Zeeuws initiatief: Theaterloods-B cultuur 113 Zeven acts in Zeeuwse voorronde van PopSport Schot en Postema vinden elkaar in wens ambachtelijk theater te maken agenda dinsdag 31 januari 2012 Rens Schot en Oscar Postema zijn de initiatiefnemers achter Theaterloods-B, een nieuw Zeeuws theatergezelschap dat zich specifiek richt op produc ties voor het voortgezet onder wijs. Zij achten het nu tijd zich ook wat breder te presenteren. door Ali Pankow Als we theater willen ma ken zullen we dat ook zelf moeten doen. We komen niet verder door die wens bij een ander neer te leg gen. Tot die conclusie kwamen Rens Schot en Oscar Postema, ini tiatiefnemers van Theaterloods-B, een nieuw Zeeuws theatergezel schap. De eerste productie Het Ver zet draait al enkele maanden in het circuit van het voortgezet on derwijs, maar krijgt donderdag twee openbare voorstellingen in lo kaal 390 van het Scheldemondcol- lege in Vlissingen. Wie in Zeeland met theater bezig is, komt elkaar wel tegen. Schot en Postema kenden elkaar dus al ge ruime tijd toen beiden gelijktijdig op een keerpunt in hun loopbaan stonden. Postema had net Theater Kwark ter ziele zien gaan, de groep waarbij hij jarenlang had gewerkt en Schot stopte juist met zijn werk als programmeur en coördinator bij Podium 't Beest in Goes. „Oscar had al een paar keer tegen me aangepraat dat hij zo graag zou blijven spelen en ik zocht invul ling voor de tijd die vrij zou ko men. Fietsend over het Jaagpad tussen Middelburg en Vlissingen viel bij mij het kwartje en besloot ik dus: we gaan het doen, zelf doen dus", vertelt Schot. Een opmerkelijk besluit in een tijd dat kunstensector de politieke wind enorm tegen heeft? „Ja, dat is zo, maar op dat Jaagpad waaide het ook flink. Een kwestie van ste vig doortrappen dus",' geeft Schot als metafoor over de werkwijze die hij en Postema voorstaan. Die weerklinktook in de naam van het nieuwe gezelschap. Loods staat Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Cursus moderne kunst zien en begrij pen. Deelname 30 euro (drie lessen). Kunstuitleen De Bevelanden, Singelstraat 13,14.00-16.00 uur. Hoek Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen houdt in samenwerking met Vertelkring Kiosk vertelavond in de streektaal, met muzika le omlijsting. De Lovenhoek, 19.30 uur. Middelburg Vossenman Jaap Mulder geeft en le- voor een stevig gebouw waarin am bachtelijke producten tot stand ko men. Dat willen de beide mannen ook. Theater maken op basis van verhalen die hun kracht al hebben bewezen. En die B? Schot grinnikt even. „Die is er later aan toegevoegd. Bram Kwekkeboom, acteur met veel ervaring en goede vriend van ons, had op ons nadrukkelijk ei gen verzoek advies gegeven tijdens het repetitieproces. Er bleek nogal wat verbeterd te kunnen worden. 'Ik voel me net een B-acteur', ver zuchtte Oscar in een eerste reactie daarop. Vandaar die B in de naam, maar die staat ook voor 'Beschei denheid'." Bescheiden, maar wel ambitieus, want Schot en Postema willen heel duidelijk professionele voor stellingen maken. Die kunnen dan wel, mede gedwongen door de tijdsgeest, met no- of lowbudget tot stand komen. Het betreft voor beiden wel echt werk en uiteinde lijk dient dat dus ook geld op te brengen. De taken zijn duidelijk verdeeld: Schot schrijft en regisseert en Pos tema speelt. In Het Verzet betreft het een solorol, voor de twee vol gende producties die al gepland staan, zullen gastspelers worden aangetrokken. Doelgroep bij de eerste productie is groep 3 en 4 van het middelbaar onderwijs. Schot putte voor idee ën uit zijn eigen ervaring uit de tijd dat hij nog docent Nederland se taal en literatuur was aan het Goese Lyceum. „Natuurlijk zijn de samenleving en de jeugd inmid dels wat veranderd, maar stevige verhalen spreken toch nog steeds aan. Bovendien willen wij met de thema's dicht bij onszelf blijven." Zijn keus viel op de roman Bint van Borderwijk en hij maakte een eigentijdse toneelbewerking van dat verhaal over de onbekende do cent die plotseling lokaal 4D bin nenkomt als vervanger van zijn voorganger die is weggepest. De nieuwe docent blijkt een warme aanhanger van tucht en discipline. Dat is een regime dat ook zijn rec tor voorstaat. De klas zelf wordt zing over de vos. Mulder is de maker van de film 'Rotvos'. 't Spiegeltheater, 19.30 uur. Serooskerke (W) Op uitnodiging van de afdeling Walche ren van Groei en Bloei geeft Joke Smalle- gange uit Nisse een lezing over tuinieren. De Zandput, 19.30 uur. PODIUM Middelburg 'J@loezie' met Anne-Wil Blankers, An neke Blok en Hannah Hoekstra. In deze actuele relatiekomedie strijden drie vrou wen om één man. Hun conflicten vech ten ze niet uit in persoonlijke confronta ties, maar in grimmige, triomfantelijke, analyserende en soms zelfs vriendschap pelijke e-mails. De aanstichter van dit al les krijgt het publiek niet te zien. Regie: Mette Bouhuijs. Stadsschouwburg, 20.00 uur. dus onderdeel van de voorstelling? „Ja, maar eigenlijk ook weer niet. Het blijft theater. Een klaslokaal is in dit geval echt de plek waar het verhaal zich afspeelt. Dat is net iets anders dan een willekeurige voorstelling in de klas opvoeren", constateert Postema. Hij snuift al tijd graag even de sfeer van een school op voordat hij met de voor stelling begint. De try-out reeks langs scholen bewees ook zijn be lang ter verfijning van de voorstel- ling. „Op een bepaald moment moes ten we uit het repetitieproces op de zolder van mijn huis stappen en praktijkervaring gaan op doen",zegt Schot. Theaterloods-B richt zich de ko mende tijd op fondswerving en ontwikkeling van producties. Don. 2 feb., lokaal 390, Scheldemond- college, Weyevliet 7-13, Vlissingen, 16.00 en 20.00 uur. Info: rschotl @zeelandnet.nl. MIDDELBURG - Zeven jonge popacts krijgen vrijdag 10 februari (20.00 uur) in De Spot in Middelburg de kans om zich te kwalificeren voor de landelijke finale van PopSport. Het gaat om de Zuid-Bevelandse metalband RaptuRed, de Goese poprockband Remote World, Back Up uit Bergen op Zoom, de Thool- se groep Punt!, de Goese hardrock band The Shards en de dj's OH4 (Olivier Gerretsen uit Goes) en Miss Melicious (Melissa Blokdijk uit Domburg). PopSport is een landelijk project waarbij beginnende muzikanten kunnen werken aan hun muzikale en zakelijke vaardigheden. Ze le- k-v-'-Ï -m Oscar Postema als de docent in Het ren in korte tijd hoe ze hun tek sten en manier van spelen kunnen verbeteren, maar ook andere za ken die belangrijk zijn in de mu ziekwereld komen aan bod, zoals mediapresentatie. De muzikanten krijgen de kans om workshops te volgen bij professionals uit de mu ziekwereld. In De Spot worden de deelnemers beoordeeld door een driekoppige jury, aangevuld een gastjurylid voor de dj's. Zij kiezen één win naar, die Zeeland gaat vertegen woordigen op de landelijke finale. De publieksfavorieten maken kans op een professionele videoclip of een fotoshoot. gebaseerd op het boek Bint. foto Lex de Meester ZEELAND GEBOEKT Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boeken op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. UITAGENDA Een avondje uit? Bekijk de complete agenda's voor theater en bioscoop op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Rens Schot en Oscar Postema, initiatiefnemers van TheaterloodsB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13