Niet iedere Schot wil 'vrij' io Eind 2014 kunnen de Schotten zich voor of te gen onafhankelijkheid uitspreken. 'First Minis ter' Alex Salmond heeft daardoor genoeg tijd om de geesten rijp te maken voor afscheiding. dinsdag 31 januari 2012 Een hengelaar in de Schotse rivier Tay. Het seizoen van de zalmvangst is pas geopend. aan de andere kant. Een krantenkop in een winkel aan de overkant meldt zondag dat er voor het eerst een kleine meerderheid (51 procent) van de Schotten vóór onafhanke lijkheid is. De opiniepeiling is gehouden nadat 'First Minister' Alex Salmond van de Schotse Na tionale Partij het parlement een uitgewerkt voorstel voor een referendum heeft aangebo den. 'Bent u het er mee eens dat Schotland een onafhankelijk land moet zijn' is de vraag die hij de bevolking eind 2014 wil voorleggen. „Oh nee", zegt caissière Allison, bij boekwinkel Waterstones. „Ik ben Engel se, getrouwd met een Schot, dus zullen ze me wel niet meteen over de grens zetten, maar ik wil er niets van weten." Muziekstudent Mike uit Glasgow is ver baasd dat er buiten Schotland belangstelling is voor het debat over onafhankelijkheid. „Dat had ik niet verwacht", vertelt hij. Zelf houdt hij zich er niet mee bezig. „Ik heb net een week met tentamens achter de rug", is het excuus. De manager van koffiezaak Cos ta heeft wél een mening. „Liever vandaag dan morgen. Ik wacht er mijn hele leven al op", antwoordt hij met grote stelligheid op de vraag wat hij van het regeringsvoorstel vindt. „Vijf of zes jaar geleden zou ik zeker nee hebben gezegd, maar nu weet ik het niet zo zeker", zegt de bij de universiteit van Edin burgh werkzame Graeme. „De Engelsen doen erg hun best om ons richting onafhan kelijkheid te sturen. Misschien is het niet zo'n gek idee, maar ik ben de discussies nu al zat en we moeten nog twee jaar", voegt hij er misprijzend aan toe. Enkele dagen eerder is hij bij zijn zeventig jarige vader op bezoek geweest. „Die verras te me. Ik had gedacht dat hij faliekant tegen zou zijn, maar hij liet de mogelijkheid open. 'Het wordt moeilijk om de financiën te rege len', was het enige wat hij zei, terwijl mijn moeder er niets over wil horen", vertelt Graeme. „Schotland heeft niets met de rege ringscoalitie van Conservatieven en Libe raal-democraten in Londen, zeker niet nu die vooral bezuinigingsmaatregelen neemt die de verzorgingsstaat treffen. Het korten op uitkeringen valt hier slecht." In dat klimaat vindt de roep van Alex Sal mond dat de Schotten beter af zijn als ze hun eigen boontjes doppen, gehoor. „Schot land wordt niet onderdrukt en we hoeven niet te worden bevrijd. Onafhankelijkheid is belangrijk omdat we niet de bevoegdhe den hebben om ons potentieel te bereiken. We zijn beperkt in onze mogelijkheden om banen te scheppen, de economie te laten groeien en de zwakkeren te helpen", aldus Salmond. „Kunnen we onze eigen broek ophouden? Het antwoord op die vraag gaat de uitkomst van het referendum over onafhankelijkheid bepalen", stelt veertiger Malcolm, die voor het gemeentebestuur van Edinburgh schul den int. „Wie krijgt de inkomsten van de 'Nu krijgen we geld uit Londen, maar kunnen we ons zelf redden?' door Hans Jacobs Ik hou van de Engelsen. Waarom zou den we onafhankelijk moeten zijn. Ik voel er niks voor. Dat wordt niks." De jonge Schotse verkoopster Elise in een souvenirwinkel aan de 'Royal Mile' in de hoofdstad Edinburgh weet al wat ze over duizend dagen gaat stemmen als er een referendum komt over de wenselijkheid van Schotse onafhankelijk heid. „De premier denkt dat de jongeren voor zijn, maar dat kan hij wel vergeten. Het gaat toch goed zo met de Engelsen?" Ze werkt aan de langgerekte straat (een 'mijl') die het wereldberoemde kasteel van Edinburgh aan de ene kant verbindt met het Schotse koninklijk paleis Holyrood en het tegenover gelegen Schotse parlement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10