42 De zorg? Groep 8 weet het nog niet 22 zeeland Taakstraf voor jaar lang Geen verband in watersport tanken zonder betalen Catlien Besuijen, Viazorg dinsdag 31 januari 2012 jaar is de gemiddelde leeftijd in de Zeeuwse zorg- en welzijnssector. Het aandeel 50-plussers groeit sterk. mmmmmmmmmmmmmmmmimmmmmsmmm 'We hebben in de hele regio ambassadeurs die voorlichting geven op scholen' Zorgmedewerkers bezoeken dezer dagen overal in Zee land basisscholen om acht- stegroepers te laten zien dat hun beroep écht leuk is. door Ondine van der Vleuten Grote hilariteit, in groep 8 van basis school De Kreeke in Westdorpe. Een jon gen probeert uit alle macht een klasgenootje een T- shirt aan te trekken - maar dat blijkt een lastige klus, als de ander niet meewerkt. Zó voelt het dus, als je iemand moet aan- of uitkle den die verlamd is, legt zorg-am- bassadeur Anja van den Bergen uit. Vandaag legt ze groep acht uit waarom werken in de zorg leuk is. En vooral ook: hoe nodig het is dat er straks genoeg mensen zijn om te zorgen voor alle hulpbehoe vende mensen. De kinderen mo gen daarom zelf ervaren wat het is om doof te zijn, of slechtziend. Yasmine Speel frunnikt giechelend aan het vestje van een klasgenoot je. Het lukt haar niet om de kno pen open te krijgen. Dat komt door de handschoenen die ze aan heeft. Zo voelt het dus als je je han den niet meer goed kunt gebrui ken, door reuma bijvoorbeeld. De handschoenen komen uit de leskist van Anja - in het dagelijks leven activiteitenbegeleider bij de Stichting Verzorg- en Rusthuizen Zeeland. Zo noemen ze zichzelf niet meer, ze gebruiken alleen nog de afkorting SVRZ. Samen met Ni cole Knibbeler (verzorgende en praktijkopleider bij SOKA) staat ze de hele ochtend voor de klas. Naast hulpmiddelen om kinderen te laten ervaren wat het is om een handicap te hebben, zitten er aller lei leerzame spelmaterialen in. Een bordspel bijvoorbeeld, op drachtkaarten en lees-werkboekjes Romy en Yasmine geven Alexandra drinken; ook bij ogenschijnlijk simpele Matthijs oefent met Jordy 'T-shirt uittrekken zonder dat iemand mee (kan) handelingen kan hulp nodig zijn. helpen'. foto's Mark Neelemans met schrijf- en tekenopdrachten. Zo vinden ze het antwoord op al lerlei vragen: wat is een activitei tenbegeleider? Hoe meet je je hart slag? Hoe verbind je een wond? En wat gebeurt er met het broodje kaas dat je net hebt gegeten? Sinds januari wordt het lespro gramma Zorgen en Verzorgd Wor den aangeboden op Zeeuwse basis scholen. Initiatiefnemer is Via- Zorg, een stichting die door de Zeeuwse zorg- en welzijnsorganisa ties in het leven is geroepen om onder andere het groeiende tekort aan personeel in de zorg op te los sen. ze de oproep zagen. „Ik merk op de werkvloer hoe moeilijk het is om vacatures op te vullen", ver klaart Nicole. „Er zijn heel veel vacatures en steeds vaker kunnen ze niet inge vuld worden. Het is momenteel zelfs zo erg dat je een bonus kunt verdienen als je een eerste mede werker zorg of een arts kunt vin den. Hier in Zeeuws-Vlaanderen kijken we nu of we onder Bel gische scholieren kunnen werven om het tekort aan zorgpersoneel aan te vullen. Dit soort projecten is heel erg nodig." Aan het eind van een leerzame ochtend vraagt Nicole aan de klas: „En? Wie wordt er straks mijn col lega?" Eén meisje steekt haar hand op. En de rest? „Die weet het nog niet", zegt Catlien Besuijen. „En juist daarom is het belangrijk om dat zaadje nu te planten. Zodat ze later terugdenken aan die leuke en leerzame kennismaking met de zorgsector." Volgens Catlien Besuijen van ViaZorg is er enthou siast gereageerd op het idee om professionals uit de zorg langs te laten gaan bij basisscholen, om daar 'een zaadje te planten': kinde ren enthousiast te maken voor werken in de zorg. „Veel scholen hebben ons gevraagd langs te ko men", vertelt Catlien. „En er zijn ook veel reacties gekomen op onze oproep om ambassadeur te wor den." Anja van den Berge en Nicole Knibbeler reageerden direct toen Doof, blind en met handen die niet meer echt meedoen: dan wordt het echt lastig. door Ad Roos MIDDELBURG - Een 38-jarige Rotter dammer is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 144 uur plus een voorwaardelijke celstraf van tien weken. Het vonnis was con form de eis. De man had bijna een jaar lang in totaal 21 keer getankt zonder daar voor te betalen. Als reden voerde hij op dat was ontslagen, schulden had en daardoor in financiële pro- blemenzat. Om uit handen van jus titie te blijven had hij zijn wagen voorzien van Duitse kentekenpla ten, die hij na het tanken verwis selde met zijn orginele platen. En zo bezocht hij tankstations in Ar- nemuiden (2 keer), Krabbedijke (4 keer), Rilland (2 keer) en nog wat tankstations in de omgeving van Rotterdam. Er kwam een eind aan zijn handel en wandel op 1 januari 2011, toen hij het tankstation bij Amemuiden had bezocht en zon der te betalen wegreed. De pompbediende schakelde de politie in en die plukte hem even later op de A58 van de weg. In de kofferbak van de wagen lagen de Duitse kentekenplaten. In totaal had de man over de hele periode voor een dikke duizend euro 'gra tis' getankt. door René Schrier VLISSINGEN - In Zeeland gebeurt al behoorlijk wat op het gebied van watersport, maar het onderling verband ontbreekt. Men weet van elkaar niet wat men doet. Dat geldt niet alleen voor onderne mers, maar ook voor verenigingen, jachthavens en bestuurders. Die conclusie kan getrokken wor den na het symposium 'Delta: waar het water rijk is' dat gisteren op de HZ University in Vlissingen is gehouden. Iedereen is van goede wil, maar de rechterhand weet niet wat de linkerhand doet. Gedeputeerde Sjoerd Heijning zag het ook in: „Er zou meer lijn in aangebracht moeten worden. Dat gaan we proberen." Hij gaf wel aan dat niet alle heil van de provin cie verwacht moet worden als het daar om gaat. Ook tekende hij aan dat er weliswaar veel initiatieven zijn, maar ook veel belangen en dat maakt het niet gemakkelijk. Van haar kant merkte Margot Tem pelman van het kenniscentrum Kusttoerisme op dat wellicht ook het watersportloket een rol kan spelen in het bij elkaar brengen- van mensen, ideeën en plannen. Dat is de eerste plek waar alles sa men kan komen. Winst van de bijeenkomst van maandagmiddag was wel, dat ver schillende partijen uit de water sportsector elkaar weer eens tegen kwamen. Directeur Patrick Polie van Promo tie Zeeland Delta maakte in een van de lezingen duidelijk dat zijn organisatie wel gaat proberen alle activiteiten op watersportterrein bij elkaar te brengen en die gratis te verspreiden onder onderne mers: „Dat moeten ondernemers niet zelf doen, daar komen ze niet aan toe." Dagvoorzitter Marja van der Tas, voorzitter van de stichting Recrea tievaart Nederland, riep de aanwe zigen ook op elkaar op te zoeken en gezamenlijk een agenda te defi niëren. Die hartekreet was ook in gegeven door de actualiteit waarin het rijk allerlei taken - onder meer op het terrein van de watersport - decentraliseert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30