Lage uien prijs baart sector geen zorgen i8l 1 ..Af:. .Af kÉÊtÈÊmNmr Tweede huizen lossen Wachthuisje Hoedekenskerke probleem krimp niet op krijgt nieuwe plek op haventerrein tf£TSef>, Rinus van den Berge, uienverwerker dinsdag 31 januari 2012 „Alleen al in Reimerswaal leven 600 a 700 man van werk of handel in de uien- sector. Indirect, dus met de transportbedrijven erbij is hier voor circa duizend mensen werk." door Lilian Dominicus De uienprijs is dit jaar historisch laag, melden de media. Maar bij uienverwerker Van den Berge in Kruiningen staat een bord op het terrein dat het bedrijf uitbreidt. Gewoon, omdat de inves tering al een tijd in de planning zat en het nu mag. Eigenlijk is er ook helemaal niets nieuws onder de zon, verklaart Ri nus van den Berge. „We mochten hier aan de Capelleweg 20 procent uitbreiden, dus dat doen we. Wat de uienprijs betreft: de markt fluc tueert altijd. Het ene jaar krijg je een goede prijs, het andere jaar is het wat minder. Vorig jaar en het jaar ervoor waren goede jaren. En wat zie je dan: dat er meer uien ge teeld worden, waardoor er overpro ductie is. We zijn afhankelijk van de wereldmarkt, 95 procent van de productie uit Nederland wordt geëxporteerd. Als je in de uien zit, weet je dat er zo eens in de vier jaar een slecht jaar tussen zit", zegt Van den Berge. Voor hem is dat nu juist wat het werken in de uien zo aantrekkelijk maakt. „Het is niet zoals met sui kerbiet, dat je een quotum hebt met een vaste prijs. Het gaat erom dat je de risico's spreidt. Dus niet alleen vrij verkopen, maar ook een deel met contracten afdekken. In een contract kan bijvoorbeeld een gegarandeerde prijs van 0,13 euro zijn afgesproken. Dat was vo- 'We zijn afhankelijk van de wereldmarkt, 95 pro cent van de Nederlandse productie is export' rig jaar misschien niet zo lucratief, maar dit jaar mogelijk de redding voor sommigen. „De kostprijs ligt momenteel op 0,10 euro, de op brengst is nu circa 0,015 euro." Er zijn legio andere mogelijkhe den waarop een teler uiteindelijk een prijs krijgt voor zijn waar. Deelteelt is daar een voorbeeld van: het verlies of de winst wordt gedeeld, of een pool met andere te lers: dat geeft zekerheid van afzet en er rolt een gemiddelde prijs uit van het hele seizoen. Het bedrijf van Van den Berge is ontstaan zoals dat overal in Zee land is gegaan: opa begon als land arbeider met een klein perceeltje van hooguit twee hectare. „Ik weet nog wel van vroeger, dan kwamen we uit school en gingen we uien pellen voor de haring", vertelt Van den Berge. Door de teelt van gezonde rassen kon de uiensector groter groeien, tot wat ze nu is. „Alleen al in Rei- merswaal leven 600 a 700 man van werk of handel in de uiensec tor. Indirect, dus met de transport bedrijven erbij, is hier voor circa duizend mensen werk." Zo ook bij uienverwerker Van den Berge: niet alleen Rinus en zijn door Martijn de Koning OOSTBURC - De strijd tegen krimp en leegstand kan niet worden ge wonnen door het stimuleren van deeltijdwonen en tweede woning- bezit. Dat komt met name doordat mensen met belangstelling voor een tweede woning in de toe komst steeds vaker niet zullen vin den wat ze zoeken. Dat conclu deert onderzoeker Ronald van Leeuwen, die in opdracht van de provincie uitzocht wat de kansen zijn van deeltijdwonen in Zeeuws- Vlaanderen. De onderzoeker bekeek welke ei sen 'tweede woningzoekers' heb ben en vergeleek die met de ken merken van leegstaande huizen. Van Leeuwen concludeert dat in de regio vooral rijtjeswoningen en appartementen uit de jaren vijftig tot en met zeventig te koop staan. Een tweede woningbezitter wil juist een vrijstaand huis. Ook in de gemeente Borsele is de discussie over deeltijdwonen actu eel. Het gemeentebestuur wil daar meer mogelijkheden voor bieden, zei wethouder Marga Vermue afge lopen najaar. Volgens het gemeen tebestuur biedt deeltijdwonen kan sen voor de regio. Er moet wel toe stemming gevraagd worden voor deeltijdwonen. door Frank van Cooten en Luc Oggel HOEDEKENSKERKE - 't Wachtlokaal op het havenplateau in Hoedeken- kerke is gered. Vrijwilligers van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele en Watersportvereniging De Val verplaatsen het cultuurhistorisch waardevolle gebouwtje in mei naar een zichtlocatie op het haven terrein. Provincie, gemeente Borsele, Rijks waterstaat en waterschap Schelde- stromen hebben de handen ineen geslagen en bekostigen samen de verplaatsing van het wachthuisje. De gemeente en de provincie beta len elk 20.000 euro. De rest komt van het waterschap. „Iedereen draagt zijn steentje bij", zegt wet houder Marga Vermue van de ge meente Borsele. „Wij geven 15.000 euro aan de SGB en 5000 euro aan de watersportvereniging voor de inrichting van het gebouw." De SGB wilde het wachtlokaal eerst verplaatsen naar het eigen ter rein aan de andere kant van de dijk. Daar is mede op advies van Vermue van afgezien. „Het is sim peler een dergelijk gebouw te ver plaatsen over een afstand van der tig meter dan over de dijk. En nu profiteert ook de watersportvereni ging van het gebouwtje." Het waterschap had al een sloop vergunning aangevraagd bij de ge meente Borsele. Maar die is inge trokken. De vrijwilligers streven ernaar om het gebouw vanaf juni te kunnen tonen. Het gebouw moest weg, omdat projectbureau Zeeweringen (een samenwerkingsverband tus sen Rijkswaterstaat en het water schap) dit jaar da'ar de steenbekle ding van de dijk versterkt, 't Wachtlokaal was onderdeel van de Provinciale Stoomboot Dienst (PSD). Het gebouwtje uit 1930 her innert aan het veer Hoedekensker ke - Terneuzen. Hier konden passa giers beschut wachten op de boot. vrouw, maar ook zijn zonen Art de Capelleweg verwerken ze de ge- geveer een jaar dus, wil ik het wat jan (30), Harry (32) en Patrick (37) le uien, aan de Oomshoekseweg rustiger aan gaan doen", kondigt leven van het familiebedrijf Aan de rode. „Als ik zestig ben, over on- Van den Berge aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48