de beroepen gegrond waren en bepaalde dat de gemeente zijn huiswerk moest overdoen. Woonstichting Hulst kwam op ei- ZANDBERG - Zo'n joekel had Wim Strobbe (64) uit Zandberg nog nooit ge zien. Een voederbiet van 35 cm doorsnee, 65 cm hoog en bijna achttien ki lo zwaar. Met de hand van zijn akker aan de Langedamsedijk gehaald. De veestapel van Wim en zijn vrouw Emmy is er zoet mee: de 35 vleesrunde ren worden gevoed met deze en de kleinere mangels, foto Mark Neelemans gen initiatief tegemoet aan de be zwaren van omwonenden door tien appartementen uit het bouw plan te schrappen. Dat betekent dat er een woonlaag af kan en het gebouw dus veel minder hoog wordt. Inmiddels is de gemeente zover dat er voor het gebied een apart be stemmingsplan wordt voorbereid. Voorlopig kunnen er tegen dat voornemen geen bezwaren wor den ingediend. Dat kan in een la ter stadium wel als het ontwerpbe- stemmingsplan ter inzage wordt Vervolgens moet de Woonstich ting dan met een bouwplan ko men dat past binnen het bestem mingsplan. TERNEUZEN - Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, de provincie Zee land en de Zeeuwse Volksuniversi teit geven vanaf 6 februari de cur sus 'Goed gebekt in het Zeeuws dialect'. Deelnemers maken kennis met de verschillen en overeenkomsten van Zeeuwse dialecten. De lessen worden gegeven door Veronique de Tier. De cursus omvat zeven lessen op maandagavond, van 19.00 tot 21.00 uur, en vindt plaats in het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen. Deelnemen kost 40 euro. Opgeven kan bij de Volksuniversiteit via 0118- 634800. door Eugène Verstraeten hulst - De betonnen verkeersbrug in de nieuwe Bierkaai in Hulst krijgt de naam De Overdam, de stalen voetgangersbrug gaat De Passant heten. De namen zijn be dacht door respectievelijk lan Blommaert uit Hulst en Judy de Crooy uit Oost-Souburg. Bij de be kendmaking gisteren werd Jan Blommaert in het zonnetje gezet. Judy de Crooy kon niet aanwezig zijn. De bedenkers krijgen een ca deaubon en een litho van de ge meente Hulst. In totaal deden 90 mensen mee aan de door de ge meente georganiseerde prijsvraag. Ze bedachten in totaal 262 namen, waarvan 115 voor de verkeersbrug en 147 voor de voetgangersbrug. Omdat beide bruggen vlakbij el kaar liggen is gezocht naar twee na men die bij elkaar passen. Beide namen zijn kort en krachtig, het geen past in de hedendaagse tijd, aldus de jury. De Nieuwe Bierkaai is immers een project van nu, dat nieuwe luister en nieuwe kansen moet geven aan het noordweste lijk deel van de Hulster binnen stad. De naambordjes worden op of nabij de bruggen bevestigd en bij de officiële opening van de Nieuwe Bierkaai door de beden kers onthuld. De katholieke kerk in Hoofd plaat gaat per 1 juli dicht. Het kerkgebouw uit 1860 wordt af gestoten. Vrijwilliger Fons Souli mans hoopt dat het kapelletje voor Hoofdplaat bewaard blijft. door Pascalle Cappetti Het Mariakapelletje van Hoofdplaat ligt een beetje verscho len achter de bushal te aan de School straat. Het heilige huisje uit 1953 is gebouwd in de muur die de tuin van de pastorie aan het zicht ont trekt. Een ijzeren hek biedt gelovigen en toevallige voorbijgangers dag en nacht toegang tot de kleine gebeds ruimte. Af en toe brandt er een kaars, een teken dat iemand bin nen is geweest. Soms ligt er een muntstuk in één van de kande laars. Vandaag liggen enkele fraaie bloemstukken met rode en witte rozen op het bidstoeltje en op de grond. Niet omdat het, op een jaar na, zes tig jaar geleden is dat het kapelle tje werd opgericht. De moeder van Fons Soulimans is twee we ken geleden overleden. Omdat de kerk zelf nog maar zo weinig voor erediensten wordt gebruikt, kre gen de bloemen een plekje in de kapel. Fons Soulimans, van 1989 tot 2008 achtereenvolgens secretaris, vice- voorzitter en voorzitter van het kerkbestuur, woont schuin tegen over de kapel. Vanuit zijn hüis houdt hij een oogje in het zeil. Ze ker nu het kapelletje is opgeno men in de wandelroute, 't Omme tje Hoofdplaat, steken er regelma tig mensen even hun hoofd bin nen. Het kapelletje staat er op het eer ste gezicht prima bij. Een vrijwilli ger die niet met zijn naam in de krant wil, maakt de ruimte elke twee weken met een sopje schoon. Dankzij zijn inzet is in 2010 het stenen beeld van Maria en kind in oorspronkelijke staat hersteld, zijn de betonnen console en het gietijzeren hekje met goud verf behandeld en zijn de gemetsel de muren schoongespoten. Vol gens Soulimans lekt het dak een beetje en is de deur naar de tuin ernaast verrot. Of er nog geld in het kapelletje wordt gestoken? Soulimans hoopt het wel, want het is na 1 juli dit jaar waarschijnlijk het enige dat de rooms-katholieke gemeenschap van Hoofdplaat nog over heeft als het kerkgebouw mogelijk letterlijk uit het dorp verdwijnt. De kans dat het kerkgebouw een andere bestemming krijgt, acht hij klein. Sloop is vermoedelijk de eni ge optie: woningbouw, zoals in het Nederlands hervormde kerkje, mag niet van het bisdom Breda en aan een multifunctionele ruimte heeft Hoofdplaat ook geen behoef te nu het dorpshuis fraai is opge knapt. „We hebben de definitieve beslis sing nog lang kunnen rekken", constateert Soulimans. Maar hij is ook realistisch. „Met vijfentwintig mensen tijdens zondagse diensten was dit niet te voorkomen." Voor hem staat vast: „Het kapelletje moet blijven. Daarvoor gaan we ons inzetten." door Martijn de Koning cadzand - Natuurlijk is het dorps- raadbestuur in Cadzand blij dat er verkeersmaatregelen zijn genomen in de Zuidzandsestraat, aan de in gang van het dorp, benadrukt voorzitter Jan Voerman. Maar de rood-witte hekken die er nu staan, leveren meer gevaar dan veiligheid op, vindt hij. Sinds de plaatsing van de verkeers remmer, een aantal weken gele den, krijgt de dorpsraad wekelijks 'vijf tot tien' ongeruste inwoners aan de lijn, zegt Voerman. De hek ken zijn, zeker in het donker, nau welijks zichtbaar, is het grootste be zwaar. „Er zijn al minstens vier au tomobilisten tegenaan gereden", vertelt Voerman. De maatregel is weliswaar tijdelijk, maar dat is in dit geval een rekbaar begrip. Een definitieve aanpak van de weg en de verkeerssituatie zou eind 2011 plaatsvinden, maar het gemeentebestuur besloot toen om met dat werk te wachten tot het vrachtverkeer richting Cadzand- Bad minder intensief wordt. Dat verkeer zou een nieuw wegdek mogelijk kapot rijden, is de vrees in het gemeentehuis. Gezien het aantal plannen voor Cadzand-Bad kan het echter nog jaren duren voordat de 'tijdelijke' maatregel in gewisseld wordt voor permanente veranderingen. Op aandringen van de dorpsraad kwamen er tijdelijke maatregelen, zoals het oplappen van het weg dek in de Zuidzandsestraat. Dat leidde tot tevredenheid, zegt Voer man. „De aanwonendenzeggen dat er minder geluidsoverlast is, en dat er minder hard wordt gere den." Dat laatste is dus te danken aan de remmer, maar die is, vin den veel passanten, slecht te zien. Daarnaast vreest de dorpsraad ko mende zomer voor opstoppingen. Voerman: „Verkeer moet nu op el kaar wachten. Na een stranddag rij den er hele files auto's door ons dorp. Dat gaat straks grote proble men opleveren, ook door verkeer dat sluiproutes gaat nemen." Wethouder Conny Almekinders beloofde donderdag in een raads vergadering dat er bekeken wordt of de verkeersremmer verlicht kan worden. Verder vindt er na de zo mer een evaluatie plaats. Verkeersremmer in de Zuidzandsestraat bij Cadzand. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56