Gemeente: Tijd dringt voor nieuw ziekenhuis 201 zeeland KNRM zit dringend om mensen verlegen Kapelle moet ambities bijstellen ondanks groei Steuntje on de rug Kr lbolclub verduisterd zoekt geldschieters om geld terug te krijgen /TXAutoTeam dinsdag 31 januari 2012 door Ton van den Nouweland NEELTJE JANS - De reddingstations van de KNRM in Zeeland voor zien een tekort aan medewerkers. Station Neeltje Jans kan meteen zes nieuwe opstappers gebruiken. In Veere is ook vraag naar enkele nieuwe mensen. Namens alle zes Zeeuwse stations worden in het bemanningsverblijf op Neeltje Jans (zeezijde) twee voorlichtingsbijeenkomsten gehou den. De eerste is donderdagavond om 19.00 uur, de tweede zaterdag ochtend om 10.00 uur. „We zijn vooral op zoek naar mannen en vrouwen die overdag inzetbaar zijn. Maar iedereen is natuurlijk welkom", licht KNRM-woordvoer- der Kees Groeneveld toe. Tijdens de bijeenkomsten wordt uitgelegd wat het vrijwilligerswerk voor de KNRM inhoudt. De reddingsmaatschappij inves teert per opstapper ongeveer 10.000 euro aan cursussen en oplei dingen. Die gaan van EHBO, via het vaarbewijs tot begeleiding van getraumatiseerde collega's. Kandi daat-opstappers moeten binnen vijftien minuten na een. alarm op een station aanwezig kunnen zijn. De minimumleeftijd is 20, de maximumleeftijd is 45 jaar. Verder moeten de kandidaten een medi sche gezondheidsverklaring heb ben. Ze moeten 'zeevast' zijn en kunnen zwemmen. Groeneveld: „Het is ook handig als de familie thuis zich kan vinden in de inzet voor de reddingsdienst." Naast de gratis trainingen biedt de KNRM haar opstappers een goede verzeke ring en een bescheiden vergoe ding. Afgezien van zes beroeps schippers werkt de KNRM uitslui tend met vrijwilligers. Daarvan zijn er momenteel 1100 actief De KNRM heeft reddingsstations in Cadzand, Breskens, Hansweert, Westkapelle, Veere en op Neeltje Jans. Het station Neeltje Jans is te bereiken via de afslag Waterpark Neeltje Jans op de Oosterschelde- kering. Voor meer informatie: Kees Groe neveld, telefoon 06-22833394 of pr@neeltjejans.knrm.nl. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een parkachtig land schap tussen Kapelle en Kloetinge, met duurdere huizen tussen boom gaarden en bestaande waterstruc turen. Zo spraken Kapelle, Goes en Borsele het jaren geleden af. Maar toen groeiden de bomen nog tot in de hemel en leken landgoe deren een prima idee om de waar devolle ruimte te helpen ontwikke len. Het kan gevoeglijk worden verge ten, zo bleek gisteravond tijdens een verkenningsbijeenkomst voor een nieuwe Kapelse structuurvi sie. Daarvoor overlegt de gemeen te in fasen met het bedrijfsleven, de recreatiesector en met de land bouw, maar ook met burgers van wie er gisteren bijna vijftig kwa men opdraven. Kapelle krijgt weliswaar voorlopig Op voorhand is niet te voorspellen hoeveel bezwaren er worden ingediend en door wie. Wie dat doen, is allesbepalend. Bezwaarmakers moeten namelijk een direct belang heb ben om succesvol te kunnen zijn tijdens bezwaarprocedures. nog niet te maken met krimp, maar het ontwikkelen van veel meer woningbouwlocaties dan er nu in de pijplijn zitten, is niet no dig. Tot 2030 komen er nog dui zend Kapellenaren bij, verdeeld over een kleine zeshonderd huis houdens. Op de huidige bouwloca ties is daarvoor nog plaats genoeg. De fruitteeltsector, waar Kapelle veel van zijn schoonheid aan ont leent, is overigens blij mét het los laten van oude ambities als park- landschappen. De sector zag het al gebeuren dat ze moest inbinden vanwege spuitzones en dergelijke. De meedenkers over de nieuwe structuurvisie moeten met alles re kening houden, maar het gaat er vooral om de uitstekende kwalitei ten van Kapelle te behouden, kan sen te benutten en knelpunten op te lossen, uitgaande van steeds ver anderende omstandigheden. In 2015 moet in de Mortiere bij Middelburg het nieuwe Walcher- se ziekenhuis staan. Het is de vraag of dat haalbaar is. De tijd begint in elk geval wel heel erg te dringen gezien de procedures die nog moeten worden doorlo pen. door Emile Calon Om te beginnen heeft de kavel die het ADRZ op het oog heeft, in de ok sel van de A58 en de Middelburgse Schroeweg, nog niet de juiste bestemming. Een be stemmingsplanwijziging is dan ook nodig. Een dergelijke wijzi ging neemt volgens de Middelburg se beleidsambtenaar Jos Kouwer een half jaar in beslag. Tegen een dergelijke wijziging kan bezwaar worden gemaakt, waardoor de pro cedure langer kan duren. Eerst bij de gemeente zelf, daarna bij de rechtbank en tot slot bij de Raad van State. Op voorhand is volgens Kouwer niet te voorspellen hoeveel bezwa ren er worden ingediend en door wie. Wie dat doen, is allesbepa lend. Bezwaarmakers moeten na melijk een direct belang hebben om succesvol te kunnen zijn tij dens bezwaarprocedures. Een buurman van het ziekenhuis aan de Koudekerkseweg, die het verve lend vindt dat het ziekenhuis ver dwijnt uit Vlissingen, kan wel be zwaar maken. Maar de kans is zeer groot dat zijn bezwaar niet ontvan kelijk wordt verklaard omdat hij, volgens de bestaande regels, niet gezien wordt als direct belangheb bende bij de bestemmingsplanwij ziging. Anders ligt het bij de eige naren van de percelen naast de be oogde bouwkavel. Dat zijn direct belanghebbenden en hun eventue le bezwaren leggen gewicht in de schaal. Dat geldt ook voor omwo nenden, zoals de gezinnen die aan de overkant van de A58 wonen en wiens uitzicht op Middelburg zal veranderen door de bouw van een ziekenhuis. De directie van het ADRZ heeft nog geen verzoek gedaan voor het wijzigen van het bestemmings plan. Ze is nu nog op zoek naar fi nanciers die geld willen steken in de nieuwbouw. Architect Taco Tuinhof van RDH Architecten geeft aan dat dat meestal het tra ject is dat de meeste tijd in beslag neemt. Het ontwerpen en bou wen van een ziekenhuis neemt vol gens hem maximaal een drietal ja ren in beslag. Omdat er bij de Mor tiere geen ziekenhuis komt met een IC-afdeling gaat het volgens hem niet om een moeilijk of tijdro vend project. Hij waarschuwt ook dat de bezwarenprocedures, naast het vinden van financiers, veel tijd in beslag kunnen nemen. Er is na melijk ook een omgevingsvergun ning nodig voor er daadwerkelijk gebouwd kan worden. Tegen deze uitgebreide bouwvergunning kan ook bezwaar worden gemaakt. Eerst bij de gemeente, vervolgens bij de rechtbank en tot slot bij de Raad van Staten. Ook hier geldt weer dat direct belanghebbenden veel meer invloed hebben op het al dan niet verstrekken van die ver gunning dan mensen die niet di rect in de omgeving wonen of ei gendom hebben. Volgens Kouwer is ook niet op voorhand precies te vertellen hoe veel tijd gemoeid is met het door lopen van deze procedure. Veel hangt af van de agendavoering bij de rechtbank en de Raad van Sta te. De Middelburgse beleidsambte naar stelt wel duidelijk dat het niet de bedoeling is dat de gemeente vooraf met omwonenden gaat pra ten om op die manier te polsen of ze bezwaar gaan maken tegen één van de vergunningen. Hij stelt klip en klaar dat zoiets riekt naar ach terkamertjespolitiek en daar wil de gemeente Middelburg niet mee geassocieerd worden. Het ADRZ wacht momenteel niet lijdzaam af tot de financiers zijn ge vonden voor het start met de voor bereidingen. Het heeft medio vo rig jaar Arcus Projectontwikkeling bv uit Middelburg de opdracht ge geven om voor het nieuwe zieken huis in de Mortiere een, steden bouwkundig en planologisch ka der te schrijven en voorbereidin gen te treffen voor een master- plan. Als de financiering rond is, kan op basis van dat onderzoek, al dus woordvoerder Jaap Nelemans, vervolgens het programma van ei sen worden geschreven en kan een architect aan de slag. MIDDELBURG - Vorige maand droeg de Middelburgse raad het college van B en W op, 'zodanige stappen te ondernemen naar andere over heden, zorgverzekeraars en naar het bestuur van ADRZ, om ADRZ te helpen haar businessplan uit te voeren'. Raadslid Jan Zwemer (CDA), die het initiatief nam om als gemeente het ADRZ een steun tje in de rug te geven, wil met col legeraadsleden in Veere en Vlissin gen in overleg om er voor te zor gen dat ook deze gemeenten mee helpen het ziekenhuis in De Mor tiere van de grond te krijgen. door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Krulbolclub Molen- zicht uit IJzendijke heeft geen geld meer om juridische procedures te gen een veroordeelde penning meester voort te zetten. De club richt een 'vergadering van geld schieters' op om alsnog drie ton binnen te krijgen. De civiele rechtbank in Middel burg veroordeelde de oud-schatbe waarder van Molenzicht vorig jaar april tot betaling van ruim twee ton. De strafrechter had de man eerder vanwege onder meer 'het plegen van verduistering en vals heid in geschrifte' veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf en een werkstraf De naar Goes verhuisde oud-bestuurder heeft geen cent betaald, terwijl het te vorderen bedrag door rente en kosten opliep tot zo'n drie ton. Molenzicht kan niet profiteren van een beslag op pensioeninkom sten, omdat de voormalig penning meester en zijn vrouw - op eigen verzoek - 'in staat van faillisse ment verkeren', legt voorzitter An dy de Schipper van Molenzicht uit. De krulbolclub vermoedt dat haar oud-bestuurder geld heeft ge stald bij 'enkele naasten'. Die naas ten (kinderen) zijn door de bol- club gedagvaard als 'mogelijke pro fiterende derden'. De kosten van de rechtszaak tegen die derden en eventuele claims op hen doet de bolclub over aan een 'vergadering van geldschieters'. De bolclub heeft zelf geen geld en daarom heeft de algemene leden vergadering besloten zo'n vergade ring op te richten. Voor duizend euro kunnen particulieren een aan deel ('participatie') kopen. Dat be drag kunnen de krulbollers inzet ten voor het betalen van kosten voor juridische procedures. De club weet zich al verzekerd van twintig participaties. Hoeveel er uiteindelijk nodig zijn, is onduide lijk. 5jaar mm. 0% i^i rente jaar i gratis 'onderhoud voel je v r i j Goes, Pearyweg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2 Onderdeel van de AuteinoSioia Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50