zeeland 13 Kabinet stopt overleg Delta op Schouwen Inzage Hedwige ALLES DELSCHER NOG 7 DAGEN HALVE PRIJS! commentaar Alimentatie F— dinsdag 31 januari 2012 Deze hele week komt het kwik niet boven het vriespunt, met in de nacht vrieskou tot min 10 graden celsius. De schaatsen staan in het vet en de liefhebber kan niet wachten tot het ijs de gewenste dikte heeft. De een geniet van de kou en treurde al dat de winter zo lang op zich liet wachten. Een ander putte hoop uit de voorbodes van de lente. \Want als de hobbykippen eieren leggen, de eenden zich willen voortplanten en de bladeren en bloemen uitbotten, dan slaan we de winter toch over? Zo is het niet. De winter laat zich toch nog zien met overlast: voor jezelf, het huisdier, de tuin en auto. Sluit de buitenkraan af en laat de leiding leeglopen. Een bevroren gazon is kwets baar. Leg stapstenen op het gras. Maai het gras alleen als het niet te nat of bevroren is. Zet potten met niet-winterhar- de planten binnen. Leg een dikke deklaag rondom de planten om een bevroren on dergrond tegen te gaan. Denk hier bij aan stro, bladeren, schors of houtsnippers. Leeg teilen, emmers en gieters en zet ze op de kop neer. Zo voor komt u dat ze bij strenge vorst ka potvriezen. Laat u te grote of zware potten toch buitenstaan, voorzie ze dan van een laag noppenfolie. Dit voor extra bescherming van de planten. Niet snoeien van planten als de temperatuur beneden vijf tot tien graden vorst komt. Dit kan invrie zen van de wond tot gevolg heb ben. foto ANP/Lex van Lieshout Verwachte ijsdikte Het KNMI berekent bij (voorspelde) vorst de verwachte ijsdikte. De getallen gelden overigens voor Midden-Nederland. In Zeeland zal de dikte minder zijn. Wordt de lichaamstemperatuur bij de mens lager dan 35 graden, dan is de kans groot dat we het niet overleven. Goede kleding kan onderkoe ling voorkomen. Laagjes kleding geeft betere bescherming dan een dikke trui of jas. De drie idea le lagen zijn: Vochtafvoerende laag, isolerende laag, wind- en wa terwerende laag. De bloedvaten gaan dicht om warmte vast te houden. Kippenvel ontstaat bij kou en is in feite een erfenis van vroeger toen de mens nog een vacht of veel haren had. De haren gingen door kippenvel overeind staan om het warmer te krijgen. Kippenvel is gebleven, maar de vacht is ver dwenen en daarmee het effect dat we het warmer krijgen. Onze oren, handen en voeten bevriezen eerder bij extreme kou, omdat het uitstekende delen zijn en ze minder belangrijk zijn dan de rest van het lichaam. In de romp zitten organen die goede be scherming nodig hebben om in le ven te blijven. foto ANP/Marcel Antonisse door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet stopt met alle activiteiten die verband hou den met de bouw van een nieuwe kerncentrale. Dat doet er niets aan af dat de regering voorstander blijft van kernenergie. Dat heeft minister Maxime Verha gen (Energie) aan de Tweede Ka mer geschreven. Het besluit van Delta en RWE om de komende ja ren geen rol te spelen in de bouw van nieuwe kerncentrales heeft geen gevolgen voor het kabinetsbe leid. Maar de activiteiten die speci fiek verbonden zijn aan het initia tief van Delta en RWE legt Verha gen stil. Dan gaat het bijvoorbeeld om het overleg dat Verhagen met de energiebedrijven voerde over een vergunningaanvraag. Of het ka binet daardoor geld bespaart, zoekt Verhagen nog uit. Het Rijk heeft 42 miljoen euro gereser veerd. GroenLinks heeft mondelin ge vragen ingediend over wat het kabinet ermee denkt te gaan doen. Delta en RWE hebben formeel hun initiatieven niet ingetrokken. Daarom gaat de minister met de energiebedrijven in gesprek om te horen welke stappen ze nog wil len zetten en binnen welke ter mijn. Verhagen benadrukt dat het kabinet voorstander blijft van een nieuwe kerncentrale. Maar bedrij ven moeten het initiatief nemen en het Rijk stopt er geen geld in. NOORDGOUWE - Het Schmallen- bergvirus is ook bij een schapen- boer in Noordgouwe aangetroffen. Het is de eerste keer dat het virus, dat mismaakte en niet levensvatba re lammeren veroorzaakt, op Schouwen-Duiveland is aange toond. Ook bij een boerderij op Koewacht is het virus aangetrof fen, meldde de Nederlandse Voed sel en Warenautoriteit. Eerder werd het virus in Westdorpe, Zuid- zande, Colijnsplaat, Hulst en kerke aangetoond. Grote Markt 11-13 Goes 0113 227607 www.delscher.nl PW, WD, PvdA en D66 bekijken de alimenta tie. Deze partijen vin den dat de regels achter haald zijn. Ze zijn het nog niet helemaal eens, maar ze denken allemaal aan een kortere duur. Bijvoorbeeld niet twaalf maar maximaal vijfjaar partnerali mentatie. Het is te hopen dat de Tweede Kamer zeer voorzichtig is met aanpassingen. Want de huidige alimentatieprocedures zijn wel iswaar ingewikkeld, maar de uiteindelijke regelingen zijn meestal redelijk. Bovendien kunnen de afspraken worden bijgesteld als inkomens en/of relaties veranderen. Alleen de termijn van de partneralimenta tie staat vast op twaalf jaar. Die duur wordt gezien als een belemmering van de emancipa tie van gescheiden vrouwen. Dat geldt wellicht voor een en keling. Maar verreweg de mees te vrouwen die in een schei ding hebben ervaren hoe verve lend financiële afhankelijkheid kan zijn, hoefje niets meer te vertellen over het belang van zelfstandigheid. DEN HAAG - GroenLinks en D66 in de Tweede Kamer vragen vandaag inzage in de complete contra-ex pertise naar de alternatieve ontpol- deringsplannen van het kabinet. Drie wetenschappers (twee Duit sers en een Brit) hebben de alter natieve ontpolderingsplannen van het kabinet tegen het licht gehou den. Een samenvatting van de 'Duitse bevindingen' is naar de Tweede Kamer gestuurd. Het rap port van de Brit is nog niet open baar gemaakt. „We willen de com plete rapporten", zegt Liesbeth van Tongeren (GroenLinks). Zo wel GroenLinks als D66 willen de wetenschappers in het openbaar horen. D66-Kamerlid Stientje van Veldhoven heeft vragen ingediend voor het vragenuurtje van vanmid dag. Of ze gesteld mogen worden, bepaalt Kamervoorzitter Gerdi Ver beet vanochtend. De afgelopen we ken heeft de voorzitter vragen ge weigerd, omdat een door de PvdA aangevraagd Kamerdebat over de Hedwige nog op de rol staat. Het is nog niet bekend wanneer dat de bat plaatsvindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3