'Bokito' Groothuis heeft eindelijk prijs 241 sport Ijsbanen jagen op primeur El Hamdaoui dicht bij transfer naar Fiorentina Toekomst veldrijden staat op het spel dinsdag 31 januari 2012 NOORDLAREN/HAAKSBERCEN - Of er nu wel of geen topschaatsers aan de start komen, het maakt de Ijsverenigingen in Noordlaren en Haaksbergen niet uit. De prestige- strijd om het houden van de eer ste marathon op natuurijs blijft ook deze winter onverminderd overeind. „We doen het niet alleen om de aandacht van de media, maar ook uit liefde voor de schaatssport", zegt ijsmeester Jan Geert Veldman van ijsvereniging De Hondsrug in het Groningse Noordlaren. „Uiteraard willen we graag de eer ste zijn. Dat blijft altijd onze ambi tie", aldus ijsmeester Henk Lubbe- rink van ijs- en skeelerclub Haaks bergen. De afgelopen jaren had Haaksber gen het abonnement op de pri meur, maar vorig jaar troefde Noordlaren de Overijsselse ijsclub af Beide clubs beschikken over een skeelerbaan die ze laten onder lopen. Noordlaren spuit met de giertank steeds een laagje water op de bovenlaag, totdat het ijs dik ge noeg is. „De baan is al open. Ik denk dat we woensdag klaar zijn voor de eerste wedstrijd", zegt Veldman. In Haaksbergen doen ze het omge keerd. „We laten de baan onderlo pen en als er dan drie centimeter ligt, pompen we de onderlaag weg. In principe hebben we dan al een ijsvloer waarop je kunt schaat sen", legt Lubberink uit. Zelfs nu de kleppers op de mara thon in overleg met de KNSB heb ben besloten deze week in Oosten rijk te blijven voor het open NK en de Alternatieve Elfstedentocht, zetten Haaksbergen en Noordla ren alles op alles om als eerste te zijn met een marathon op na tuurijs. Wachten tot de A- en B-rij ders uit het schaatspeloton terug zijn in Nederland heeft ook geen enkele zin, meent Lubberink. „We moeten het deze week doen. Als in het weekeinde de nachtvorst op loopt naar -10 graden Celsius, dan kan iedereen de meren op." Stefan Groothuis is de derde Nederlandse wereldkampioen mannen jan Bos was in 1998 de eerste oranje-schaatser, t in 2004 en 2005 werd Erben Wennemars de beste sprinte Vele keren gaat het op het mo ment suprème mis. Ditmaal maakt Stefan Groothuis geen fout en grijpt hij op de slotaf- stand van de WK sprint het goud. „Eindelijk lukt het een keer", zegt een dolgelukkige Groothuis. door Eric de Jager CALGARY - De man van nét niet, werd Stefan Groothuis wel eens ge noemd. Zelf begreep hij dat niet. Van binnen heeft hij zich altijd we reldkampioen sprint gevoeld. Het moest alleen een keer gebeuren. Het had weinig gescheeld of Ste fan Groothuis was de boeken in ge gaan als de man van helemaal niet. Van het jonge, aanstormende schaatstalent, dat zich in rap tem po opwerkt tot deelnemer aan de Olympische Spelen van Turijn en dat brutaal de Nederlandse sprint- titel wegkaapt voor de gevestigde orde, wordt hij in oktober 2007 pa tiënt. In de voorbereiding op het NK afstanden snijdt Groothuis met zijn eigen schaats zijn linker achillespees half door. Een lang jaar van revalideren, met onzekere uitkomst, volgt. Tussen de wasrek- -ken op zolder werkt de schaatser al een maand na de operatie zijn oefeningen af. Nauwgezet doet hij krachtoefeningen op de bank of het bed en zet hij zich tot aquajog- gen in het zwembad. Het is die wilskracht die coach Jac Orie in het hart raakt en die deze titel de mooiste maakt van de vier sprintkampioenschappen die hij als trainer op zijn naam heeft staan. „Ik gun het die jongen zó ontzettend", zegt hij kort na zijn explosie van vreugde over de we reldtitel. „Dat doorzettingsvermo gen: en maar weer, en maar weer..." Orie pikt Groothuis in 2008 op. Zijn oude ploeg, het Team Telfort van Ingrid Paul, is tijdens zijn her stelwerk opgehouden te bestaan. „De samenwerking met Jac pakt fantastisch uit", zegt Groothuis in Calgary. Orie gebruikt hem wel eens als voorbeeld voor jonge schaatsers 'die in een jaar willen doen waar Stefan vijf jaar over heeft gedaan'. De coach past bij hem. Al te zweverig gedoe is aan de in Empe geboren no-nonsense- man niet besteed. „Jac is ook van: 'Geen gelul, hard werken'. En hij heeft verstand van techniek." De terugkeer op de schaatsbaan onder Orie is succesvol. Groothuis wint wereldbekerwedstrijden en rijgt nationale titels aaneen. Groot internationaal succes is een kwes tie van tijd voor de man die vanwe ge zijn beestachtige trainingsar- beid de bijnaam 'Bokito' verwerft. Maar die tijd blijft maar tikken, tot grote ergernis van de schaatser. „Ik rijd al jaren op het hoogste niveau, ik ben vijf keer Nederlands kam pioen sprint. Ik vond het tijd om een grote wedstrijd te winnen." Er was elke keer wat. „Of ik ver knalde het zelf', kijkt Groothuis in de Olympic Oval van Calgary te rug. Op de grond naast hem liggen de bloemen die getuigen van het 'happy end' van zijn verhaal. Soms is hij te gehaast, te gretig, zoals in 2011 tijdens het WK in Heeren veen. Soms is het overmacht, zoals voor de Winterspelen van 2010, als hij in bloedvorm verkeert, maar ziek wordt. Tegen beter we ten in knokt hij zich naar Vancou ver. Verzwakt door de antibiotica wordt hij nog knap vierde op de 1000 meter, de 1500 meter eindigt hij teleurstellend als nummer zes tien. „Ontiegelijk veel pech", zegt Orie. Hij proeft de frustratie nog. Wat Groothuis de afgelopen jaren vooral leerde, was relativeren. Nu hij dertig is, en vader, heeft hij de rust gevonden die nodig is om kampioen te worden. Orie ziet het twee dagen lang van dichtbij. „Hij was rustiger dan normaal. Voor de laatste race was hij anders, zo op merkelijk koel." Al voor het toernooi vertelt Groot huis dat hij zich niet meer gek laat maken. „Niemand rijdt een per fect WK. Iedereen maakt foutjes." En dus kan hij zondagmiddag in Canada de rust opbrengen om zijn tweede 500 meter zorgvuldig te rij den. Hij durft het te laten aanko men op de 1000 meter, waarop hij volgens Orie 'uitzonderlijke kwali teiten' heeft. Hoewel hij zelf de rust niet bewust voelt, zien ande ren die wel bij Groothuis. Die is met de jaren gekomen. Het resultaat van die ontwikkeling staat eindelijk tastbaar in de ge schiedenisboeken. „Fantastisch, eindelijk wereldkampioen. De titel waarvan ik vond dat ik die een keer móest winnen." De dertigjarige sprinter verbeterde daarnaast het wereldrecord pun ten. Groothuis kwam na vier af standen tot een puntentotaal van 136,810. Het sprintrecord was tot zondag in handen van de Cana dees Jeremy Wotherspoon met 137,230 punten (uit januari 2003). AMSTERDAM - Ajax en Fiorentina hebben in grote lijnen overeen stemming bereikt over een trans fer van Mounir El Hamdaoui. De spits moet alleen nog akkoord gaan met het contract dat hem tot de zomer van 2015 of 2016 aan de Italiaanse club bindt. El Hamdaoui (27) maakt sinds dit seizoen geen deel meer uit van de A-selectie van Ajax. De Rotterdam mer werd in 2009 op advies van de toenmalige trainer Martin Jol voor ruim vijf miljoen euro overge nomen van AZ, maar onder Frank de Boer raakte de aanvaller een jaar geleden op een zijspoor. El Hamdaoui paste op geen enkele manier bij de speelwijze die De Boer hanteert. El Hamdaoui heeft bij Ajax nog een contract tot me dio 2014. Hij is één van de best be taalde spelers in de selectie. De Ma rokkaan was afgelopen weekeinde in Florence, waar hij een medische keuring van de club doorstond en op de tribune zat bij de wedstrijd Fiorentina-AC Siena (2-1). Als de overgang vandaag - de trans fertermijn sluit om twaalf uur van nacht- wordt afgerond, ontvangt Ajax twqe miljoen euro voor de speler. Dat bedrag zal de komende jaren via een bonusconstructie nog oplopen tot ongeveer vier mil joen euro. Het wachten is nu op het jawoord van El Hamdaoui. Ajax dreigt ook talent Ouasim Bouy kwijt te raken. De midden velder van de Ai staat in de belang stelling van Italiaanse grootmacht Juventus. Bouy heeft nog een con tract tot komende zomer. Hij zou dus kosteloos door de Itali anen kunnen worden ingelijfd. De laatste jaren is bij rivaal Feyenoord al enkele keren een talent op deze manier vroegtijdig vertrokken. door Ad Pertijs KOKSIJDE - Meer dan 60.000 toe schouwers, onder wie de koning en de premier, en meer dan ander half miljoen kijkers voor de buis zagen zeven Vlamingen zondag de eerste zeven plaatsen op het WK veldrijden veroveren. Heel ver voor de nummer acht, een Tsjech. In de duinen van Koksijde vierde België een sportdag waarop alle denkbare records verbroken wer den. Dat de rest van de wereld zich sinds zondag hoofdschud dend nog verder zal afkeren van hun volkssport was de meeste Vla mingen een zorg. De voortduren de pogingen van de internationale wielerunie UCI om hun sport te mondialiseren, krijgen minder en minder bijval bij onze zuiderbu ren. Het gaat hen juist irriteren. Handen af van hun cross. „Wie een topveldrijder wil worden, kan naar hier komen", is een veel ge hoord argument om de boel te la ten zoals hij nu is. Men heeft al leen niet in de gaten hoe lastig het is voor een 'buitenlander' om aan zijn carrière te werken als de sport in eigen land amper aandacht krijgt. En daar zit hem net het ge vaar van afgelopen zondag. Er rij den in een veld rit veel vaker heel veel Belgen vooraan, maar die ze ven Belgen op het WK reden voor één keer allemaal in hetzelfde shirtje. Keurig achter elkaar ook nog eens. Dat beeld werd de we reld ingezonden. „Wie in het bui tenland is hierin geïnteresseerd?", vroeg een Vlaamse tv-commenta- tor zich af Niemand dus. Er zijn wel degelijk ook Vlamingen die zich zorgen maken over de ontwik keling van het veldrijden. Ze val len de UCI bij in de strijd om de sport te ont-Vlaamsen. Geen we reldbekercrossen meer in België, minder technische parkoersen en het terugdringen van de torenho ge startgelden die toch alleen maar te betalen zijn door Belgische orga nisatoren. Het zijn enkele interes sante ideeën, die worden geop perd. Achteraf gezien was de keu ze voor Koksijde ook helemaal in strijd met de mondialiseringsge- dachte. Het vele zand daar gaf de Belgische rijders een nog grotere voorsprong dan ze van nature al hebben. Maar misschien is het na zondag wel de vraag hoelang de UCI nog geld en moeite spendeert aan het wereldser maken van de veldrit- sport. Wellicht heeft Pat McQuaid nu met eigen ogen gezien dat het beter is om de markt zijn vrije wer king te laten doen. Of het buiten land zegt dan: zand erover. Of het buitenland gaat uiteindelijk mee met de heilige overtuiging die de Vlamingen hebben dat er geen mooiere televisiesport bestaat dan hun veldrijden. Eén uur van top sport en spanning, die gemakke lijk in beeld te brengen is in een decor van tienduizenden fel meele vende fans. Stefan Groothuis kan zijn geluk niet op na

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32