Schikkingsvoorstel zaak bouwput Noodklok geluid om noodklok Tweede huizen lossen krimp niet op WALCHEREN Middelburgse raad geeft groen licht voor plannen aan Zuidsingel en steunt akkoord met HBZ almanak Royaal I DINSDAG 31 januari 2012 17 Nieuwe ziekenhuis moet er in 2015 staan 18 en 19 door Theo Giele MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg zal een schikkingsvoorstel doen aan de oorspronkelijke bou wer van de bouwput aan de Zuid singel. Hiermee hoopt wethouder Albert de Vries dat er een einde komt aan de al jaren slepende arbi tragezaak. Reden om nu met het schikkings voorstel te komen is een indicatie die de gemeente heeft gekregen van de Raad van Arbitrage voor de Bouw over de richting waarin zijn uitspraak zal gaan. Deze band breedte is de basis voor het schik kingsvoorstel. Of de bouwer TBI Voormolen, te genwoordig onderdeel- van Mobi- lis, en zijn verzekeraar akkoord gaan met het schikkingsvoorstel is nog niet duidelijk. Mocht het zo zijn, dan betekent dat dat de ge meente genoeg geld krijgt om de kosten voor de afwerking van de bouwput te dekken zonder een greep in de reserves te doen. De raad stemde gisteravond in met het voorstel voor de herontwikke ling van de bouwput. Met de hui dige eigenaar van de put, Heij- mans Bouw Zeeland, zijn hierover door het college van B en W af spraken gemaakt. Om woning bouw op de put financieel haal baar te maken, ziet de gemeente nu af van de 3 miljoen euro die HBZ aan de gemeente zou betalen voor de bouwput en het gebied daar omheen. Daar staat tegenover dat het gebied rond de put (Ko ningstraat en omgeving) zo'n 9 ton zal opleveren. Verder wil de ge meenten HBZ een renteloze le ning van 1,4 miljoen verstrekken. Christenunie en D66 deden een poging om het college terug naar de onderhandelingstafel te sturen. Alleen GroenLinks steunde hen hierin. De rest van de raad vreesde vertraging en zei weinig te ver wachten van nieuwe onderhande lingen met HBZ. GroenLinks vroeg het college het voorstel eerst in Brussel te laten toetsen. Volgens De Vries is dit niet nodig en is er geen sprake van dat de Europese Commissie de af spraken met HBZ zou beoordelen als ongeoorloofde staatssteun. Het college zal onmiddellijk beginnen met de 'herbouw' van de Koning straat. HBZ kan beginnen met de bouw van appartementen 'in de markt te zetten'. Bij voldoende be langstelling kan dan in het najaar de bestemmingsplanprocedure in gang worden gezet. SINT LAURENS - De Hervormde Ge meente in Sint Laurens luidt de noodklok. De spreekwoordelijke welteverstaan. De daadwerkelijke kerkklok en het bijbehorende uur werk zijn namelijk dringend aan onderhoud toe. De dorpskerk speelt een belangrij ke rol als cultureel hart van het dorp. Door het wegvallen van sub sidie vanuit de gemeente en de provincie, is er echter niet genoeg geld beschikbaar om in de onder houdskosten te kunnen voorzien. Hierdoor dreigt de klok in verval te raken, wat onwenselijke en mo gelijk gevaarlijke situaties tot ge volg heeft. Het CDA in de Middel burgse gemeenteraad heeft het col lege van burgemeester en wethou ders gevraagd om samen met het kerkbestuur actie te ondernemen. Volgens wethouder lohan Aal- berts betreft het hier een rijksmo nument. Het krijgen van geld van uit Den Haag voor onderhoud is volgens hem een soort loterij. De raad heeft eerder besloten in prin cipe geen gemeentegeld aan rijks monumenten te spenderen. CDA-raadslid Zwemer zei echter dat de gemeente hierin zijn verant woordelijkheid moet nemen en er ook geld voor over zou moeten hebben. Wethouder Aalberts zei gisteravond bereid te zijn om met de beheerders te spreken over her stel van de klok. foto Ruben Oreel door Martijn de Koning OOSTBURG - De strijd tegen krimp en leegstand kan niet worden ge wonnen door het stimuleren van deeltijdwonen en tweede woning- bezit. Dat komt met name doordat mensen met belangstelling voor een tweede woning in de toe komst steeds vaker niet zullen vin den wat ze zoeken. Dat conclu deert onderzoeker Ronald van Leeuwen, die in opdracht van de provincie uitzocht wat de kansen zijn van deeltijdwonen in Zeeuws- Vlaanderen. Van Leeuwen concludeert dat in de regio vooral rijtjeswoningen en appartementen uit de jaren vijftig tot en met zeventig te koop staan. Een tweede woningbezitter wil juist een vrijstaand huis. Ook in de gemeente Borsele is de discussie over deeltijdwonen actu eel. Het gemeentebestuur wil daar meer mogelijkheden voor bieden, zei wethouder Marga Vermue afge lopen najaar. Volgens het gemeentebestuur biedt deeltijdwonen kansen voor de regio. Er moet wel toestem ming gevraagd worden voor deel tijdwonen. Tip? redactie@pzc.nl Op de markt in Antwerpen raakte af gelopen zaterdag een Middelburgse in gesprek met een koopman. Aan haar stem hoorde hij dat zij uit Ne derland kwam. Hij vertelde haar dat hij belijdend moslim is en dat hij op afstand de politieke ontwikkelingen volgt in zijn buurland. Hij had dan ook de discussie gevolgd over het be zoek van de koninklijke familie aan de Golfstaten en het dragen door de koningin van een hoofddoek tijdens haar bezoeken aan verschillende mos keeën. Namens zijn geloofsgenoten bedankte hij de Middelburgse voor het feit dat haar koningin op die wij ze eerbied toonde voor zijn religie. Als dank gaf hij haar met een royaal gebaar een groot brood cadeau. „Ko ninklijk groot." «et* 4 1 *S5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25