4l Krav Maga. Ut Ze&laAtd dinsdag 31 januari 2012 Op internet wemelt het van de videoclips met Krav Maga. Allemaal gaan ze over agres sie, net zoals de even talrijke filmpjes over kickboxen, ca- poeira, hapkido en al die an dere 'martial art' uit het Verre Oosten. Zelfs de guerilla's in Midden-Amerika hebben Krav Maga omarmd. Toch is Krav Maga geen vecht sport en al helemaal niet als zodanig bedoeld. „Het is een methode van zelfverdediging, zuiver en integer. We heb ben dan ook last van dit soort negatieve toepassingen", aldus Max Heemskerk (40) en Wendy van de Voorde (39), de eerste instructeurs Krav Maga in Zeeland. „Krav Maga leert zowel je hoofd als je lichaam nieuwe natuurlijke reflexen, gebaseerd op princi pes en technieken, bewegin gen en reacties. Je leert niet vechten, je leert een gevecht te stoppen en nog beter, te voorkomen." Marjan de Kort Krav Maga is Hebreeuws voor contactgevecht en werd in de vorige eeuw ontwikkeld door Imi Lich- tenfeld, hoofdinstructeur man-tot-mangevechten in het Israëlische leger en de Mossad. Nadat Krav Maga zijn bruikbaarheid daar bewezen had, verfijnde Lichtenfeld zijn methode voor beroepsgroepen in de bewaking, beveiliging en handhaving tot een die ook burgers leert om zich te verdedigen bij bedreiging, overval of andere vormen van agressie. Krav Maga heeft sindsdien de wereld veroverd, zij het jammer genoeg niet altijd in zijn zuivere en integere vorm. Om die reden volgden Max Heemskerk en Wendy van de Voorde hun op leiding tot instructeur aan de European Krav Maga Academy (EKMA) in Antwerpen. De EKMA staat voor de authentieke methode en wil zich verre houden van subversief gedrag. Krav Maga volgens de EKMA is behalve fysieke training vooral mentaal. Wil je Krav Maga doen, dan krijg je eerst een intakegesprek over je motivatie en je doelen. Dan volg je twee proeflessen waarna je samen met de instruc teurs bespreekt of je mentaal geschikt bent voor Krav Maga. Na ruim een jaar trainen kwamen Max en Wendy in aanmerking voor het volgen van de opleiding tot instructeur. „We moesten eerst zelf alle principes leren en de technieken tot in de puntjes kunnen uitvoeren. Pas toen werd bekeken of we die ook op juiste wijze aan anderen zouden kunnen leren. Tijdens onze opleiding kregen we zelfs veel theorie; lessen over ethiek, gedrag en regels bijvoorbeeld. Inmiddels zijn ze geslaagd en geven ze les. Als gediplomeerd instructeurs van de EKMA geven Max en Wendy als eersten in Zeeland lessen Krav Maga en wel in Vlissingen, Terneu- zen en St. Jansteen. Onlangs bezocht ik de trainingsavond in Vlis singen, waar negen deelnemers hun eerste les kregen in geweldbeheersing, afweren en uitschakelen. Vier vrouwen en vijf mannen, naar schatting tussen de 20 en 40 jaar, van par ticulier tot winkelier en van zorgmedewerker tot politieagent. Aanvankelijk oefenen vooral de vrouwen met de kleine ranke Wendy en de mannen met de grote atletische Max. Totdat het allemaal wat echter wordt, dan ervaren de grote sterke man nen dat ze het ondanks hun kracht afleggen tegen de techniek van de frêle instructrice. Vooral bij de oefening 'voorwaartse wurging'. De deelnemers staan in paren tegenover elkaar, in veiligheidshouding, dé basis van Krav Maga. Voeten uiteen, het ene been iets voor het andere, armen gebogen voor de borst;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20