2 M (mjtMcetuvtrvt dinsdag 31 januari 2012 Als de deur naar de wei A opengaat, stuift een groepje struisvogels de wei in. De nattigheid deert hen niet. Met hun lange poten lopen ze makkelijk door diep water zonder natte veren te krijgen. Een van de vrouwtjes is zo uitgelaten dat ze vrolijk een dansje voor ons opvoert. Met gebolde vleugels slalomt ze door het gras. Haar lange hals slingert gracieus heen en weer. De snelle tweevoeter zet een sprintje in en draait een paar pirouettes waar een balletdanser bijna jaloers op zou worden. Dan gaat ze op haar gemakje in het gras pikken. „Pure blijdschap", zegt Wibo Bakker. Hij is gids op struisvogelboerderij Monnikenwerve en verzorgt samen met de eigenaren Susanne en Theo de Bruijckere de dieren. Bedrijfs- opvolger en zoon Floris de Bruijckere is ook nauw betrokken bij het reilen en zeilen op de boerderij. „Vijftien jaar geleden waren we op vakantie in Drenthe", vertelt Susanne. „Daar werd ik bij een bezoek aan een struisvogelboerderij op slag verliefd op een struisvogel. We begonnen met een paar vogels, maar al gauw groeide dat aantal. Mensen uit de streek, waren nieuwsgie rig en kwamen kijken. Het werd almaar druk ker op het erf, daarom zijn we rondleidingen gaan geven. Met de ontvangsten in combinatie met de verkoop van het vlees draaien we goed." De struisvogel leeft in Zuid-Afrika, Oost- Afrika en Noord-Afrika. Daar leven ze vooral op open vlaktes in de drogere streken, de savannen. De verzorging van de dieren op de boerderij is in de praktijk geleerd. „We houden de beesten goed in de gaten", zegt Wibo. „Aan hun gedrag zien we vaak dat ze zich niet lekker voelen. Het kan te koud zijn, of ze hebben geen eten. Ook kan het voorkomen dat ze geen vriendjes hebben. Daar doen we dan wat aan. We zijn constant in contact met ze." Op de struisvogelboerderij scharrelen zo'n 175 vogels, 's Zomers zijn dat er ruim 200, als de eieren zijn uitgebroed: De ruime stal is onder verdeeld in hokken waarin steeds een groepje dieren van dezelfde leeftijd zit. Geluid maken ze niet, het enige wat je hoort is het pikken van hun snavels in de voederbakken. Van nature eten ze besjes en alle plantjes die ze tegenko men. Op de boerderij bestaat het voer uit meel waarin alle voedingsstoffen en vitaminen zitten die ze nodig hebben. Daarnaast krijgen ze onder andere tarwe, luzerne, suikerbiet, soja en aardappelen. Theo is akkerbouwer en verbouwt de gewassen. De struisvogels leggen hun enorme eieren in de wei. Die wegen soms wel anderhalve kilo en hebben een glanzende schaal. Ze worden geraapt en in de broedmachine gelegd. Daar schommelen ze veertig dagen heen en weer, zodat de inhoud niet aan de wand gaat plak ken. Daarna gaan ze naar de uitkomstkast waar de kuikens uit het ei kruipen. Als de dieren een jaar oud zijn, wegen ze ongeveer honderd kilo en zijn ze rijp voor de slacht. Toch gaan ze niet allemaal naar de slager. „De beauty's houden we voor de voortplanting. We wijzen allemaal een vogel aan die we mooi of lief vinden. Die mag blijven." En dan de prangende vraag: hoe zit dat nou met dat struisvogelgedrag? Dat blijkt een fabeltje te zijn. „Een struisvogel heeft enorm scherpe ogen. Dat is zijn beste verdediging. Als hij gevaar ziet, een leeuw of zo, neemt hij de benen. Stel dat hij dan zijn kop in het zand zou steken. Dan zou hij kansloos zijn." Vanaf 15 maart is de Monnikenwerve weer open voor publiek, www.destruisvogel.nl. De grootste vogel die nu op aarde leeft is de struisvogel. Ze leg gen de grootste eieren ter wereld en met hun loopsnelheid van zestig kilometer per uur zijn ze sneller dan alle andere vogels. Bij struisvogelboerderij Monnikenwerve in Sluis scharrelen ze in de wei, maar steken ze bij gebrek aan zand hun kop in de Zeeuws-Vlaamse klei?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18