Glissando verlegen Muziek gaat bijna altijd voor 181 zeeland KNRM zit dringend om mensen PZC Luctor et Emergo put uit rijke Mythen en Sagen nlBBSI Nummer 19.558 laatste blok van zeewering Uitvoeringen 2012 dinsdag 31 januari 2012 Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse brengt zater dagavond en zondagmiddag de jaaruitvoering in het Dorps huis. Verenigingstrouw staat hoog in het vaandel. Zes jubilaris sen zullen bij die gelegenheid worden gehuldigd. Wim Hoogerhuis begon zijn muzikale loopbaan op een ventieltrombone. „Na tien jaar werd het de schuiftrombone. Ik denk nog steeds in knopjes, maar dat vloeiende glissando geluid krijg je alleen dankzij de schuiven. door Ton van den Nouweland NEELTJE JANS - De reddingstations van de KNRM in Zeeland voor zien een tekort aan medewerkers. Station Neeltje Jans kan meteen zes nieuwe opstappers gebruiken. In Veere is ook vraag naar enkele nieuwe mensen. Namens alle zes Zeeuwse stations worden in het bemanningsverblijf op Neeltje Jans (zeezijde) twee voorlichtingsbijeenkomsten gehou den. De eerste is donderdagavond om 19.00 uur, de tweede zaterdag ochtend om .10.00 uur. „We zijn vooral op zoek naar mannen en vrouwen die overdag inzetbaar zijn. Maar iedereen is natuurlijk welköm", licht KNRM-woordvoer- der Kees Groeneveld toe. Tijdens de bijeenkomsten wordt uitgelegd wat het vrijwilligerswerk voor de KNRM inhoudt. De reddingsmaatschappij inves teert per opstapper ongeveer 10.000 euro aan cursussen en oplei dingen. Die gaan van EHBO, via het vaarbewijs tot begeleiding van getraumatiseerde collega's. Kandidaat-opstappers moeten bin nen vijftien minuten na een alarm op een station aanwezig kunnen zijn. De minimumleeftijd is 20, de maximumleeftijd is 45 jaar. Verder moeten de kandidaten een medi sche gezondheidsverklaring heb ben. Ze moeten 'zeevast' zijn en kunnen zwemmen. Groeneveld: „Het is ook handig als de familie thuis zich kan vinden in de inzet voor de reddingsdienst." Naast de gratis trainingen biedt de KNRM haar opstappers een goede verzeke ring en een bescheiden vergoe ding. Afgezien van zes beroeps schippers werkt de KNRM uitslui tend met vrijwilligers. Daarvan zijn er momenteel 1100 actief. De KNRM heeft reddingsstations in Cadzand, Breskens, Hansweert, Westkapelle, Veere en op Neeltje Jans. Het station Neeltje Jans is te bereiken via de afslag Waterpark Neeltje Jans op de Oosterschelde- kering. Voor meer informatie: Kees Groe neveld, telefoon 06-22833394 of pr@neeltjejans.knrm.nl. KIEK NOE! Klassenfoto's, de personen erop en verhalen erachter zijn te vinden op www.pzc.nl/kieknoe. MEEST CELEZEN - Gewonde bij brand in Zonnemaire - Rijbewijs kwijt na te veel drank - Klein Duimpje op Aemstie Alive 7 TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Lees het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Wim Hoogerhuis uit Renesse speelt al 60 jaar in fanfarekorps Luctor et Emergo. Muziek neemt een prominente plek in zijn leven in. Bij de jaaruitvoe ring zaterdag is hij één van de zes jubilarissen die worden ge huldigd voor verenigingstrouw. door Ali Pankow Zestig jaar. Wim Hooger huis kan het zich nauwe lijks voorstellen. Terug blikkend constateert hij toch dat het een lange tijd is en dat er tussen toen en nü veel is ver anderd. Bij zijn gouden jubileum vertelde hij al hoe hij als het ware vanzelf sprekend 'in de muziek' terecht kwam. Een kwestie van vader op zoon: opa zat in de muziek en va der was dirigent, niet alleen van de Renesser fanfare, maar ook van diverse koren in de regio. Dus ook Wim ging als ventje van acht naar de muziek. Vanzelfsprekend en ze ker ook met plezier. Al was voet ballen natuurlijk ook verschrikke lijk leuk. Een kwestie van kiezen, want repeteren en trainen gebeur den op dezelfde vrijdagavond. De muziek ging bijna altijd voor, zon der die voetbal op te offeren overi gens. Wim beoefende die sport tot ver in de dertig en werd daarna scheidsrechter. Zo. kon het gebeuren dat hij twee jaar geleden nog letterlijk door zijn zoon Wilco tijdens de intocht bij het Straofeest uit het muziek korps werd geplukt. „Ze hebben gebeld van DFS. Of je komt fluiten in Burgh, ze hebben vanmiddag geen scheidsrechter." Drie kwar tier later liep Wim op het voetbal veld, nadat hij eerst netjes zijn schuiftrombone had opgeborgen en zijn muziekkostuum in de kast had gehangen. Als oud-comman- dolid houdt hij overigens wel van het decorum dat zo'n uniform biedt. Tot zijn spijt moet hij con stateren dat de jeugd daar juist niet meer enthousiast over is. „tk Mythen en Sagen bieden de rode draad in het jaar concert dat muziekvere niging Luctor et Emergo zaterdaga vond (voor donateurs) en zondag middag (voor alle belangstellen den) verzorgt in het Dorpshuis in Renesse. Alle te spelen werken hebben iets te maken met mythische vertellin gen en oude volksvérhalen, zoals The Raiders March, de Zwaanrid- derssage, Villa Volts en The Wizzard ofOz. Het programma wordt geopend met de compositie Copernicus van Johan Nijs. Voor de pauze worden vind juist dat gedisciplineerd mar cheren en musiceren buiten tij dens strao, Koninginnedag en de intocht van Sinterklaas net zo be langrijk als de jaarconcerten. Een muziekkorps geeft sociale binding. Misschien komt het er ooit van dat we de krachten in één muziek vereniging in de Westhoek moe ten bundelen. Dat zou je je vroe ger niet kunnen voorstellen." Hij ziet Luctor et Emergo zomaar niet ter ziele gaan, maar moet er kennen dat de gemiddelde leeftijd stijgt en de aanwas van jonge le den mondjesmaat is. „Vroeger stroomde de jeugd vanzelfspre kend toe. Dat was in de tijd dat Henk Blom nog dirigent was en te vens hoofd van de lagere school." Wim koestert enkele mooie herin neringen. Het korps manifesteerde 'Toen weerkaatste het ge luid tegen het monumen tale stadhuis en schoten de tranen in mijn ogen' zich nog met circa zeventig leden. „Ik zie ons nog bij een marscon cours in Izegem in België. Traden we daar aan met vier trombonis ten voorop en toen weerkaatste dat geluid tegen het monumentale stadhuis. De tranen schoten in m'n ogen, zo mooi. Later was-het geweldig tijdens een muziekfesti val in Compiègne onder Parijs. Toen hadden we steun van zuster verenigingen en konden we met massale bezetting aantreden." De jubilaris grinnikt als hij be denkt hoe het destijds toeging bij de repetities, nog in het gymzaal- tje aan de Kromme Reke. „Dan kwam de beheerster in de pauze met een emmer water en een pol lepel en namen we allemaal met diezelfde pollepel een slok uit die emmer. Bedenk daar eens bij dat twee oudere leden ook nog eens flink aan de pruimtabak zaten." Hij verheugt zich op de concerten van Luctor et Emergo komend weekend. „Het is een mooi pro gramma met oude en nieuwere composities." specifiek wat oudere werken ge speeld en in het tweede gedeelte klinken onder meer: Stairway to Heaven van Jimmy Page Robert Plant, Billie jean van Michael Jackson en het overbekende Bohe mian rhapsody for percussion in een arrangement van Leemhuis. Het orkest staat onder leiding van dirigent Gert van der Weide en de slagwerkgroep onder leiding van Ronald de Roo. Het optreden zaterdagavond wordt gevolgd door bal na onder leiding van Reginald Peene. Zat. 4 feb. 19.30 uur en zon. 5 feb., 14.30 uur, Dorpshuis Renesse. Foto uit het album van Wim Hoogerhuis: Hij staat links en bespeelt de schuiftrombone tijdens een serenade in 1965. dooF Joeri Wisse ROTTERDAM - Eén van de belang rijkste onderdelen in de aanleg van de Tweede Maasvlakte is giste ren afgerond. De Rotterdamse wet houder Jeannette Baljeu (Haven, Verkeer en Regionale Economie) plaatste gisteren het laatste blok in de dam van de harde zeewering van het nieuwe haventerrein in de Noordzee. De blokkendam moet er voor zor gen dat de haven tijdens de hevig ste'stormen beschermd is. Aanne mer Puma, een combinatie van de bedrijven Boskalis en Van Oord, begon april 2011 aan de klus. Voor de bouw van de dam is een specia le kraan ontwikkeld, de Blockbus ter. De mensen die het gevaarte be dienen en het materiaal aanleve ren, werken 24 uur per dag door. De vierkante betonblokken van 2,5 meter zijn afkomstig uit de zee wering van de bestaande Maasvlak te. De dam bestaat nu uit 19.558 be tonblokken die elk ruim 40.000 ki lo wegen. De Blockbuster is nog ongeveer een maand op de harde zeewering bezig met het plaatsen van zware waterbouwsteen. De aannemerscombinatie ver wacht de volledige zeewering dit voorjaar aan Havenbedrijf Rotter dam op te leveren. Daarmee lopen de werkzaamheden goed op sche ma, meldt het Havenbedrijf Rotter dam. Minister-president Mark Rut- te brengt morgen een werkbezoek aan de Tweede Maasvlakte. foto Freek van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42